Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przy namiocie z eksperymentami wodnymi, przygotowanymi przez Hydropolis, cały czas stali widzowie. – Największym powodzeniem cieszą się zawsze eksperymenty z suchym lodem – mówił Sebastian Strzelecki z Hydropolis.

Zacznie pić kranówkę

Po dodaniu wody do naczynia z suchym lodem, czyli dwutlenkiem węgla w stanie stałym (w temperaturze -78 st. C), powstawało zjawisko przypominające mały, ale efektowny gejzer. Na pikniku, który MPWiK zorganizowało w sobotę obok Starej Ozonowni przy ul. Na Grobli, znalazły się atrakcje dla osób w każdym wieku.

Piknik wrocławskiego MPWiK podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Można było spróbować lemoniady na bazie wody z kranuPiknik wrocławskiego MPWiK podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Można było spróbować lemoniady na bazie wody z kranu Fot. Mat. MPWiK

– Podobały mi się bezkręgowce pod mikroskopem i bajki o Strażnikach Wody – stwierdziła 6-letnia Wiktoria.

– Zainteresowała mnie koagulacja. Fajnie wytłumaczyli, na czym polega. Ciekawy był też robocik jeżdżący po kanałach – opowiadała 13-letnia Nikola.

- Najciekawsze są nowoczesne technologie, np. sprzęt do wykrywania zatorów. Przydałoby się więcej takich pikników. Kranówki do tej pory nie piłam, ale chyba zacznę. Spróbowałam tu i jest bardzo smaczna - mówiła pani Eliza.

Kranówkę dostarczył nowoczesny beczkowóz MPWiK. Została z niej przygotowana m.in. lemoniada o kilku smakach.

Technologie na wyciągnięcie ręki

Piknik wrocławskiego MPWiK podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Gunt to urządzenie pozwalające w mikroskali zobaczyć, jak przebiega proces koagulacji - pierwszy etap oczyszczania wód powierzchniowychPiknik wrocławskiego MPWiK podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Gunt to urządzenie pozwalające w mikroskali zobaczyć, jak przebiega proces koagulacji - pierwszy etap oczyszczania wód powierzchniowych Fot. Mat. MPWiK

Innowacyjne urządzenia i technologie wykorzystywane przez MPWiK rzeczywiście przyciągały uwagę. Np. Gunt, urządzenie pozwalające w mikroskali zobaczyć, jak przebiega wspomniany proces koagulacji.

To pierwszy etap oczyszczania wód powierzchniowych. Jego celem jest usunięcie z wody części zanieczyszczeń. Tego dnia Gunt po raz pierwszy opuścił Centrum Nowych Technologii MPWiK. Na co dzień służy tam do prowadzenia badań i stałego udoskonalania procesu.

Na terenie pikniku co jakiś czas rozlegały się charakterystyczne dźwięki wydawane przez SL RAT, przypominające melodię. Włączanie urządzenia sprawiało sporo radości, zwłaszcza najmłodszym. To technologia wykorzystująca fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach do badania kanalizacji i wykrywania zatorów. W ten sposób można zbadać nawet 3 km sieci kanalizacyjnej dziennie, czyli aż 10 razy więcej niż przy użyciu tradycyjnych metod. Wrocławskie MPWiK było pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które kupiło takie urządzenie.

Ekspertka z Centrum Nowych Technologii tłumaczyła, jak wykorzystywana jest aplikacja Smartflow. Pozwala w łatwy sposób monitorować parametry sieci wodociągowej i wykrywać niewidoczne gołym okiem wycieki.

Piknik wrocławskiego MPWiK podczas Dolnośląskiego Festiwalu NaukiPiknik wrocławskiego MPWiK podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Fot. Mat. MPWiK

Można też było dowiedzieć się, na czym polegają kanalizacyjne naprawy punktowe z wykorzystaniem długiego i krótkiego rękawa (to materiały z włókna szklanego lub filcu technicznego - stosowane w zależności od skali awarii). Umożliwiają dokonanie naprawy bez rozkopywania gruntu, w kilka godzin zamiast kilkunastu dni.

Zainteresowaniem cieszył się też niewielki czterokołowy pojazd, przypominający trochę łazika marsjańskiego w miniaturze, na co dzień sprawdzający stan kanałów. Przy każdym urządzeniu można było liczyć na ekspertów, opisujących i wyjaśniających zasady działania sprzętu.

Uzdatnianie z bliska

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Zakładu Produkcji Wody Na Grobli z przewodnikiem. Uczestnicy z bliska zobaczyli, jak działają m.in. odżelaziacz, filtry piaskowe oraz węglowe, a pracownik MPWiK szczegółowo, ale też obrazowo opisywał, jak na poszczególnych etapach przebiega uzdatniania wody, zanim stanie się kranówką.

Co ciekawe, cały proces jest dziś w pełni zautomatyzowany. Przedstawiciele przedsiębiorstwa podkreślali, że jest ono jednym z pięciu najnowocześniejszych tego typu w Europie. Większość uczestników zwiedzania wiedziała, że Wrocław pozyskuje wodę z rzeki Oławy, ale zaskoczeniem była informacja, że sama rzeka, jeszcze kilkadziesiąt kilometrów przed miastem, jest zasilana przez wodę z Nysy Kłodzkiej.

Krasnal z rekinem

Piknik wrocławskiego MPWiK podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Przed wejściem do Hydropolis został odsłonięty najnowszy wrocławski krasnalPiknik wrocławskiego MPWiK podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Przed wejściem do Hydropolis został odsłonięty najnowszy wrocławski krasnal Fot. Mat. MPWiK

Amatorzy przygody, w sumie ok. 70 osób podzielonych na 20 drużyn, wzięli udział w rodzinnej grze miejskiej „Strażnicy Wody”. Uczestnicy mierzyli się z sześcioma wyzwaniami i zagadkami związanymi z oszczędzaniem wody.

W trakcie pikniku przed wejściem do Hydropolis został odsłonięty najnowszy wrocławski krasnal, wyróżniający się tym, że trzyma pod pachą rekina, polewając go wodą.

- Jesteśmy mocno zakorzenieni w społeczności Wrocławia, a krasnale wpisały się już w tradycję miasta i są dużą atrakcją turystyczną. Zależało nam na tym, żeby zasilić ich rodzinę. Rekin pojawił się dlatego, że w Hydropolis na wodę patrzymy bardzo szeroko, opowiadamy też o morzach i oceanach - mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK.

Przedsiębiorstwo ogłosiło konkurs na imię dla krasnala. Propozycje można zgłaszać na profilu MPWiK na Facebooku. Autorzy pięciu najciekawszych otrzymają łączone wejściówki do Hydropolis i Aquaparku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.