"Chodź z nami!" - tym hasłem do skorzystania z innego niż samochód środka komunikacji zachęcają w całej Europie organizatorzy Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Również we Wrocławiu przygotowano mnóstwo działań i atrakcji - od dziś do niedzieli.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Centralnym punktem wszystkich wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu będzie plac Kościuszki i część ulicy Świdnickiej. Nie bez powodu – na rok 2020 zaplanowana jest tutaj budowa przystanków wiedeńskich.

Działająca przy pl. Kościuszki galeria SiC! BWA Wrocław zorganizuje autorskie oprowadzanie po wystawie „Porysowane” ukraińskiej artystki Janiny Myronowej, a Inne Centrum zaprosi przedsiębiorców na spotkanie sieciujące „Biznes Mixer – Przystanek Kościuszki”. Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych – różne aktywności przygotują Centrum Sztuki WRO, Vivid Gallery i kawiarnia Pokruszone. W programie znalazły się też propozycje dla zainteresowanych historią Wrocławia (jak np. spacer historyczno-urbanistyczny „Plac – od Tauentziena do Kościuszki”) czy fotografią (spacer dla mobilnych fotografów ETZT Wrocław Mobile Photo Trip 2019).

Bogaty program ma Dzień bez Samochodu – 22 września Masa Krytyczna zorganizuje przejazd rowerowy, odbędą się liczne warsztaty, konkursy i wspólne czytanie książki „Jak rowery mogą uratować świat?", a Dolnośląskie Centrum Filmowe pokaże filmy o rowerowej tematyce.

Smog na pl. Wróblewskiego zimą
Smog na pl. Wróblewskiego zimą  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

– Polecam warsztaty „Jesteś mną, jestem tobą” organizowane przez inicjatywę Be Together, które pomogą pełnosprawnym mieszkańcom Wrocławia dostrzec bariery, z jakimi spotykają się w przestrzeni miejskiej osoby niepełnosprawne. Dzieci zachęcam do udziału w warsztatach Akcji Miasto „Zostań Tropicielem Miejskiej Dżungli”. Prawdziwi Tropiciele wyruszą na łowy „dzikich zwierząt”, które nieprawidłowo zaparkowały i dowiedzą się, co robić, by dżungla stała się miejscem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców – zaprasza Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Ekologia. Zmieńmy przyzwyczajenia

Do zmiany nawyków na ekologiczne, jeżeli chodzi o transport, wrocławian na co dzień zachęca prezydent miasta. Jacek Sutryk niedawno testował elektryczną hulajnogę, a po Wrocławiu najbardziej lubi przemieszczać się rowerem albo pieszo. Często wykorzystuje drogę do pracy jako trasę biegową, szczególnie wtedy, gdy przygotowuje się do udziału w maratonach. Podczas Dnia bez Samochodu będzie uczestniczył m.in. w przejeździe rowerowym.

Bo w ETZT najważniejsze są trwałe zmiany.

- Przy pomocy licznych wydarzeń zachęcamy do tego, by przemyśleć swoje przyzwyczajenia komunikacyjne i spróbować tak zaplanować miejskie podróże, by łącząc różne środki transportu i sposoby poruszania się w jak najszybszy, najwygodniejszy, ale też najbardziej przyjazny środowisku i innym użytkownikom dróg, dotrzeć do celu – przekonuje Klaudia Piątek z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wyjaśnia, że w zrównoważonym transporcie nie chodzi o to, by zamknąć samochody w garażu, ale by traktować je jako jeden z alternatywnych sposobów włączania się do ruchu: – Niejednokrotnie dużo więcej sensu niż uruchamianie samochodu będzie miał przejazd komunikacją miejską czy skorzystanie z rozbudowującej się sieci ścieżek rowerowych i coraz większej liczby miejskich rowerów.

Bezpieczeństwo dla wszystkich

Wrocławskie Święto Rowerzysty 2019, Wielki Peleton, 09.06.2019
Wrocławskie Święto Rowerzysty 2019, Wielki Peleton, 09.06.2019  FOT . KRZYSZTOF ĆWIK

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to największe wydarzenie poświęcone ekologicznemu transportowi miejskiemu zainicjowane w krajach Europy przez Komisję Europejską.

– Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, we współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia oraz lokalnymi partnerami, już po raz szósty zaprasza mieszkańców Wrocławia na tydzień atrakcji poświęconych nowoczesnemu i ekologicznemu poruszaniu się po mieście – mówi Jacek Wasik. – Wspólnie zachęcamy do odkrywania innego oblicza miasta: przyjaznego, zrównoważonego, bezpiecznego dla wszystkich uczestników ruchu.

