Znudziły ci się płaskie trasy rowerowe w rejonie Wrocławia? Nie musisz jechać w góry - atrakcyjne drogi znajdziesz już w pobliżu Strzelina.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do wyboru jest kilka tras rowerowych o różnym stopniu trudności, ale największym zainteresowaniem cieszą się leśne odcinki położone na malowniczych Wzgórzach Strzelińskich.

Na rowerze

Strzeliński Maraton Rowerowy to największe sportowe wydarzenie w powiecie strzelińskim
Strzeliński Maraton Rowerowy to największe sportowe wydarzenie w powiecie strzelińskim  Fot. Mat. UMiG w Strzelinie

– Ta urozmaicona, ale nie ekstremalnie trudna rzeźba, daje naprawdę dużo radości z jazdy. W większości teren jest zalesiony, co daje ochronę przed wiatrem i skwarem słonecznym. Jest też jednak sporo widokowych, odkrytych odcinków – zachwalają trasy pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie. – Można znaleźć tutaj trudniejsze odcinki klasyfikujące się na MTB, ale są też piękne trasy pod „normalny” turystyczny rower (cross).

Główne szlaki są oznakowane jak dla pieszych, ale w całości nadają się do jazdy rowerem, choć są odcinki trudniejsze, o „górskim” charakterze. Oprócz „oficjalnych” oznakowanych szlaków jest także bardzo gęsta sieć dróg leśnych, po których również można jeździć rowerami.

Dzięki temu można zamówić noclegi w Białym Kościele i potraktować go jako miejsce startu, robiąc pętle. Na przykład 15-kilometrową przez Gębczyce (można tam odwiedzić nieczynne kamieniołomy) i Romanów. Są tu wymagające podjazdy, ale też długie zjazdy. Na tę trasę należy zarezerwować około dwóch godzin.

Na rowerze z adrenaliną

Na rowerze po Wzgórzach Strzelińskich. Singletrack przy Kopie Nowoleskiej
Na rowerze po Wzgórzach Strzelińskich. Singletrack przy Kopie Nowoleskiej   Fot. A.A. Baran

Singletracki mają być główną rowerową atrakcją Wzgórz Strzelińskich. W lipcu 2018 r. powstał pierwszy odcinek. Ma 3,6 km długości i znajduje się w okolicach wzniesienia Kopa Nowoleska (383 m n.p.m.). Już tej jesieni powinny zostać otwarte kolejne trzy odcinki, dzięki czemu łączna długość singletracków wyniesie 10 km.

Singletracki to wąskie, odpowiednio wyprofilowane, jednokierunkowe i przebiegające po terenach leśnych trasy, zbudowane specjalnie do jazdy rowerem. Mają najczęściej umiarkowany stopień trudności i niewielkie nachylenie.

Przy wolnej jeździe poradzi sobie na nich nawet początkujący rowerzysta. Przy większej prędkości mogą być sporym wyzwaniem dla doświadczonego zawodnika.

– Budowa pierwszego etapu sieci tras singletracków to odpowiedź strzelińskiego samorządu na liczne apele lokalnych środowisk rowerowych i ważny krok w kierunku zwiększenia atrakcyjności gminy Strzelin oraz całej ziemi strzelińskiej – tłumaczą urzędnicy. – Z powstania nowych tras powinni się bardzo ucieszyć nie tylko lokalni pasjonaci rowerowej jazdy, ale też mieszkańcy Wrocławia. Warto podkreślić, że budowę swoich odcinków singletracków na Wzgórzach Strzelińskich planują również sąsiednie gminy Ziębice i Przeworno, a to niewątpliwie zwiększy atrakcyjność turystyczną całego regionu.

Wypoczynek w Białym Kościele

Ośrodek Nad Stawami w Białym Kościele. Można tu wypocząć, a nawet przenocować. Prowadzi stąd kilka tras rowerowych
Ośrodek Nad Stawami w Białym Kościele. Można tu wypocząć, a nawet przenocować. Prowadzi stąd kilka tras rowerowych  Fot. Mat. UMiG w Strzelinie

W sezonie letnim w Białym Kościele działa Ośrodek Wypoczynkowy „Nad Stawami”, położony u zbiegu turystycznych szlaków pieszych i rowerowych, u podnóża malowniczych Wzgórz Strzelińskich. W ostatnich latach przeszedł on wielką metamorfozę. Działa w nim wypożyczalnia rowerów, a latem organizowane są tu wydarzenia kulturalne i sportowe.

– Co roku odwiedzają go tysiące turystów i wczasowiczów, a jednym z atutów ośrodka jest duża piaszczysta plaża. Nad spokojnym i bezpiecznym wypoczynkiem plażowiczów czuwają wykwalifikowani ratownicy wodni. Goście mogą wypożyczyć wodny sprzęt: kajaki i rowery – zachwalają pracownicy urzędu miejskiego w Strzelinie.

