Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Udział zapowiedzieli zawodnicy z Niemiec, Czech, Słowacji i Polski. Oprócz głównych zawodów o randze międzynarodowej zostaną rozegrane także: Mistrzostwa Polski Seniorów, Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców oraz Zawody Ogólnopolskie w Sportowych Rajdach Konnych (CEN).

„Sportowe Rajdy Konne to bardzo ciekawa dyscyplina sportów jeździeckich. Jej głównym założeniem jest sprawdzenie wytrzymałości koni na długich trasach, liczących od 40 do 160 km” - wyjaśniają organizatorzy.

Te dystanse są podzielone na mniejsze odcinki (pętle), pomiędzy którymi koń przechodzi badania weterynaryjne, podczas którego sprawdzane są: wysokość tętna, odwodnienie, wypełnienie naczyń, perystaltyka jelit, ruch. W dalszych zawodach biorą udział tylko te konie, które pozytywnie przeszły przez tzw. bramkę weterynaryjną.

„Ostrożność ta eliminuje ryzyko zbytniego nadwyrężenia zdrowia konia” - tłumaczą organizatorzy.

Poza tym pomiędzy odcinkami zawodnicy mają prawo do krótkiej, około 30-minutowej przerwy. Badanie i przerwa nie są wliczane do czasu pokonywania trasy - istotny jest tylko okres, który koń i jeździec spędzają w ruchu.

„Endurance oparte jest przede wszystkim na strategii właściwego wytrenowania i przygotowania konia do niekiedy bardzo ciężkiej trasy, liczy się tu zarówno perfekcyjna umiejętność jazdy konnej, jak i zdolność właściwego rozplanowania tempa na całym dystansie - wyjaśniają organizatorzy. - Istotnym elementem tej dyscypliny jest również współpraca, nie tylko pomiędzy koniem i jeźdźcem, ale również między zawodnikiem a pomagającą mu grupą ludzi (z reguły trzy osoby, tzw. luzacy), którzy poją, karmią, czyszczą i siodłają konia. Serwisowanie stanowi istotny element wyścigu, umożliwiający i ułatwiający sprawne zakończenie go”.

Długie dystanse (dwa razy 80 km i 2 razy 100 km) rozkładane są na dwa dni, dzięki czemu koń i zawodnik mogą wypocząć oraz zregenerować siły. Zawody na krótszych odcinkach z reguły rozgrywane są w ciągu jednego dnia. W tych ostatnich startują konie młodsze, mniej doświadczone.

Wygrywa koń, który ukończy trasę w najkrótszym okresie czasu i pozytywnie przejdzie ostatnie badanie weterynaryjne. Zawodnicy są również zobowiązani do przedstawienia konia na przeglądzie przed startem, aby sprawdzić, jak zwierzę zniosło transport, czy jest zdrowe i zdolne do dużego wysiłku.

Przy Zamku Kliczków organizowanych jest więcej tego typu wydarzeń. W tym roku - 19 października - planowane są jeszcze Regionalne Zawody w Skokach Przez Przeszkody i Hubertus.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.