Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wrześniu wrocławska „Wyborcza” zorganizowała pierwsze spotkanie dla branży IT z cyklu „IT mówi do IT”. Dyskutowaliśmy wówczas o seniorach IT w firmie – co zrobić, by czuli się tam dobrze? Jak pobudzać ich kreatywność? Czy warto iść ścieżką menedżerską? To tylko przykładowe zagadnienia, które wówczas poruszaliśmy.

Teraz zapraszamy na kolejne spotkanie, w trakcie którego wraz z naszymi gośćmi zadamy sobie pytanie, czy koniec rynku pracownika w sektorze IT jest bliski.

Tysiące kandydatów

Spotkanie IT mówi do IT pod patronatem 'Gazety Wyborczej'Spotkanie IT mówi do IT pod patronatem 'Gazety Wyborczej' Fot Joanna Dzikowska

– Na pierwszy rzut oka niewiele na to wskazuje. Firmy z branży IT dynamicznie się rozwijają, prowadzą rozbudowane rekrutacje na coraz to nowe stanowiska, zapotrzebowanie jest wciąż ogromne – mówi Maciej Drzewicki z „Wyborczej”, moderator spotkania.

I dodaje: – Ale jednak pojawiają się też znaki zapytania. Pierwszy to tysiące absolwentów przeróżnych szkół, którzy co pół roku trafiają na rynek pracy. Czy taka masa kandydatów go nie zepsuje? Czy pracownikom także tej branży grozi prekaryzacja?

Innymi wyzwaniami przyszłości są gwałtowny rozwój technologii, automatyzacja pracy oraz sztuczna inteligencja.

Czy już wkrótce komputery zastąpią ludzi także w IT? A jeśli tak, to w jakim stopniu? Które zawody pozostaną w miarę bezpieczne? Wraz ze specjalistami zastanowimy się również, jakie kompetencje najlepiej rozwijać. Czy znajomość Pythona będzie dla pracodawców poza IT tak samo istotną kompetencją kandydata jak biegłość w języku angielskim?

IT mówi do IT. Nasi goście

W dyskusji weźmie udział Michał Hauzer, senior tech lead we wrocławskim Capgemini Software Solutions Center. Rzemiosło IT poznawał zarówno od strony inżynierii oprogramowania (zaczynał jako programista C++), jak i menedżerskiej, tworząc systemy w branży internetowej, medycznej i finansowej. Uważa, że informatyka robi się szczególnie interesująca na styku maszyny z człowiekiem. Uwielbia projektować nowe produkty, osadzając je w tradycji IT i przyprawiając odrobiną innowacji. Prywatnie interesuje się lingwistyką i kognitywistyką. Lubi gotować i grać w japońskie RPG. Czasami rysuje.

Kolejny z ekspertów to Dominik Broj – od 2016 roku pracuje jako JS developer we wrocławskim oddziale DataArt. Entuzjasta ekosystemu JavaScript, usprawniania pracy oraz automatyzacji zadań zespołu. Wyspecjalizowany w tworzeniu zaawansowanych, a przy tym wydajnych i skalowalnych aplikacji webowych. Jego barwne doświadczenie – od siatkówki przez obsługę klienta biznesowego i rekrutację po programowanie – jest dowodem na to, że pasja, chęci i ambicja to mieszanka wybuchowa. Prywatnie szczęśliwy ojciec lubiący sport i gry planszowe.

Maciej Norberciak to senior architekt, wcześniej deweloper i project manager, w branży od piętnastu lat, a w Nokii od pięciu. Doktor informatyki ze specjalnością w sztucznej inteligencji. Trener wewnętrzny umiejętności technicznych i miękkich, mentor, sekretarz korporacyjnego klubu Nokia Wroclaw Toastmasters. Prywatnie fan LEGO, gier komputerowych, kuchni japońskiej i biegania na nartach.

Maciej Zasada (Unit 4) to z kolei engineering manager z 10-letnim doświadczeniem w obszarze finansów i rozwoju oprogramowania finansowego. Obecnie zarządza zespołami odpowiedzialnymi za rozwój globalnych produktów Enterprise Resource Planning. Szczęśliwy mąż Magdy i ojciec Anatola.

Debata ''IT mówi do IT''

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale należy zarejestrować się na bilety.cojestgrane24.pl.

Zapraszamy do dyskusji w najbliższy wtorek, 22 października, w godz. 17.30-19. Miejsce: Klubokawiarnia Mleczarnia (poziom –1).

Organizatorem wydarzenia jest „Gazeta Wyborcza”. Partnerzy spotkania październikowego to Capgemini, Nokia, Unit4 i DataArt.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.