W Polanicy-Zdroju 11 października wystartuje szósta edycja festiwalu Cały Kazio poświęconego twórczości Marii Czubaszek. Przyjadą m.in. Artur Andrus, Zbigniew Zamachowski, Alicja Majewska i Lao Che.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pisarka, satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego”, jurorka przeglądów kabaretowych, ale przede wszystkim mistrzyni ciętej riposty i niebanalnego poczucia humoru podszytego dystansem do siebie samej – oto Maria Czubaszek w pigułce. Zmarła 12 maja 2016 roku w Warszawie, ale to na Dolnym Śląsku ma swój festiwal.

Festiwal z dowcipem

Festiwal Marii Czubaszek w Polanicy-Zdroju
Festiwal Marii Czubaszek w Polanicy-Zdroju  Agnieszka Dobkiewicz

Wymyślił go dziennikarz Hirek Wrona. Chodziło mu o wydarzenie artystyczne, na którym najważniejsze są słowo, dowcip, inteligentna riposta do otaczającej rzeczywistości, czyli to, co było znakiem firmowym patronki festiwalu (która zresztą była obecna na dwóch pierwszych edycjach).

Motywem przewodnim jest tu wyśmiewanie głupoty i recepta na korzystanie z radości życia, a poziom artystyczny gwarantują najlepsi polscy kabareciarze, muzycy, wokaliści i aktorzy, którzy co roku odwiedzają Polanicę-Zdrój.

A kim jest sam Kazio? To postać ze słuchowisk radiowych Marii Czubaszek.

Oficjalne otwarcie tegorocznej edycji festiwalu nastąpi w piątek, 11 października – zgromadzonych przywitają w Muszli Koncertowej Hirek Wrona i goście festiwalowi.

Atrakcje festiwalu

Maria Czubaszek zmarła w maju 2016 r. (fot. archiwum prywatne)
Maria Czubaszek zmarła w maju 2016 r. (fot. archiwum prywatne)  Maria Czubaszek zmarła w maju 2016 r. (fot. archiwum prywatne)

Potem Dancing Z Kaziem rozkręci słynna DJ-ka Vika, a w Teatrze Zdrojowym w ramach Kabaretonu wystąpią laureaci PAKI, czyli grupa Fifa Rafa oraz Zbigniew Zamachowski – aktora zobaczymy w wersji śpiewającej, w solowym recitalu. Piątek to też Lista Przebojów Trójki prowadzona na żywo przez Marka Niedźwiedzkiego z ustawionego przed Teatrem Zdrojowym namiotu radiowej Trójki.

W sobotę odbędą się Festiwalowy Turniej Scrabblowy w Muszli Koncertowej i Klub Książki Rozumnej z Marcinem Zaborskim w Villi Polanica. Na ten dzień zaplanowano wernisaż wystawy płyt w Galerii Akwarium, a audycję „Myśliwiecka 3/5/7” poprowadzi na żywo Piotr Stelmach.

Wieczorem na Koncercie Galowym wystąpią Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Dorota Barova, Krzysztof Zalewski i Błażej Król, gościem specjalnym będzie jazzman Wojciech Karolak, a całość poprowadzą Joanna Kołaczkowska i Artur Andrus. Z dwójką tych ostatnich spotkamy się też w niedzielę w Salonie Literackim w Teatrze Zdrojowym. Z kolei gościem Klubu Książki Rozumnej tego dnia będzie Magdalena Grzebałkowska.

Koncert na koniec festiwalu

Tegoroczną odsłonę Całego Kazia zakończy koncert rockowego zespołu Lao Che – autorzy m.in. takich płyt jak „Gusła”, „Powstanie Warszawskie”, „Gospel”, „Dzieciom” i „Wiedza o społeczeństwie” wystąpią w Teatrze Zdrojowym.

Bilety na duże wydarzenia kosztują 50, 95 i 110 zł, karnet na Kabareton i Koncert Galowy 180 zł. Na część wydarzeń wstęp jest wolny. Bilety można rezerwować pod numerem telefonu 74 869 06 43 lub mailowo, pisząc na adres rezerwacje@teatr.polanica.pl.

Więcej na www.festiwalczubaszek.pl .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Proszę poprawić i w tytule, i w artykule nazwisko pana Marka Niedźwieckiego. "C", nie "DZ".
już oceniałe(a)ś
1
0