Przypomina, że w ciągu ostatniej dekady natężenie ruchu samochodowego wzrosło na całym świecie, dlatego tak istotne jest zaangażowanie w akcje związane ze zrównoważoną strategią transportu.

- Zachęcamy, by kierowcy zrezygnowali z aut, a zamiast tego wybrali przejazd komunikacją miejską czy rowerami. Ale idziemy też razem z miastem o krok dalej: będziemy starali się zwrócić uwagę na bariery, na jakie napotykają osoby niepełnosprawne. Bowiem zrównoważone miasto to przestrzeń bezpieczna dla wszystkich mieszkańców - podkreśla Jacek Wasik.

Do Wrocławia każdej doby wjeżdża prawie 240 tys. aut.

– Kilka lat temu wiele osób nie miało jeszcze świadomości, co oznacza zrównoważona mobilność i dlaczego w ogóle warto zajmować się tym obszarem. W 2013 r. przez Radę Miejską Wrocławia została jednak uchwalona Wrocławska Polityka Mobilności, która nadała kierunek zmian – mówi Klaudia Piątek. – Wrocław z każdym rokiem staje się zatem miastem zrównoważonej mobilności, czyli takim, w którym struktura przestrzenna i transportowa jest kształtowana tak, że jej użytkownicy mają możliwość wyboru sposobu przemieszczania się i świadomych zachowań komunikacyjnych, w którym samochody nie degradują transportu niesamochodowego i w którym funkcjonowanie transportu pozwala utrzymać harmonię z otoczeniem.

Nagrody czekają

W ciągu tego wyjątkowego tygodnia rozpocznie się również projekt „Wrocław Bada Ruch”. Nowy system ankietowy po raz pierwszy będzie testowany podczas Dnia Bez Samochodu. Wyniki mogą mieć wpływ np. na lokalizację nowego przystanku autobusowego czy parkingu Park and Ride („Parkuj i Jedź”) – mają podnieść jakość życia mieszkańców. Dotychczas te decyzje podejmowane były m.in. na bazie wyników Kompleksowych Badań Ruchu w mieście.

– Jeśli badania pilotażowe powiodą się i uzyskamy satysfakcjonujące wyniki, to w przyszłości dzięki nowej metodzie będziemy mogli skuteczniej i efektywniej pozyskiwać dane, a tym samym poprawiać komfort życia mieszkańców – mówi Monika Kozłowska-Święconek, Dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności UMW. Każdy, kto wypełni ankietę, może liczyć na nagrodę.

W niedzielę, 22 września przewidziany jest finał akcji 10 000 kroków. Osoby, które między 16 a 22 września w ciągu dnia pokonają taki dystans (jako dowód może służyć dowolna aplikacja liczącą kroki), dostaną nagrody.

– 10 000 kroków dziennie to zalecana dawka ruchu, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, pomaga uniknąć negatywnych konsekwencji siedzącego trybu życia, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza stres i dotlenia – wyjaśnia Jacek Wasik.

Podkreśla: - Zachęcam do pokonania 10 000 kroków każdego dnia, ale upominki będą już za jeden dzień takiej aktywności.

Organizatorem wrocławskiej odsłony ETZT jest Urząd Miejski Wrocławia, koordynatorem działań – Wrocławska Fundacja Filmowa.

Fot. Komisja Europejska

Wydarzenie współorganizowane jest przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji oraz Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Pełny program ETZT sprawdzić można na stronie www.wroclaw.pl.

Fot. Toyota Długołęka Dobrygowski

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    "Jacek Sutryk niedawno testował elektryczną hulajnogę, a po Wrocławiu najbardziej lubi przemieszczać [...] pieszo.".... od drzwi suwa do biurka
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Rower jest super, ale jeżdżac po ulicach i ścieżkach.
    Blokowanie miasta w ramach tzw. Masy krytycznej jest debilizmem jakich mało.

    Elektryczne hulajnogi zaś (Tak jak bezgłośne elektryczne skutery) są koszmarnie niebezpieczne. 25 km na godzinę razy 95 kg wagi dorosłego mężczyzny do kwadratu
    Z taką siłą
    , bez kasku i ochraniacz, uderza się w auto...
    @obseerwatorre
    ... i bez wymogu znajomości przepisów, bez potwierdzonej zdolności panowania nad pojazdem.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0