W tym roku Fabryka św. Mikołaja będzie pracować dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Pomożemy w rozpoczęciu budowy pierwszego w regionie Domu Opieki Wyręczającej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wrocławskie hospicjum od kilkunastu lat pomaga rodzinom, w których są nieuleczalnie i przewlekle chore dzieci. Niesie im pomoc w ich własnych domach. I to dla nich powstanie teraz we Wrocławiu Dom Opieki Wyręczającej, pierwszy w zachodniej Polsce (najbliższe ośrodki są w Rzeszowie, Łodzi i Gdańsku).

– Będzie to przytulne, nieszpitalne miejsce dedykowane dzieciom i ich rodzicom, którzy z różnych powodów przez określony czas nie mogą sprawować nad nimi opieki – tłumaczy Beata Hernik-Janiszewska, prezes zarządu Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Tak ma wyglądać Dom Opieki Wyręczającej, w budowie którego pomoże Fabryka św. Mikołaja
Tak ma wyglądać Dom Opieki Wyręczającej, w budowie którego pomoże Fabryka św. Mikołaja  fot. Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Pobyt będzie bezpłatny. Ośrodek zaopiekuje się dziećmi, gdy ich rodzice będą potrzebować czasu np. na własne leczenie, załatwienie codziennych spraw czy po prostu na odpoczynek.

– Będzie to więc dom, który po prostu daje wytchnienie. To niesamowicie ważne, aby dać rodzicom możliwość zadbania o siebie – dodaje prezes.

Potrzeba 300 tysięcy złotych

Fabryka św. Mikołaja – akcja charytatywna organizowana od 16 lat przez „Wyborczą Wrocław” i Fundację Agora – dzięki hojności Darczyńców pomogła już wielu instytucjom. W tym roku chcemy pomóc hospicjum, by mogło rozpocząć budowę ośrodka.

Dom powstanie przy ul. Sołtysowickiej 58. Fundacja kupiła już tam od miasta – z dużym upustem – dwupiętrowy budynek, który trzeba jednak rozbudować. Projekt jest już gotowy, są także niezbędne pozwolenia. Teraz hospicjum potrzebuje jednak 300 tys. zł na m.in. uporządkowanie terenu oraz wylanie fundamentów pod nową część obiektu.

Oddech dla rodziców

Prace nad budową ośrodka potrwają trzy lata. W domu opieki wytchnieniowej będą m.in. pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami (15 łóżek), strefa rehabilitacyjna (z możliwością organizowania turnusów), zaplecze edukacyjne, gabinety medyczne i ogród sensoryczny.

Jak podkreśla prezes, dzieckiem zaopiekuje się tam zespół składający się m.in. z pielęgniarek, lekarzy, psychologów i rehabilitantów.

– Chcemy sprawić, by rodzic mógł złapać oddech, a dziecko było należycie „zaopiekowane” – podkreśla Beata Hernik-Janiszewska. – I by po kilku dniach lub tygodniach wróciło do swojego domu. Bo kluczowym jest to, aby dziecko było w miejscu, które jest dla niego najważniejsze. Otoczone miłością rodziców oraz znanymi ścianami.

Zainteresowani wsparciem Fabryki św. Mikołaja proszeni są o kontakt z Agnieszką Iwanowską (agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl). Część zebranej kwoty z darowizn przeznaczymy na zakup upominków mikołajkowych dla podopiecznych hospicjum.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem