Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wrocław od kilku, może od kilkunastu lat odkrywa Odrę na nowo. Przykład pierwszy z brzegu, dosłownie i w przenośni: wystarczy zobaczyć, jak wielką popularnością cieszą się miejskie plaże i tzw. beach bary, które można znaleźć od Wielkiej Wyspy aż po Popowice.

Zobacz, gdzie możesz zamieszkać na rzeką

To bardzo lubiane miejsca spotkań i odpoczynku. Można tam zarówno pograć w siatkówkę plażową, jak i posłuchać muzyki na żywo. Jeśli gdzieś we Wrocławiu szukać typowo wakacyjnych klimatów, to na pewno tam albo na równie popularnej Wyspie Słodowej.

Tak już kiedyś było

Stałym elementem wrocławskiego krajobrazu są również statki białej floty, kursujące na całym odcinku Odry od Starego Miasta w górę rzeki. Można odnieść wrażenie, że z roku na rok ruch na wodzie jest coraz większy, a różnego rodzaju jednostek przybywa.

Kępa Mieszczańska i okolice ok. 1930 roku. Są już elektrownie wodne ale nie ma jeszcze północnego mostu PomorskiegoKępa Mieszczańska i okolice ok. 1930 roku. Są już elektrownie wodne ale nie ma jeszcze północnego mostu Pomorskiego Fot. Fotopolska.eu

Życie nad Odrą przypomina już obrazki i fotografie sprzed 120-150 lat, kiedy rzeka zyskała znaczenie rekreacyjne i sportowe. To wtedy pojawiły się na niej wycieczkowe parowce, wioślarze, kajakarze czy żaglówki, a na nabrzeżach lokale gastronomiczne i rozrywkowe.

Duże znaczenie dla ponownego „odkrycia” Odry ma też modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego. Dzięki niej wzdłuż wałów powstały długie, wygodne trasy dla spacerowiczów, rowerzystów czy biegaczy. Przejazdy pod mostami – Pokoju, Szczytnickim, Warszawskimi oraz Jagiellońskimi – pozwalają cieszyć się bliskością rzeki bez konieczności pokonywania ruchliwych arterii.

Świetnym przykładem tego, że nowa jakość nabrzeży przyciąga, mogą być również nadodrzańskie bulwary w centrum. Dzięki nowej aranżacji Bulwaru Xawerego Dunikowskiego powstało tam coś więcej niż trakt spacerowy – schodzące do wody stopnie, zieleń i wspaniała panorama Ostrowa Tumskiego oraz Wyspy Piasek zachęcają, żeby zatrzymać się i spędzać tam czas. Nic dziwnego, że to miejsce przyciąga dziś tak wielu wrocławian i turystów.

Jak rozbudowano Odrę

Dziwne jest natomiast, że Wrocław musiał Odrę na nowo odkrywać. Tym bardziej że gęsta sieć kanałów, większych i mniejszych odrzańskich wysp, a także imponująca liczba mostów (jest ich w sumie, na wszystkich rzekach, ponad 100) powoduje, że miasto określa się niekiedy mianem „Wenecji Północy” albo porównuje do Amsterdamu. Jest w tym oczywiście dużo przesady. Po pierwsze dlatego, że miasta nadmorskie mają jednak zupełnie innych charakter niż te położone w głębi lądu. Po drugie związek stolicy Dolnego Śląska z wodą jest pod wieloma względami niepowtarzalny. Wrocław nie musi się z nikim porównywać.