Na terenie ośrodka znajdują się dwa boiska do plażowej piłki siatkowej. Jest także budynek rekreacyjny z przebieralniami, toaletami i barem. A dla dzieci przygotowano nowoczesny plac zabaw oraz zmodernizowany basen ze zjeżdżalniami. Na terenie ośrodka działają bary i kawiarnia, jest także miejsce do grillowania.

Ośrodek oferuje 130 miejsc noclegowych w 22 nowoczesnych i dobrze wyposażonych domkach letniskowych, które zostały oddane do użytku w 2019 r. Wszystkie są wyposażone m.in. w klimatyzację, wi-fi, telewizory, łazienki i aneksy kuchenne.

Trasy rowerowe w rejonie Białego Kościoła
Trasy rowerowe w rejonie Białego Kościoła  Fot. Mat. UMiG w Strzelinie

Można tu także łowić ryby (m.in. karpia, leszcza, okonia, suma lub szczupaka) lub obserwować ptactwo wodne: żerujące bociany, czaple, łabędzie, dzikie kaczki i gęsi. A po wałach okalających zbiorniki wodne można spacerować lub jeździć rowerem.

Z Wrocławia do Białego Kościoła dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich (ok. 40 minut) lub samochodem (ok. 50 minut, jest parking). Ośrodek jest oddalony o ok. 50 km od Wrocławia i 7 km od Strzelina.

W samym Białym Kościele są: dworzec kolejowy, dwa sklepy, place zabaw i boisko, piekarnia, apteka, ośrodek zdrowia oraz kościół, obok którego warto obejrzeć kamienne płyty nagrobkowe z XVII i XVIII w.

Atrakcje dla rowerzystów

Warto robić przerwy na podziwianie atrakcji, np. geologiczno-górniczych. Są tu kamieniołomy, rzadkie (na skalę światową) minerały i ślady działalności średniowiecznych kamieniarzy.

Rowerem w rejonie Strzelina. Spotkamy tam dużo geologicznych atrakcji, takich jak Skałka Marienstein w Gębczycach
Rowerem w rejonie Strzelina. Spotkamy tam dużo geologicznych atrakcji, takich jak Skałka Marienstein w Gębczycach  Fot. Mat. UMiG w Strzelinie

W samym Strzelinie warto odwiedzić zabytkowe kościoły, m.in. świątynię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz rotundę św. Gotarda z XII w., która jest jedną z najstarszych budowli sakralnych na Śląsku. Zwano ją kiedyś „polskim kościołem” (Polnische Kirche). Jest także 70-metrowa wieża ratuszowa – z jej tarasu widokowego (40 m) można podziwiać panoramę Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich i Równiny Wrocławskiej. W mieście znajduje się także słynny kamieniołom, a wydobywane skały można podziwiać w parku Skalnym.

Polecamy wycieczkę do słynnego Henrykowa, gdzie leży piękne opactwo cysterskie. Przechowywana jest w nim słynna „Księga Henrykowska”, w której znajdziemy zdanie uznawane za pierwsze zapisane w języku polskim. Dostaniemy się tam leśną ścieżką edukacyjną.

Kopalnia granitu w Strzelinie
Kopalnia granitu w Strzelinie  Fot. Mat. UMiG w Strzelinie

Przy jednej z tras rowerowych leży Sanktuarium w Nowolesiu. W ołtarzu tej świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej przeniesiony z kresowego Komarna.

W Krzywinie zobaczymy Skałkę Goethego. Miejscową kopalnię kryształu górskiego i daktylowego w 1790 r. odwiedził niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe.

Dojazd

Nie trzeba tam jechać samochodem, ponieważ w pobliżu przebiega linia kolejowa. Dzięki niej przy stacjach są cztery punkty startowe. Pozwalają one urozmaicić jazdę przez Wzgórza Strzelińskie, ale umożliwiają także modyfikację zaplanowanej trasy.

Natomiast dla zmotoryzowanych najlepszym miejscem startu jest parking obok Gromnika.

Specjalnie dla rowerzystów

Odbywają się tutaj cykliczne zawody i wydarzenia rowerowe: Strzeliński Maraton Rowerowy, Kopa Nowoleska MTB, a gmina Ziębice już od kilkunastu lat organizuje Rekreacyjne Rajdy Rowerowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Trasa Strzelin ? Ziębice przez Gromnik, Nowoleską Kopę również do zrobienia pieszo (szlak czerwony). Zwłaszcza jesienią, kiedy buki czerwienieją :)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0