Sala doświadczania świata i nowa winda zamiast 20-letniej to inwestycje, które udało się zrealizować w Środowiskowym Domu Samopomocy "Ostoja" dzięki Fabryce św. Mikołaja
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Spełniliście nasze marzenia – mówiła wczoraj Wioletta Piętal-Pyrek, kierowniczka ŚDS „Ostoja” przy ul. Stawowej, pokazując zakupione dzięki Fabryce sprzęty.

Do ośrodka przychodzi codziennie 30 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które zmagają się też m.in. z wadami wzroku, słuchu, epilepsją. To im pomogliśmy podczas zeszłorocznej, 15. już edycji akcji charytatywnej „Gazety Wyborczej Wrocław”.

Dobrze wydane pieniądze

Dzięki naszym sponsorom zebraliśmy 165,7 tys. zł. Jednym z nich była firma Temar Deweloper. Jej przedstawicielka Agnieszka Firman wczoraj oglądała efekty prac. – Cieszę się, że tak dobrze wydano pieniądze, które udało nam się wspólnie zebrać – mówiła.

W Ostoi można było w końcu wymienić windę. Poprzednia miała ponad 20 lat i często się psuła. „Jej brak może spowodować zamknięcie placówki, a co za tym idzie, utratę przez naszych podopiecznych miejsca, w którym mogą kontynuować terapię i rozwijać się. Sytuacja jest dla nas dramatyczna” – pisali w liście do Fabryki św. Mikołaja przedstawiciele domu, prosząc o wsparcie. O nowej windzie marzyli też podopieczni. Na przygotowanej przez nich liście życzeń do św. Mikołaja, była jednym z pierwszych punktów.

– Ta wcześniejsza była sporym problemem także dlatego, że wielu uczestników ma kłopoty z poruszaniem się – tłumaczy kierowniczka ośrodka. – Podczas awarii mogli więc korzystać tylko z pomieszczeń, które są na parterze budynku.

Z nowej windy cieszy się także Paweł, uczestnik zajęć. – Dzięki temu, mając zajęcia w kuchni, nie będę musiał chodzić po schodach z ciężkimi garnkami – tłumaczy.

Pachnąca sala

Fabryka św. Mikołaja pomogła też kupić multimedialny stół do jednej z sal. Jednak to tzw. sala doświadczania świata robi największe wrażenie na podopiecznych. – Podoba mi się w niej naprawdę wszystko – podkreśla Małgorzata.

Sala pozwala stymulować zmysły, wpływając na nie np. muzyką, zapachami czy efektami świetlnymi. Osobom z niepełnosprawnością pomaga to w zrozumieniu otoczenia i płynących z niego bodźców. Zwiększa też poczucie zaufania, aktywizuje i odpręża. Taka terapia od lat jest stosowana na całym świecie.

Multimedialny dywan

Dzięki fabryce udało się wyremontować salę i wyposażyć ją m.in. w kolumny bąbelkowe, rzutniki wyświetlające relaksujące obrazy, łóżko wodne, poprzez które można pracować nad równowagą uczestnika zajęć. Multimedialny dywan pozwala z kolei na pracę z dźwiękiem, a specjalne światłowody, którymi uczestnicy mogą owijać np. ręce, są podstawą pracy nad postrzeganiem własnego ciała.

– To pomieszczenie to zupełnie inny świat, w którym każdy element ma znaczenie – podkreślała Wioletta Piętal-Pyrek, pokazując finalny efekt.

Sala od dawna była marzeniem terapeutów. – O tym, jak jest istotna, świadczy zachowanie jednej z uczestniczek naszych zajęć. Zazwyczaj irytują ją wszystkie dźwięki płynące z otoczenia i sporo innych bodźców – mówi jedna z opiekunek. – A w tej sali jest nimi zachwycona i potrafi współpracować z terapeutą.

Nasi sponsorzy

W ubiegłym roku Fabryka zebrała 165,7 tys. zł. 162,6 tys. zł przekazaliśmy Ostoi. Resztę wydaliśmy na zakup prezentów mikołajkowych dla jej podopiecznych. Ich marzenia nie mogłyby zostać spełnione, gdyby nie pomoc darczyńców. To: *Profit Development SA (złoty sponsor i partner naszej akcji, który przekazał 100 tys. zł), *Volvo Polska, *Temar Deweloper, *Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy, *Dom Aukcyjny „Dawro”, *Rudy Consulting, * Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia, *Tarczyński, *Cargill Poland, *”Maćków” Pracownia Projektowa, *Artcom Systemy Radiokomunikacyjne, *Hotel „Willa Odkrywców”, *Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości, *Osiński i Syn, *Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, *Pracownicy firmy Schaeffler, *DOM.developer Wrocław, *Projektmanagement Polska, *Multi Grupa, *Wiązów Zenon Waniak

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem