Podczas Dni Karpia Dolinę Baryczy można zwiedzać pieszo, na rowerze i w bryczce. Albo obserwując ptaki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Dolina Baryczy od 800 lat słynie z karpia – mówiła Inga Demianiuk-Ozga, prezes Partnerstwa dla Doliny Baryczy, opowiadając o tegorocznych wydarzeniach. – My staramy się, by dzięki niemu nasz region rozwijał się turystycznie. Zapraszamy więc do smakowania karpia i do aktywnego wypoczynku.

Organizatorzy tegorocznych Dni Karpia przygotowali ponad 80 wydarzeń podczas 10 letnich i jesiennych weekendów – od początku września do listopada. Zdecydowana większość jest adresowana do rodzin z dziećmi.

Dni Karpia w Dolinie Baryczy – propozycje na sobotę

Dni Karpia w Dolinie Baryczy
Dni Karpia w Dolinie Baryczy  Fot. Mat. prasowe

Część atrakcji już za nami, ale ten weekend też zapowiada się bardzo ciekawie.

Dużą atrakcją dla dzieci będzie sobotni „Dzień Otwarty Centrum Bioróżnorodności nad milickim Zalewem” (ul. Kolejowa 10). Będą tam prezentowane walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”.

„Szczególnie atrakcyjna jest wystawa preparatów zwierząt. Można obejrzeć z bliska i pogłaskać: bielika, wydrę, kormorana, perkoza, bobra, dzięcioły, norkę amerykańską oraz kolekcję jaj ptasich” – zachęcają organizatorzy. „Wystawę uzupełnią ciekawe prezentacje multimedialne”.

Z tego samego miejsca wyruszy w sobotę wycieczka rowerowa krajoznawczo-edukacyjna szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej z Milicza w kierunku Grabownicy. W programie jest przejazd przez rezerwat przyrody Stawy Milickie oraz wejście na wieżę widokową na Stawie Grabownica.

Oba wydarzenia są bezpłatne. Szczegółowe informacje pod tel. 509 760 981.

Ptaki można obserwować w sobotę z ornitologiem Pawłem Dolatą z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego – na Stawach Przygodzickich, gdzie dojedzie się bryczkami.

Dni Karpia w Dolinie Baryczy
Dni Karpia w Dolinie Baryczy  Fot. Mat. prasowe

„Postaramy się zobaczyć jak najwięcej gatunków ptaków wodno-błotnych. Naszym celem jest delektowanie się kontaktem z przyrodą w swobodnej atmosferze i miłym towarzystwie” – zachęcają organizatorzy (tel. 512 392 243).

„Tajemnice państwa milickiego Maltzanów” – to temat kolejnej wycieczki z przewodnikiem. Rozpocznie się w sobotę na dworcu PKP w Miliczu. Uczestnicy poznają historię, zabytki i przyrodę dawnego państwa milickiego, którym przez wieki władał ród Maltzanów.

„Trasa obejmuje zamek myśliwski, Hubertówkę, dziś słynący z kuchni myśliwskiej i karpia, oraz winnicę, gdzie możliwa jest degustacja wina. W programie ciekawe zabytki i pamiątki po Maltzanach w Miliczu, drewniany kościół w Trzebicku, obserwacja przyrody w rezerwacie Stawy Milickie. W cenie usługa przewodnicka, transport, degustacja soków Z chaty Łaniaków, ubezpieczenie” – informują organizatorzy (tel. 605 619 956).

Dni Karpia w Dolinie Baryczy – propozycje na niedzielę

Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Kolacja w Hubertówce
Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Kolacja w Hubertówce  Fot. Anna Sobolewska

W niedzielę warto się wybrać na grę terenową na podstawie baśni Włodzimierza Ranoszka z książki „Bajkowa Dolina Baryczy”, która łączy elementy zabawy oraz edukacji ekologicznej i regionalnej.

„Postacie Skrzata, Wiedźmy Bary, Króla Olch, Myszylicza, Młynarza, Księżnej, Zielarki i Jasia Walończyka odgrywane są przez ucharakteryzowanych aktorów w bajkowych strojach. Idziemy śladem Króla Karpia, by odnaleźć mapę zaginionego bajkowego królestwa” – zapowiadają organizatorzy.

Miejsce: Krośnicka Kolej Wąskotorowa. Informacje: tel. 605 619 956.

Również w niedzielę można zwiedzać Stawy Przygodzickie w bryczkach i smakować lokalnych produktów. Początek w Folwarku Jeździeckim Jurand w Przygodziczkach (tel. 512 392 243).

Informacje o wszystkich wydarzeniach (nie tylko z tego weekendu) znajdziecie na stronie internetowej Dni Karpia: dnikarpia.barycz.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem