Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Dolina Baryczy od 800 lat słynie z karpia - podkreśla Inga Demianiuk-Ozga, prezes Partnerstwa dla Doliny Baryczy. - My staramy się, by dzięki niemu nasz region rozwijał się turystycznie. Zapraszamy więc do smakowania karpia i do aktywnego wypoczynku.

Dni Karpia w Dolinie BaryczyDni Karpia w Dolinie Baryczy Fot. Kazik Laskowicz

Organizatorzy tegorocznych Dni Karpia zapowiadają ponad 80 wydarzeń organizowanych podczas dziesięciu najbliższych weekendów - od września do listopada. Zdecydowana większość adresowana jest do rodzin z dziećmi.

Co się będzie działo podczas Dni Karpia

Na przykład w tym czasie 13 restauracji zaprasza na kolacje rybne. W planach jest także 25 wydarzeń edukacyjnych. Ciekawe propozycje czekają też na rowerzystów, miłośników wycieczek pieszych (będą z przewodnikami) i spływów kajakowych. Można także wędkować lub obserwować ptaki. Albo pojeździć bryczką.

Dni Karpia w Dolinie Baryczy. BryczkiDni Karpia w Dolinie Baryczy. Bryczki Fot. Sylwia Wiącek, Abra-Art

Organizatorzy zapowiadają także wiele nowości, jak warsztaty kiszenia z Masterchef Junior Julką Cymbaluk (z kartą dużej rodziny obowiązuje zniżka na udział w wydarzeniu) oraz możliwość poznania legend i znanych rodów Doliny Baryczy.

Część wydarzeń jest płatnych, na niektóre obowiązują zapisy. Ale są także atrakcje darmowe.

Mamy dla Czytelników zaproszenia na część płatnych wydarzeń. Szczegóły wkrótce na naszym Facebooku. 

Nie tylko smażony

Największą atrakcją są jednak karpie.

Dni Karpia w Dolinie BaryczyDni Karpia w Dolinie Baryczy Fot. Marcin Skiba

- Je się je smażone, pieczone i wędzone. Można z nich zrobić zupę, a także wykorzystywać w daniach mącznych, np. pierogach - poleca Paweł Wybierała z zarządu spółki Stawy Milickie, która jest największym w Polsce hodowcą tej ryby. - Zresztą ciągle pojawiają się nowe pomysły. Łączony jest bowiem ze smakami z różnych stron świata.

Festiwal Karpia

Dni Karpia w Dolinie BaryczyDni Karpia w Dolinie Baryczy Fot. Łukasz Gościniak

W programie Dni Karpia jest także sześć wydarzeń plenerowych. Największym z nich jest Festiwal Karpia w Miliczu, organizowany 7-8 września.

- To wielka karpiowa uczta. Można będzie go smakować pod różnymi postaciami - zapowiada Aleksandra Wencek z Urzędu Miasta i Gminy w Miliczu. - A na wielkiej patelni przygotujemy z niego paprykarz, którym będzie się można częstować.

W planach są też koncerty, których główną gwiazdą będzie Beata Kozidrak z Bajmem. A także wydarzenia sportowe (m.in. bieg i rajd rowerowy) i atrakcje dla dzieci, jak karuzele, dmuchańce i animacje.

- W tym roku każdy, kto podczas Dni Karpia zakupi bilet na wydarzenie płatne lub odbierze bon na wydarzeniu bezpłatnym, może wybrać w systemie internetowym nagrodę - zachęcają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie internetowej Dni Karpia.

Dni Karpia w liczbach

* rocznie ponad 60 tys. uczestników wydarzeń: mieszkańców i turystów

* ponad 5 tys. sprzedawanych biletów,

* ponad 100 wystawców, producentów i przedstawicieli lokalnej gastronomii,

Turyści to w większości mieszkańcy województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.