Dawniej miał wyrobioną markę – określano go jako „odrzańską metropolię”. Nie tylko dlatego, że był największym miastem nad tą rzeką. Odra od zawsze była też kluczowym korytarzem komunikacyjnym, już od czasów średniowiecza niezbędnym dla handlu, na którym miasto się bogaciło. Natomiast dzisiejszy, rozbudowany system kanałów, jazów i innych urządzeń technicznych pochodzi z przełomu XIX i XX w., kiedy transportowano Odrą ogromne ilości towarów. Wrocław był wtedy szybko rozwijającym się centrum nowoczesnego przemysłu, miastem portowym i stoczniowym. Kanały Żeglugowy (Nawigacyjny) oraz Powodziowy, tworzące wspólnie północne ramię Odry, sięgające od Bartoszowic i Wyspy Opatowickiej po Osobowice, to pamiątka z tamtych czasów. Mają niewiele ponad 100 lat, ale dzięki nim nadrzecznych terenów jest w mieście dużo więcej. Wygląda to trochę tak, jakby przez Wrocław przepływały dwie duże rzeki.

Mieszkania Wrocław. Teraz budują nad Odrą

Z wieży kościoła św. Elżbiety widać inwestycje nad OdrąZ wieży kościoła św. Elżbiety widać inwestycje nad Odrą FOT . KRZYSZTOF ĆWIK

Chyba jeszcze nigdy w swoich dziejach Odra i inne rzeki we Wrocławiu nie przeżywały natomiast takiego boomu budowlanego. W ostatnim czasie pojawiło się sporo inwestycji mieszkaniowych usytuowanych bezpośrednio lub bardzo blisko wody. Dotyczy to lokalizacji w różnych częściach miasta.

Nowe apartamentowce powstały lub właśnie powstają w centrum. W tym gronie znajdziemy właściwie tylko mieszkania luksusowe. Część z nich to bardzo nowoczesna, przeszklona architektura, ale są też ciekawe rewitalizacje dawnej zabudowy. Co jednak ważne, wśród nadrzecznych inwestycji we Wrocławiu oferta jest obecnie bardzo zróżnicowana. Wielki plac budowy przypomina np. Kępa Mieszczańska – wyspa przez dekady bardzo zaniedbana, teraz zmieniająca się dosłownie w oczach. Część południowa, wzdłuż osi ul. Księcia Witolda, ma charakter bardziej staromiejski, część północna, czyli dawne tereny wojskowe, celuje raczej w nowoczesność. Na Kępie Mieszczańskiej znajdziemy dziś kilkanaście różnego rodzaju inwestycji, a kolejne będą dopiero startować.

Również poza centrum

Z wieży kościoła św. Elżbiety widać inwestycje nad OdrąTOMASZ PIETRZYK

Deweloperzy zainteresowali się również lokalizacjami nad Odrą poza centrum. Geograficzna i urbanistyczna specyfika Wrocławia sprawia, że ciekawych miejsc tego typu jest tu dużo. Inwestycje deweloperskie realizowane są zwłaszcza na terenach poprzemysłowych, np. w Śródmieściu, na Swojczycach albo Popowicach.

To duże obszary, więc są to nieraz projekty z rozmachem, wieloetapowe i rozłożone na kilka lat, choć nie brakuje tu również ciekawych mniejszych inwestycji. Często jest tak, że jeśli deweloperzy budują nad rzeką, to starają się, by sam projekt wyróżniał się czymś jeszcze, co z punktu widzenia klientów będzie wartością dodaną do dobrej lokalizacji.

Pod jednym względem Wrocław nie jest wyjątkowy – podąża śladem wielu europejskich metropolii, w których mieszkania zlokalizowane nad rzeką należą do inwestycji najbardziej prestiżowych i cechujących się najwyższą wartością. Dają przestrzeń, oddech, a zwykle również ciekawy widok za oknem. Taka lokalizacja kojarzy się z poczuciem wolności, relaksem, często też z ekskluzywnością.

Wymienione atuty trudno przebić. Dlatego wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach trend „powrotu” nad rzekę będzie się jeszcze intensywniej rozwijał, a nadrzeczne apartamentowce nadal będą należały do najbardziej pożądanych lokalizacji.

Zobacz katalog multimedialny z inwestycjami nad Odrą

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.