Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mistrzostwa są organizowane po raz pierwszy przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Wydawnictwo Lacerta, ale już budzą duże zainteresowanie wśród Dolnoślązaków, dlatego zapisy zostały przedłużone do czwartku (szczegóły na stronie internetowej lacerta.pl).

Zawody rozpoczną się w sobotę, 19 października, o godz. 10 przy ul. Komandorskiej 118/120 (budynek W).

Uczelnia stawia na ekologię

Skąd pomysł na takie rozgrywki?

– Tegoroczne upały, które doprowadziły polską energetykę niemal do zapaści, pokazały, że wołanie o rozsądne gospodarowanie energią i szukanie jej alternatywnych, ekologicznych, odnawialnych źródeł nie jest czczym frazesem

– wyjaśnia Renata Bartkowiak, specjalistka ds. marketingu na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Przekonuje, że rezygnacja z „brudnej” i drogiej energii nie tylko pozwoli nam żyć w czystym środowisku, ale wpłynie też na zmniejszenie kosztów produkcji, a więc uzyskanie przewagi nad konkurencją: – Dlatego wszystkie inicjatywy promujące myślenie i postawy proekologiczne zasługują na wsparcie.

inQUBE na zewnątrzinQUBE na zewnątrz fot. Rafał Sterczyński/materiały prasowe

Pomysł tej wielkiej zabawy wziął się stąd, że uczelnia planuje na swoim kampusie przejść na energię odnawialną. I chce zaprezentować swoje działania.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu będzie solarnie zasilany przed 2030 r. Wkrótce powstaną tu także dwa źródła z wodą kranową, którą we Wrocławiu można pić bez gotowania.

– Bo ekologia jest ekonomiczna – podkreśla Bartkowiak.

Społecznie odpowiedzialni

Organizowane w sobotę mistrzostwa są znakiem, że uczelnia jest społecznie odpowiedzialna, dba jednocześnie o ekonomię i ekologię. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Green Team Rektorska Komisja ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest pierwszą uczelnią w Polsce współpracującą z Climate Reality Project. Fundatorem i patronem tej organizacji jest Al Gore, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za pracę na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu stawia na zieloną energięUniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu stawia na zieloną energię marhol

W ramach kampanii „100 Percent Committed” organizacja współpracuje z samorządami, uczelniami i biznesem na całym świecie. Inicjuje i wspiera zielone przemiany energetyczne. A wrocławska uczelnia prowadzi naukowe badania, tworzy zielony kampus i prowadzi zielone inwestycje. O szczegółach tych działań podczas mistrzostw opowie prof. Bożena Ryszawska z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych.

Klasyk gier ekonomicznych

Wysokie Napięcie należy do grupy matematycznych gier abstrakcyjnych. To klasyk gier ekonomicznych, a także pierwsza gra wydana przez Lacertę, która wciąż jest bardzo popularna. Jest jednocześnie ekonomiczna i ekologiczna.

Udział w niej wymaga dużej sprawności w planowaniu i ogromnej wprawy w liczeniu oraz przewidywaniu ruchów przeciwnika. Wysokie Napięcie dotyczy budowy sieci energetycznej w wybranych krajach. Gracze konstruują kolejne transformatory, starając się zasilić możliwie największą liczbę miast za pomocą swoich elektrowni. Można kupić energię elektryczną wytwarzaną z: węgla (ale to utrudnia wygraną), ropy, śmieci, uranu i wiatru. Wygrywa ten gracz, który na końcu rozgrywki będzie w stanie zasilić więcej miast, a w przypadku remisu – posiada większą ilość gotówki.

Gra dobrze oddaje prawidła podaży i popytu. Bo niejednokrotnie zakup elektrowni o mniejszej wydajności, za to napędzanej dostępnym paliwem, będzie bardziej opłacalny niż kupno myśli technicznej stawiającej na bardziej kosztowne paliwo.

W grze może wziąć udział od dwóch do sześciu osób w grupie (przewidziano 70 miejsc, osoby niepełnoletnie powinny mieć pisemną zgodę opiekuna na udział w mistrzostwach), uczestnicy do pierwszej rundy zasiądą przy 12 pięcioosobowych stołach, a potrwa ona 150 minut, potem będzie przerwa, druga runda (też 150 minut) i trzecia, w której weźmie udział sześcioro uczestników.

To pierwsze mistrzostwa, ale – jak deklarują organizatorzy – zapewne nie ostatnie.

Nagrody

Zwycięzca dostanie 1500 zł nagrody w formie bonu do sieci sklepów, w których można zaopatrzyć się w książki i gry, a także gry planszowe Great Western Trail z rozszerzeniem Kolej na Północ oraz Uczta dla Odyna.

Za zajęcie drugiego miejsca jest bon na 1000 zł oraz gra planszowa Blackout: Hongkong, a za trzecie – bon na 500 zł i gra planszowa Montana. Za samo wejście do finałowej szóstki każdy z uczestników dostanie grę planszową Lutecja.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.