Kilka różnych wycieczek, smaczne potrawy (nie tylko z karpia) oraz gry i zabawy dla dzieci - to propozycje organizatorów Dni Karpia na najbliższy weekend. Warto skorzystać, zwłaszcza że sobota i niedziela mają być ciepłe i słoneczne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dni Karpia to cykl imprez w Dolinie Baryczy, który trwa od początku września do połowy listopada. Prezentujemy propozycje na najbliższe dni.

Piątek

Dni Karpia w Dolinie Baryczy
Dni Karpia w Dolinie Baryczy  Fot. Mat. prasowe

W Dolinie Baryczy weekend zaczyna się już w ten piątek. Od specjalnej oferty dla dzieci - zostały dla nich przygotowane warsztaty piekarnicze „Karp z wypiekami”. I to w słynnej Piekarni Familijnej.

„Czy miałeś okazję samodzielnie wyrobić, dekorować i wypiec własne pieczywo? Ciekawi Cię, jak ten proces wygląda? Piekarnia Familijna zaprasza na warsztaty dla dzieci i rodziców, na których każdy uczestnik stworzy własnego karpia z ciasta chlebowego, a następnie wypiecze go w piecu na kamiennej płycie. Wszystko pod okiem familijnych piekarzy w kawiarniach Piekarni Familijnej” - informują organizatorzy.

Uczestnicy warsztatów wypieki zabiorą do domu. A w czasie warsztatów zaplanowano degustację potraw z lokalnych wyrobów ze znakiem „Dolina Baryczy Poleca”.

Warsztaty są bezpłatne, więcej informacji - tel. 721 844 440.

Dni Karpia w sobotę

Na sobotę organizatorzy Dni Karpia zaplanowali różne wydarzenia połączone ze zwiedzaniem najbardziej atrakcyjnych rejonów Doliny Baryczy.

Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Kolacja w Hubertówce
Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Kolacja w Hubertówce  Fot. Anna Sobolewska

Na przykład wyprawę bryczką można rozpocząć o godz. 11 w Przygodziczkach. „Wyrusz na poszukiwania źródeł rzeki Barycz, podążając wzdłuż jej górnego biegu i pierwszych dopływów. Poznasz bogactwo przyrodnicze kompleksu stawowego Stawy Przygodzickie (ok. 700 ha)” - zachęcają organizatorzy.

Obszar ten należy do Natury 2000. Na uczestników czekają m.in. koszyki piknikowe z rybnymi niespodziankami przygotowane z lokalnych produktów. Informacje - tel. 512 392 243.

W Technikum Leśnym w Miliczu organizowane jest Święto Lasów Milickich „Las. Knieja. Dziczyzna 2019”, które ma przybliżać las, przyrodę i myślistwo. Będą stoiska nadleśnictw i kół łowieckich, a także z produktami lokalnymi z Doliny Baryczy. Wydarzenie jest bezpłatne (tel. 661 913 011).

Historię Milicza, stawów milickich i karpia poznamy - z akompaniamentem liry korbowej - podczas „Wieczoru legend i opowieści” w KOM Milicz (tel. 605 619 956).

Niedziela w Dolinie Baryczy

Uczestnicy spaceru z ornitologiem dowiedzą się, czy ptaki posiadają osobowość, czy sokoły spokrewnione są z papugami, czym jest zjawisko migracji i jak ptaki przygotowują się do wyczerpującej wędrówki. W programie jest spacer ścieżką przyrodniczą w kompleksie Stawno, połączony z obserwacjami. Ornitolog podczas wędrówki udostępnia lunetę, jest też możliwość wypożyczenia lornetek (tel. 691 917 887).

Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca Dolnego Śląska
Supermiasta i Superregiony - Zielone Miejsca Dolnego Śląska  Fot. Wiacek Sylwia Abra-Art

Jaworowy Dom proponuje natomiast dania z ryb słodkowodnych, ognisko, artystyczną niespodziankę oraz spacer po jaworowym lesie (tel.  577 800 676,  793 422 999).

Technikum Leśne w Miliczu zaprasza również w niedzielę - ale tym razem na „Noc w Pałacu Maltzanów”.

„Masz niepowtarzalną okazję, by zwiedzić pałac, który na co dzień jest siedzibą Technikum Leśnego, a przed wojną należał do rodu Maltzanów. Sala balowa, gabinet owalny, dziedziniec zwany herbowym to miejsca, które po latach świetności jeszcze dzisiaj mogą zachwycić swoją formą architektoniczną i wystrojem - zachęcają organizatorzy. - Dla zwiedzających otworzymy nieużywane na co dzień przejście, opowiemy również o zaginionych perłach hrabiny von Maltzan, które są tematem pasjonującej legendy i do dziś rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów w Dolinie Baryczy”.

Zwiedzanie jest bezpłatne, więcej informacji - tel. 662 299 178, 71 384 09 00.

Natomiast na objazdowej wycieczce busem z przewodnikiem można poznać „Tajemnice państwa żmigrodzkiego Hatzfeldów”. Początek na dworcu PKP w Miliczu, a zakończenie na stacji w Żmigrodzie.

„Poznasz historię księstwa żmigrodzkiego, którym przez wieki władał ród Hatzfeldtów. Odwiedzisz też ciekawe i cenne przyrodniczo miejsca, by rozwikłać zagadki natury i przeszłości” - zachęcają organizatorzy.

Uczestnicy zobaczą m.in. zespół pałacowo-parkowy Hatzfeldtów w Żmigrodzie, barokowe kościoły w Barkowie i Radziądzu, krzyże pokutne, grodziska, rezerwat Stawy Milickie i Olszyny Niezgodzkie. Za dodatkową opłatą można zjeść obiad w Karczmie Rybnej Ruda Żmigrodzka. Szczegóły - tel. 605 619 956.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Dni Karpia w Dolinie Baryczy - dnikarpia.barycz.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem