Ponad 100 wystawców ceramiki użytkowej i artystycznej z Polski i Europy, mnóstwo atrakcji kulturalnych oraz warsztaty plastyczne - odbywające się już po raz 25. Bolesławieckie Święto Ceramiki rozpocznie się w środę 14 sierpnia i potrwa 5 dni.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak to możliwe, że ceramice można poświęcić niemal cały tydzień i przyciągnąć do jej stolicy tysiące ludzi z całego świata? Kremowa biel i głęboki kobalt w charakterystycznym motywie to rozpoznawalny znak od Warszawy poprzez Mediolan aż po Nowy Jork. Zapewne niewiele jest osób, które nie kojarzyłyby tego wzoru na dzbankach, talerzach i filiżankach. Wizerunek bolesławieckiej ceramiki na świecie to skojarzenie z jakością, z klasyką, z Polską.

– Wszyscy jako Polacy powinniśmy być dumni z ceramiki bolesławieckiej, ponieważ to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich produktów na całym świecie. Ceramika to jedno z pierwszych skojarzeń, gdy za granicą pada słowo Polska – mówi Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

Rozkwit wydarzenia i biznesu

Kiedy poświęcone tym wyrobom Bolesławieckie Święto Ceramiki startowało w 1994 roku, ceramika była już znana, ale wydarzenie nie miało dzisiejszego rozmachu.

– Kilka stoisk z kilkoma sprzedawcami i pusty Rynek – start był skromny, a dziś to moim zdaniem jedna z największych imprez na Dolnym Śląsku, również licząca się w skali europejskiej, ponieważ święto to przede wszystkim targi ceramiczne – a z naszej orientacji wynika, że jesteśmy w pierwszej trójce największych targów ceramicznych w Europie. W czasie święta można kupić ceramikę w ogromnej ilości wzorów i w bardzo atrakcyjnych cenach. Przyjeżdżają tu w tym celu ludzie praktycznie z całego świata: i Koreańczycy, i Japończycy, a także dużo Niemców, Holendrów i Brytyjczyków – mówi prezydent Bolesławca.

Wraz ze skalą, rangą i popularnością imprezy rośnie rynek ceramiki. – Jeszcze kilkanaście lat temu działało kilkanaście zakładów, dziś w Bolesławcu i okolicach jest ponad 30 firm ceramicznych – podkreśla prezydent.

Popularność imprezy to z kolei dobry pretekst do tego, by zachęcić odwiedzających do pozostania w mieście i okolicach na dłużej. – Święto organizujemy tak, by ludzie nie tylko kupowali ceramikę i po zakupach wracali do domu. Obudowujemy te targi imprezami dla wszystkich, licznymi atrakcjami i bardzo dobrą gastronomią – zachwala Piotr Roman.

Atrakcja goni atrakcję

Kto dotychczas jeszcze nie był na Bolesławieckim Święcie Ceramiki, powinien wyobrazić je sobie jako karnawał, a nie biznesowe wydarzenie. Po konfrontacji z rzeczywistością z pewnością nie okaże się to przesadą.

Wielkie święto otwiera barwna parada Ceramiczny Karnawał, po której prezydent Bolesławca przekazuje klucze do miasta Bractwu Ceramicznemu. W korowodzie bierze udział zarówno niemal cały Bolesławiec, jak i goście – co roku kilka tysięcy osób. Pochodowi przewodniczą włodarze miasta i przedstawiciele lokalnych zakładów ceramicznych, są także miejskie spółki i zakłady produkcyjne, organizacje pozarządowe, lokalne formacje i zespoły artystyczne. Każdy hołduje kobaltowej modzie, mając takie elementy stroju lub chociaż charakterystyczne stempelki zdobiące skórę. Najciekawiej przebrany uczestnik i najlepiej ubrana grupa wyróżnione będą nagrodą.

Budowany i rozpalony jest piec ceramiczny. Profesjonaliści biorą udział w Mistrzostwach w Toczeniu na Kole Garncarskim. Na losowo wybranych kołach z pięciu kilogramów gliny mają za zadanie wytoczyć jak najwyższe i jak najszersze naczynie oraz miskę i wazon według szablonu. Podczas Święta Ceramiki organizowane są również wystawy, najważniejszą jest wystawa poplenerowa 55. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu – to najdłużej trwający w Polsce plener ceramiczny skupiający co roku kilkunastu najzdolniejszych artystów-ceramików z całego świata.

Wiele atrakcji jest przeznaczonych dla całych rodzin – nawet bez zdolności plastycznych czy artystycznych. Podczas całego święta występują teatry uliczne i działa wesołe miasteczko, organizowane są warsztaty i pokazy. W Miasteczku Animacji Ceramicznych rodzinnie będzie można wziąć udział w warsztatach toczenia na kole, malowaniu biskwitów i lepieniu w glinie.

Od The Voice of Ultravox po Grzeszczak

Choć Bolesławieckie Święto Ceramiki rozpoczyna się już w środę 14 sierpnia, dla niektórych największe atrakcje rozpoczną się w piątek. Najbardziej oblężony Bolesławiec może być wieczorem. O godz. 20 wystąpi Urszula, a o godz. 22 na scenie pojawi się Midge Ure z koncertem „The Voice Of Ultravox”. Artysta wykona klasyczne utwory z albumów Ultravox, jak i z własnej kariery solowej. Jeden z najwspanialszych męskich głosów w muzyce rockowej ostatnich 40 lat będzie można usłyszeć w takich utworach jak m.in. „Dancing With Tears In My Eyes” czy „The Voice”.

W sobotę o godz. 15 zaplanowany jest Glina Show – parada glinianych postaci, do której może dołączyć każdy, uczestnicząc przy okazji w warsztatach malowania gliną. Sobotni wieczór natomiast ponownie przyciągnie tłumy do Dużej Sceny, gdzie o godz. 22 pojawi się Teatr Ocelot. Widowisko „Sen nocy letniej”, łącząc nowoczesne technologie, teatr i akrobatykę, sprawi wrażenie, że widz jest uczestnikiem spektaklu. Według zapowiedzi organizatorów, sceny tańca powietrznego będą działy się tuż nad głowami publiczności, nowoczesne światła zmienią całkowicie optykę patrzenia na rzeczywistość, a wciągająca fabuła pozwoli przeżyć niezwykłą przygodę.

W ostatni wieczór Bolesławieckiego Święta Ceramiki – niedzielę 18 sierpnia – scena należeć będzie do Sylwii Grzeszczak – wokalistka wystąpi o godz. 21.30.

Program wzbogacają jeszcze inne liczne atrakcje i wydarzenia. Od godz. 8 do 17 w piątek, sobotę i niedzielę odbędzie się Giełda Staroci. Także od piątku trwać będą różne konkurencje sportowe, jak m.in. „Bieg po schodach po Ceramiczną Filiżankę” organizowany w urzędzie miasta w niedzielne południe. Tętnić wydarzeniami będą Muzeum Ceramiki i Miejska Biblioteka Publiczna. Atrakcyjny program przygotowało również kilka zakładów ceramicznych.

Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda. Szczegółowy program Bolesławieckiego Święta Ceramiki dostępny jest na stronie swietoceramiki.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Cudeńka ,niestety nie tanie :) Ale dobrze ,że może na te cudeńka popatrzyć :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0