Jawor to świetne miejsce, żeby wybrać się na rowerową wycieczkę w Góry i na Pogórze Kaczawskie. Prowadzą stąd również ciekawe trasy w okolice Przedgórza Sudeckiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z Jawora blisko jest zwłaszcza do Parku Krajobrazowego „Chełmy”, utworzonego w 1992 r. w północno-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego. To niesamowicie malownicze okolice z charakterystycznymi skałami pochodzenia wulkanicznego i uroczymi wąwozami oraz unikatową roślinnością.

Z Jawora do Myśliborza (i Wąwozu Myśliborskiego) prowadzi nowoczesna, wydzielona ścieżka rowerowa z asfaltową nawierzchnią. Atrakcją jest wąwóz sam w sobie (dookoła niego prowadzi ścieżka rowerowa oznakowana kolorem zielonym, dł. ok. 10 km), ale można stąd również wyruszyć na dalszą wyprawę, np. rowerowym Szlakiem Wygasłych Wulkanów (czerwone znaki).

Szlaki rowerowe Gór i Pogórza Kaczawskiego prowadzą często przez gęste cieniste lasy, zwykle lokalnymi asfaltowymi szosami lub drogami gruntowymi. Okolice mają charakter górski, więc trzeba się liczyć z podjazdami, choć nie ma tam bardzo długich wspinaczek wymagających kondycji Rafała Majki.

Ostrzyca  Proboszczowicka w Krainie Wygasłych Wulkanów
Ostrzyca Proboszczowicka w Krainie Wygasłych Wulkanów  Fot. Krzysztof Maciejak

Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy MTB, jak i szosowcy. Dodajmy, że co roku, przy okazji jaworskiego etapu Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego CCC Tour – Grody Piastowskie, jest tu organizowany wyścig dla amatorów „Jaworska Pajda Chleba”. Zawodnicy rywalizują na dwóch dystansach: ok. 45 km (Mała Pajda Chleba) lub ok. 64 km (Duża Pajda Chleba). Start i meta w Jaworze, a po drodze kolarze pokonują pętlę pełną górskich podjazdów i szybkich zjazdów.

Przez Jawor i skrajem Pogórza Kaczawskiego przebiega też Euroregionalny Szlak ER-4 Drezno-Wrocław (Szlak Średniowiecznych Miast).

W samym Jaworze można korzystać z roweru miejskiego
W samym Jaworze można korzystać z roweru miejskiego  Fot. Mat. UM w Jaworze

Dwie ciekawe trasy rowerowe prowadzą z Jawora w kierunku wschodnim i południowym. Obie zostały oznakowane przez Lokalną Organizację Turystyczną „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”. Trasa K-2 „Granitowa” ma długość 50 km i prowadzi z Jawora przez Strzegom i Jaworzynę Śląską do Świdnicy. Trasa jest raczej łatwa, biegnie po nizinnej części Przedgórza Sudeckiego, głównie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. Nie wymaga ponadprzeciętnej kondycji i profesjonalnego sprzętu, a krajobrazowo jest świetna.

Z kolei trasa K-1 „Bolka” prowadzi z Jawora do Świdnicy przez Bolków, Dobromierz i Świebodzice. Jest trudniejsza, prawie w całości biegnie po terenach wyżynnych i górskich, jest też dość długa (75 km). Pod względem krajobrazowym jest za to bardzo atrakcyjna. Na obu tych trasach nie brakuje też interesujących zabytków.

Dodajmy, że w Jaworze działa system wypożyczalni rowerów „Jaworski Rower Miejski”. Co ciekawe, jest skoordynowany ze Złotoryją, co daje możliwość swobodnego podróżowania na rowerach z możliwością pozostawienia ich w różnych miejscach.

Zobacz zabytki Jawora

Najbardziej znanym zabytkiem Jawora jest Kościół Pokoju, ale nie brakuje tam również innych intrygujących obiektów. Przyjrzyjmy się krótko kilku z nich. To np. Zamek Piastowski z XIII w., który był siedzibą kasztelana, później księcia Bolka I i jego następców, a od 1392 r. starostów królewskich.

Kościół Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Jaworze  MIECZYSŁAW MICHALAK

W kolejnych wiekach kilka razy był przebudowywany. Przy ul. Chrobrego zobaczymy urocze kamieniczki pochodzące z XVII, XVIII i XIX w. Wrażenie robi Baszta Strzegomska – średniowieczna budowla o masywnej sylwetce, mierząca 24 m wysokości i z murami o grubości do 1,9 m.

Z uwagi na kształt wieżę tę zwano „grubym i łysym olbrzymem”. Do dziś zachowały się też fragmenty dawnych murów miejskich. Ciekawe są również poklasztorny zespół bernardynów, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego czy gotycki kościół św. Marcina.

Święto Chleba i Piernika w Jaworze
Święto Chleba i Piernika w Jaworze  Fot. Mat. UM w Jaworze

Sercem miasta jest Rynek z imponującym ratuszem i mieszczańskimi kamieniczkami, z charakterystycznymi arkadami. W pierzei zachodniej znajduje się kamienica nr 8 z wizerunkiem ula na elewacji. Ten element dekoracji jest symbolem pierników, przypominając że są wpisane w historię miasta.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem