System chłodzenia głowy zapobiegający wypadaniu włosów podczas chemioterapii oraz rękawice i skarpety chłodzące zapobiegające polineuropatii obwodowej - na to będą zbierać fundusze organizatorzy sportowo-prozdrowotnej akcji "Ćwicz! Badaj się! Pomagaj!". Odbędzie się ona w niedzielę w Centrum Treningowym "Spartan".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wypadanie włosów jest najbardziej widocznym efektem ubocznym chemioterapii. Można temu zapobiegać poprzez zastosowanie chłodzenia skóry głowy. Skuteczność tej metody nie jest stuprocentowa, niemniej doświadczenia wskazują na to, że ponad połowa pacjentek ją stosująca zachowuje włosy.

Pomaga w tym specjalny czepek: - Chłodzenie skóry głowy powoduje skurcz naczyń krwionośnych i zmniejsza penetrację leków, a w konsekwencji ich działanie na cebulki włosowe. Nie stwierdzono, aby stosowanie tych systemów zmniejszało skuteczność leczenia onkologicznego - mówi doktor Aleksandra Łacko z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Z jednego systemu chłodzenia mogą jednocześnie korzystać dwie osoby. Czepek kosztuje około 120 tys. zł. - Obecnie na oddziale jest dostępny jeden, to zdecydowanie za mało, aby każda chora, która rozpoczyna leczenie, miała szansę skorzystać z tego systemu. Potrzebny jest przynajmniej drugi aparat - mówi Łacko.

Z kolei polineuropatia obwodowa to zespół objawów: drętwienie dłoni i stóp, potem utrata czucia, a w wielu przypadkach ból będący konsekwencją uszkodzenia nerwów obwodowych. Jest to powikłanie niektórych, powszechnie stosowanych leków cytotoksycznych, czyli chemioterapii, występuje u większości chorych nieuchronne i nie poddaje się leczeniu.

Nie istnieją też skuteczne metody profilaktyki farmakologicznej zapobiegające wystąpieniu tych objawów. Metoda łagodzenia dolegliwości to nakładanie na dłonie i stopy chłodzących rękawiczek i skarpetek, które zmniejszają działanie chemioterapii na nerwy obwodowe. Komplet rękawiczek i skarpet z atestem kosztuje około 400 zł, nie są dostępne na polskim rynku. Chorzy sprowadzają je z Niemiec, można je łatwo odkażać, są wielokrotnego użytku.

Na zakup takich specjalistycznych urządzeń pieniądze postanowiła zebrać Fundacja "Słonko". To organizacja, która koncentruje się na propagowaniu zdrowego trybu życia, zachęcaniu do regularnych badań profilaktycznych, a przede wszystkim na wspieraniu pacjentów onkologicznych Dolnośląskiego Centrum Onkologii i ich rodzin.

W niedzielę fundacja zaprasza do Centrum Treningowego "Spartan" na akcję "Ćwicz! Badaj się! Pomagaj!". Maraton zumby, rywalizacja na siłowni, trening na rowerach spinningowych, step, ergowiosła, konkursy sportowe, porady makijażystki, nauka badania piersi, konsultacje dietetyka, animacje dla dzieci - to atrakcje, jakie zaplanowano na ten dzień.

Ul. Spiska 1, godz. 11-16.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem