Roman Polański postanowił wspomóc w walce z chorobą Dolnoślązaczkę. Na aukcję trafi biografia słynnego reżysera z jego osobistą dedykacją.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Agnieszka Kudyra ma 28 lat i od 20 zmaga się z ciężką chorobą: – Budząc się rano, czuję jedynie ból. Najprostsze czynności sprawiają, że nie wiem, jak mam na imię. Moje życie to piekło, pełne nieprzespanych nocy, łez i bezsilności - opowiada Dolnoślązaczka.

Kobieta przeszła już 11 operacji. Szansą na wyzdrowienie jest dla niej operacja w Stanach Zjednoczonych. I na nią właśnie zbiera środki.

Agnieszka cierpi na dysplazję włóknistą, a także niezłośliwy nowotwór lewej nogi. - Dysplazja to rzadka choroba rozrostowa kości, w której występuje nieprawidłowo zbudowane białko odpowiadające za regulację syntezy kośćca. Moje kości się deformują i łamią - tłumaczy

W walce z chorobą wspomógł ją wałbrzyski radny Łukasz Kazek. – Agnieszka ujęła mnie swoją walka – mówi. – Bardzo rzadko narzeka i ogromnie wierzy w zwycięstwo. Ona, jej rodzice i chłopak są jak jeden organizm. To niezwykle szlachetni ludzie. Agnieszka walczy z uśmiechem, mimo bólu i mimo setek przeszkód, a nawet bezmyślnego hejtu, który ją niestety spotyka.

W ramach wsparcia Kazek zorganizował już filmowe seanse charytatywne. Środki zbierano także na Festiwalu Kuchni Polowych, w Pałacu Jedlinka, na Włodarzu czy w Zamku Grodno. Radny zbiera też fanty na licytacje dla chorej kobiety.

- Tym razem wspomogli mnie przyjaciele – mówi Łukasz Kazek. - Podczas realizacji ostatnich zdjęć do filmu Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer w Paryżu „Czarodzieje z Getta”, który opowiada tragiczną historię Romana Polańskiego i jego przyjaciela Ryszarda Horowitza, reżyser przekazał na moją licytację książkę „Roman by Polański” z osobistą dedykacją dla człowieka o dobrym sercu.

Książka jest biografią reżysera. - Chciałbym, aby czytelnik nie zapominał, że książka ta została napisana ponad trzydzieści lat temu. Kiedy czytamy ją dzisiaj, wydaje nam się, że żyliśmy wówczas na innej planecie. Już nie pamiętamy, do jakiego stopnia nasze społeczeństwo było tolerancyjne i wolne - napisał Polański we wstępie w 2015 roku.

Licytacja książki ruszy w środę 30 listopada i potrwa przez siedem dni na Facebooku na fanpejdżu – Serca sercom. Można tam też licytować inne przedmioty dla Agnieszki Kudyry.

- Jest też szansa, że film w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer „ Czarodzieje z Getta” będzie wyświetlany w rodzinnej Bielawie Agnieszki. To będzie nie lada gratka dla miłośników kina Romana Polańskiego – mówi Kazek.

Dokument ma być gotowy w 2019 roku. Agnieszkę można wesprzeć także na portalu Siepomaga.

- Ta operacja to dla mnie życie bez bólu i szansa na sprawne chodzenie, czyli to, o czym marzyłam przez całe swoje życie – mówi Dolnoślązaczka. – Nie pozwólcie mi stracić nadziei.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem