Warto w ten weekend skorzystać z licznych propozycji przygotowanych w Dolinie Baryczy z okazji Dni Karpia. A przy okazji wybrać się na grzyby.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sezon grzybowy mamy w pełni, w ubiegły weekend ludzie wychodzili z lasów z pełnymi koszami. Jesteśmy też prawie na półmetku Dni Karpia, które w tym roku trwają przez dziesięć weekendów od początku września do listopada. Co tym razem proponują organizatorzy?

Karp czeka

Zawody wędkarskie podczas Dni Karpia w Dolinie Baryczy
Zawody wędkarskie podczas Dni Karpia w Dolinie Baryczy  Fot. Mat. prasowe

„Jeśli masz własny sprzęt wędkarski i ochotę, by aktywnie spędzić czas nad wodą, Maraton Karpiowy o Puchar Karpiarza 2019 to coś dla ciebie! To doskonała propozycja dla rodziców z dziećmi, u których chcą zaszczepić pasję do wędkarstwa” – zachęcają organizatorzy tego wydarzenia.

Organizowane jest w sobotę na terenie łowiska Gospodarstwa Rybackiego Drogoszowice. W planach jest piknik z lokalną gastronomią i możliwość skorzystania z rowerów wodnych. Udział jest bezpłatny, informacja – tel. 697 316 635.

W sobotę jest także zwiedzanie Stawów Milickich w bryczce (tel. 665 145 094) oraz na rowerze –  Ryko(Ptako)wisko – gdzie będzie można zobaczyć żurawie i gęsi (tel. 691 917 887).

A przez cały weekend można zobaczyć, jak wyglądają tradycyjne odłowy karpia – bezpłatnie, w Ostoi Milicz (tel. 603 388 926), a także kupić świeże ryby. Na gości mają czekać również stoiska z produktami lokalnymi i gastronomiczne (m.in. z daniami z ryb).

„Przygrywać będą zespoły lokalne: Marciny i Pierścienie. Na terenie Ostoi będzie możliwość zobaczenia koników polskich oraz wędkowania” – zachęcają organizatorzy.

Ptaki też zobaczysz podczas Dni Karpia

Niedziela przeznaczona jest głównie dla miłośników ptaków.

Po Stawach Przygodzickich oprowadzi ornitolog Paweł Dolata z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. Zwiedzanie będzie wygodne, bo bryczką.

Dni Karpia w Dolinie Baryczy
Dni Karpia w Dolinie Baryczy  Fot. Mat. prasowe

„Postaramy się zobaczyć jak najwięcej ptaków wodnobłotnych (występuje tu około 50 różnych gatunków), np. perkoza dwuczubego, błotniaka stawowego, łabędzia niemego, gęgawy, rybitwy czarnej” – zachęcają organizatorzy (tel. 512 392 243).

Z ornitologiem można także wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą w kompleksie Stawno, połączony z obserwacjami. Organizatorzy (tel. 691 917 887) zapowiadają:  „Czy ptaki posiadają osobowość? Czy sokoły spokrewnione są z papugami? Dowiedz się, czym jest zjawisko migracji i jak ptaki przygotowują się do wyczerpującej wędrówki. Naucz się rozróżniać w locie czaplę siwą od żurawia i dowiedz się, dlaczego remiz nazywany jest ptasim architektem. Poznaj sekrety życia ptaków oraz terminologię ornitologiczną”.

Europejskie Dni Ptaków można świętować także na rowerze. W niedzielę z terenu Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach wyruszy rajd rowerowy, który połączony jest z obserwacjami ptaków i zwiedzaniem wystaw produktów lokalnych z terenu Doliny Baryczy.

„Trasa rajdu wynosi ok. 15 km i jest tak opracowana, by wiodła przez najpiękniejsze przyrodniczo tereny: stawy i lasy gminy Przygodzice. Rajd będzie prowadził doświadczony ornitolog. Na mecie rajdu uczestnicy będą mogli obejrzeć i zakupić produkty lokalne na terenie Karczmy Górecznik oraz skorzystać z posiłków oferowanych przez Karczmę” – deklarują organizatorzy (tel. 625 927 011).

Dni Karpia w Dolinie Baryczy
Dni Karpia w Dolinie Baryczy  Fot. Mat. prasowe

Ale w niedzielę można także wybrać się na Żmigrodzki Festiwal Karpia i Lasu Karp w Lesie w Rudzie Żmigrodzkiej, podczas którego planowane są m.in. występy lokalnych zespołów, animacje dla dzieci oraz stoiska edukacyjne, m.in. Nadleśnictwa Żmigród.

„Imprezie towarzyszy Jarmark Lokalnych Producentów z Doliny Baryczy, gdzie będzie można skosztować karpia w różnej postaci, nabyć lokalne rękodzieło, owoce, przetwory, miody – zachęcają organizatorzy. – W programie także IV już edycja konkursu kulinarnego „Carpie diem”, gdzie będzie można spróbować karpia na rożne sposoby i pomóc rozstrzygnąć, które danie jest najlepsze”.

Udział jest bezpłatny, informacje – tel. 713 852 758.

Produkty z Doliny Baryczy znajdziemy w niedzielę również w Karczmie i Hotelu Górecznik (tel. 730 744 199).

Więcej informacji i wydarzeń znajdziecie na stronie Dni Karpia - dnikarpia.barycz.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem