Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Idea świętowania Dnia Życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem. Inicjatorami World Hello Day byli studenci, bracia Brian i Michael McCormack. To listopadowe święto w Polsce znane jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem jego obchodów w naszym kraju jest Wrocław.

Trochę życzliwej historii

O tym, że warto być życzliwym w stolicy Dolnego Śląska przekonujemy już od 2006 roku. To wtedy, po raz pierwszy, Biuro Promocji Miasta oraz wrocławskie uczelnie postanowiły zorganizować obchody Dnia Życzliwości oraz kampanię, w której promowana będzie serdeczność, tolerancja i przychylność. Do współpracy zaproszono artystę Andrzeja Tylkowskiego, który od tamtej pory co roku ilustruje Dzień Życzliwości.

Krasnal Życzliwek PodróżnikKrasnal Życzliwek Podróżnik mat. prasowe

Podczas drugich obchodów, w roku 2007, uroczyście odsłonięto figurkę Krasnala Życzliwka. Rok potem ulice miasta przyozdobiły zdjęcia z wyprawy Życzliwka do Korei, w następnym w rynku pojawiła się wystawa „Życzliwych donosów”, między którą przeszedł pochód krasnali.

Rok 2010 to wybory najżyczliwszego wrocławianina i pisanie opowiadań o krasnalach, a 2011 – taniec życzliwości i różowe okulary dla wszystkich. Kolejne edycje Dnia Życzliwości to muzyczno-taneczny happening Życzliwa Jedenastka, zabawa w myśl hasła „Tolerancja to za mało” i dialog międzypokoleniowy „Posłuchaj, porozmawiaj, postaraj się zrozumieć…”. W 2015 roku obchody odbywały się pod hasłem „Znajdź się wśród życzliwych”.

Ostatnia edycja to slogan „Życzliwość podaj dalej!” i kalendarz z kolekcją unikalnych życzliwych plakatów. Jednym z głównych wydarzeń ubiegłorocznych obchodów było spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim, a środkiem rynku przeszła kolorowa parada wrocławian.

Akcja, która zrodziła się we Wrocławiu, swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości w kraju.

Bądźmy razem!

Hasło tegorocznej edycji, czyli „Życzliwie, razem, blisko!”, zachęcać ma do umacniania więzi społecznych i doceniania siły płynącej z synergii działań wspólnotowych. Po prostu: siła tkwi w grupie, a razem znaczy więcej, sensowniej, bezpieczniej. Bycie życzliwym to bycie uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. To nieegoistyczna filozofia życia oparta na pozytywnych wartościach, wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać.

W programie obchodów Dnia Życzliwości znalazły się warsztaty, projekcje filmów, spotkania i wykłady organizowane w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. „Życzliwe” wydarzenia odbywać się będą także w Dolnośląskim Centrum Filmowym, gdzie zaplanowano m.in. pokaz filmu „Green Book” oraz „Jak siebie samego… Lekcja empatii”, czyli wykład i spotkanie z dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską. To doktor psychologii i terapeutka uzależnień, autorka książek, m.in. „Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień”, „Zaproszenie do życia”, „Sekrety kobiet”, „My – rodzice dorosłych dzieci”, „Rak duszy” czy „O alkoholizmie”. Spopularyzowała w Polsce leczenie oparte na modelu Minnesota bazujące na filozofii Anonimowych Alkoholików.

Dzień Życzliwości w Nowym Szpitalu WojewódzkimDzień Życzliwości w Nowym Szpitalu Wojewódzkim MIECZYSŁAW MICHALAK

Art Hotel, MultiCentrum i Planeta Robotów przy ulicy Powstańców Śląskich, Centrum Bilblioteczno-Kulturalne FAMA z Psiego Pola i Centrum Innowacji Przejście z ulicy Świdnickiej to kolejne miejsca, jakie zaangażowały się w Dzień Życzliwości. Wszystkie spotkania i warsztaty są bezpłatne, ale liczba miejsc na nie jest ograniczona i obowiązują zapisy.

Wrocław ma klimat

„Jakie miasto może mieć ku temu najlepszy klimat, jeśli nie Wrocław, symbol otwartości i optymizmu. Atmosfera miasta jest pomieszaniem pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości. Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić!” – piszą organizatorzy Dnia Życzliwości.

Zachęcają także wszystkich wrocławian, aby włączyli się do akcji, publikując swoje zdjęcie z hasztagiem #DzienZyczliwosci.

Obchody Dnia Życzliwości potrwają do 23 listopada. Więcej informacji na visitwroclaw.eu/dzien-zyczliwosci oraz biblioteka.wroc.pl.

Najciekawsze wydarzenia podczas Dnia Życzliwości we Wrocławiu

Dolnośląskie Centrum Filmowe - 21 listopada

Godz. 18 – Jak siebie samego… Lekcja empatii – wykład i spotkanie z dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską, doktor psychologii, psychoterapeutką, publicystką i autorką książek. Od 30 lat w Fundacji Batorego kieruje szkoleniem specjalistów w dziedzinie uzależnień w Europie Wschodniej i Azji Centralnej. Aktywnie działa w Kongresie Kobiet.

Godz. 18–19.30 – Warsztaty dla dzieci. Zajęcia dążą do połączenia ruchowej ekspresji ciała z doświadczeniami i wyobrażeniami „człowieka życzliwego”, skupione będą na poznawaniu siebie w twórczym działaniu, poszukiwaniu języka komunikacji pozawerbalnej, kształtowaniu i wzmacnianiu w uczestnikach zajęć postawy życzliwości i otwartości na innych.

Godz. 20 – Projekcja filmu „Green Book”. Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.

'Green Book' w reżyserii Petera Farrelly'ego'Green Book' w reżyserii Petera Farrelly'ego fot. materiały prasowe

Na wykład, film i warsztaty obowiązują zapisy na stronie DCF.

Art Hotel - 23 listopada

Godz. 11, Życzliwość i uważność – warsztaty z Katarzyną Gubałą, nauczycielką uważności i medytacji, diet coach oraz autorką bestsellerowych książek kulinarnych m.in. Wege w kwadrans. „Pomożemy Ci odnaleźć spokój. Nauczymy Cię z miłością podchodzić do siebie i najbliższych. Pokażemy Ci, jak zmienić nastawienie do otaczającego Cię świata. Nie zabraknie też elementów związanych z uważnością jedzenia” – zapowiadają organizatorzy. Wejściówki do wygrania w konkursie na FB na fanpage’u Art Hotelu.

Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej - 16–22 listopada

Dwanaście spotkań i warsztatów głównie dla dzieci organizowanych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, m.in.:

16 listopada – Czy sztuczna inteligencja może mieć empatię?, MultiCentrum, ul. Powstańców Śl. 210, godz. 11–14, dzieci 7–10 lat. „Zastanowimy się nad zagadnieniem empatii w przypadku sztucznej inteligencji. Czy jesteśmy w stanie tak zaprogramować system, by mógł odczuwać? Współczuć? Uczestnicy pod opieką instruktorów zgłębią wiedzę z zakresu robotyki. W trakcie warsztatów zbudują różne maszyny z Lego Mindstorms EV3” - zapowiadają organizatorzy.

16 listopada – Życzliwe życzenia z krasnalem Życzliwkiem – piszemy na kartkach z własnoręcznie czerpanego papieru, Filia 18, ul. Grabiszyńska 236a, godz. 11–12.30, zajęcia rodzinne prowadzone przez Martę Szloser, bibliotekarkę i autorkę książek. Uczestnicy wykonają samodzielnie papier czerpany z makulatury, a potem zrobią z niego pocztówki z wizerunkiem krasnala Życzliwka. „Do każdej pocztówki wykonamy karnecik w dowolnym kształcie, do którego dodamy nasiona kwiatów. Po zasadzeniu w ziemi karnecik wykiełkuje i zakwitnie! Pocztówki z życzeniami oraz kwitnącymi karnecikami włożymy do kopert i zalakujemy specjalną, okazjonalną pieczęcią. Uczestnicy przekażą swoje koperty bliskim, znajomym lub czytelnikom akurat odwiedzającym bibliotekę” – zapowiadają organizatorzy.

16 listopada, Empatia w codziennym życiu, FAMA, ul. B. Krzywoustego 286, godz. 11–13.15, zajęcia dla dzieci w wieku 5–9 lat wraz z opiekunami. Warsztaty poprowadzą edukatorzy z Fundacji Go’n’Act. Wydarzenie rozpocznie się seansem filmu „O czym szumi las” Rasmusa A. Siverstena, w którym poruszony zostaje temat zgodnej koegzystencji mieszkańców lasu i otwartości na emocje oraz potrzeby innych. Po seansie odbędą się warsztaty nawiązujące do treści filmu, rozwijające empatię i życzliwość, zatytułowane „Czy bycie miłym jest trudne?”.

18 listopada - Spotkanie autorskie i pełne tolerancji warsztaty plastyczne z Martą Szloser, autorką książki „Okruszki”, Filia 18, ul. Grabiszyńska 286, godz. 9–10.30, oferta dla grupy zorganizowanej (klasy początkowe SP).

18 listopada - W krainie życzliwości, CI Przejście, godz. 12–13.30, oferta dla zorganizowanej grupy przedszkolnej (dzieci w wieku 5-6 lat), Aneta Siwka, bibliotekarka, poprowadzi warsztat, podczas którego dzieci dowiedzą się, co to jest empatia i dlaczego jest taka ważna.

18 listopada - Empatia w podróży, Filia 57, ul. Szewska 78, godz. 18, O tym, jak empatia pomaga zrozumieć świat opowie Piotr Wnuk, podróżnik, w kontekście swoich podróży po takich miejscach jak Laos, Kambodża, Iran, La Palma oraz Kalabria.

18 listopada - Sztuka komunikowania się – Komunikacja niewerbalna, Filia 29, ul. M. Reja 1, godz. 18–19.30, dla osób dorosłych, Agnieszka Żebrowska, doradca zawodowy i szkoleniowiec od kompetencji miękkich.

20 listopada, Życzliwe życzenia z krasnalem Życzliwkiem – piszemy na kartkach z własnoręcznie czerpanego papieru, Filia 18, ul. Grabiszyńska 236 a, godz. 9.30–10.45, oferta dla zorganizowanej grupy przedszkolnej (dzieci w wieku 5–6 lat)

20 listopada, Czy łatwo jest być miłym, Filia 17, ul. M. Nenckiego 136 a, godz. 9.30–10.30, oferta dla zorganizowanej grupy przedszkolnej (dzieci w wieku 5-6 lat), Aneta Dominiak-Gnojnicka, pedagog i terapeutka z Fundacji Go’n’Act, poprowadzi warsztaty z edukacji emocjonalnej i budowania integracji grupy przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym.

21 listopada, Jak się dzisiaj czujesz?, CI Przejście, godz. 10–11.30, oferta dla zorganizowanej grupy przedszkolnej (dzieci w wieku 5-6 lat), Ilustratorka Beata Zdęba poprowadzi warsztaty, podczas których dzieci będą miały okazję przekonać się na własnej skórze, czym jest empatia. Opowiedzą o tym, jak się w danej chwili czują, a pozostali uczestnicy zajęć będą uważnie słuchać ich wypowiedzi. W ten sposób młodzi uczestnicy sprawdzą doświadczalnie, że uważność słuchania drugiego człowieka i empatyczna komunikacja niosą za sobą wielką wartość; dowiedzą się, że empatia wpływa na budowanie autentycznych, trwałych relacji z innymi ludźmi i jest umiejętnością niezbędną dla rozumienia cudzych emocji oraz motywacji.

21 listopada, Empatyczny VR, CI Przejście, 10–18, w godzinach otwarcia placówki, bezpłatnie, bez zapisów. W Dniu Życzliwości w CI Przejście będzie można wirtualnie doświadczyć bezdomności w VR, korzystając z aplikacji Becoming Homeless: A Human Experience.

22 listopada, Bądź życzliwy: najpierw dla siebie, potem dla innych, Filia 16, ul. Kolista 17, 11–12.30, oferta dla osób dorosłych. Prowadzą: Olga Kurnatowska, psycholog z Centrum Rodzinkowo, oraz bibliotekarki Bogumiła Porowska i Katarzyna Syguła-Skorupska. Interaktywny wykład z obszaru komunikacji niewerbalnej dla uczestników warsztatów. Warsztaty decoupage: tworzenie ozdobnych świeczek – jedna dla siebie, druga jako podarunek dla wybranej osoby. Do każdej świeczki będzie dołączony cytat z literatury jako życzenie lub przesłanie.

Szczegóły na biblioteka.wroc.pl.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.