Gmina Wołów do tej pory wybudowała na swoim terenie blisko 20 km ścieżek rowerowych. Oprócz tego znajdują się tu trasy o różnym stopniu trudności, których głównym atutem jest sąsiedztwo z przyrodą.
To ciekawa propozycja na wyjazd rodzinny, która już cieszy się dużą popularnością. Ma prawie 14 km, a bliskość dworca kolejowego i bogactwo lubiąskiej architektury to jeden z kilku atutów tego szlaku.
W 2017 r. gmina Wołów – wraz z Miliczem, Obornikami Śląskimi, Prusicami, Trzebnicą, Wisznią Małą oraz Żmigrodem – podjęła się realizacji największego projektu dotyczącego turystyki rowerowej na Dolnym Śląsku: Dolnośląskiej Krainy Rowerowej. Dzięki temu turyści i mieszkańcy mogą cieszyć się trasą rowerową w całości pokrytą asfaltem. Powstały także zadaszone wiaty postojowe z miejscem na grillowanie, a w planach są również bezobsługowe punkty wypożyczania rowerów.
Atutem tej trasy rowerowej jest bliskość dworca PKP w Wołowie. Turyści z Wrocławia mogą więc dojechać pociągiem i skorzystać z bazy turystycznej Wołowa. Zabytkowy budynek dworca został niedawno przebudowany, a w najbliższym czasie mają tam zostać otwarte kręgielnia oraz bistro.
Turyści ze Środy Śląskiej mogą skorzystać z trasy rowerowej sąsiadującej z mostem Wolności na Odrze, by następnie kierować się na Pogalewo Wielkie i Stobno, za którym wjadą bezpośrednio na szlak rowerowy do Lubiąża.
Natomiast z dworca PKP w Wołowie należy jechać w kierunku drogi wojewódzkiej nr 338. Tu ul. Leśną i Kościuszki należy wjechać na ścieżkę rowerową przy Zaułku Zielonym.
Po drodze do Lubiąża warto zwiedzić dwie miejscowości: Mojęcice i Krzydlina Mała.
W Mojęcicach są renesansowy dwór i pałac, którego ozdobą jest portal z piaskowca wykonany w 1620 r. przez Johanna Polla z Głogowa. Wart odwiedzenia jest również kościół Matki Bożej Różańcowej z XV w., a miejscowość słynie z organizowanego co roku Dolnośląskiego Przeglądu Zespołów Ludowych.
W Krzydlinie Małej znajduje się Centrum Spotkań i Dialogu prowadzone przez zakon klaretynów. Turyści mają do dyspozycji bazę noclegową, miejsce do grillowania i leżakowania.
W Lubiążu niedzielny rodzinny obiad można zaplanować w lokalnej karczmie w otoczeniu wyjątkowych zabytków. Turystów zachwyci przede wszystkim wyjątkowy pocysterski zespół klasztorny, który jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Warto również obejrzeć przepiękny kościół św. Walentego, jedną z najznaczniejszych świątyń barokowych na Śląsku. Warto też zatrzymać się przy wiatraku – zabytkowym paltraku. A także na Wzgórzu Trzech Krzyży. Lubiąż w przyszłości ma również posiadać przystań na Odrze.
Bogactwo przyrodnicze jest jednym z wyróżników gminy Wołów. Orzeł bielik czy bocian czarny to zaledwie dwa z wielu gatunków ptaków, jakie osiedlają się na podmiejskich terenach. Wyjątkowe połączenie flory, fauny oraz unikatowej architektury stanowi nie lada gratkę dla miłośników fotografii, a zabytki niejednokrotnie stanowiły tło dla produkcji filmowych i muzycznych.
W samym Lubiążu turyści mogą skorzystać ze ścieżki przyrodniczej wokół rezerwatu Odrzyska. Na północnym skraju Lubiąża z drogi do Glinian należy skręcić w lewo na utwardzaną drogę polną, która prowadzi do miejsca parkingowego przy rezerwacie. Trzykilometrowa trasa obejmuje przystanki: „Borsucze Nory”, „Starorzecze” oraz „Rzekę Odrę” w otoczeniu lasów łęgowych.
To ponadregionalna trasa wpisana w międzynarodową sieć szlaków dziedzictwa kulturowego Greenways. Prowadzi nas z Wrocławia do Głogowa przez Dolinę Odry. Jest to propozycja głównie dla osób aktywnych, które podróżują rowerami terenowymi.
Szlak wiedzie przez Pogalewo Wielkie. W samym Lubiążu prowadzi główną ulicą do starej oczyszczalni i skręca w lewo w kierunku kościoła św. Walentego.
Jednym z najcenniejszych elementów szlaku rowerowego jest jego dalszy etap: w kierunku Domaszkowa, a następnie jazda szeroką leśną aleją wśród buków i dębów w kierunku Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzonego przez Nadleśnictwo Wołów.
W drodze do Tarchalic (niebieski Szlak Odry) rowerzyści mogą zjechać na szlak zielony – Leśne Wydmy, polecane doświadczonym cyklistom. Zielona trasa prowadzi w kierunku miejscowości Dębno i Wołowa. Przecina się z kolei ze szlakiem żółtym – Wołowskimi Krajobrazami.
Żółty szlak stanowi pętlę rekreacyjną wokół Wołowa. Nadaje się na rodzinne weekendowe wyprawy. Korzystając z niego, można pojechać asfaltową drogą w kierunku miejscowości Wrzosy. Tu największą atrakcją jest rezerwat przyrody Uroczysko Wrzosy wchodzący w skład Parku Krajobrazowego „Dolina Jezierzycy”. Znajduje się w nim wiele rzadkich i chronionych roślin.
Alternatywną trasą dla turystów przebywających w miejscowości Wołów będzie wycieczka w kierunku Starego Wołowa. Na uwagę zasługuje tu m.in. cerkiew prawosławna św. Dymitra Sołuńskiego wraz ze znajdującą się tuż obok dzwonnicą. Stamtąd tylko kilka kilometrów dzieli nas od miejscowości Wrzosy. Trasa biegnie przez asfaltową drogę w otoczeniu okolicznych pól.
Kolejną ciekawą propozycją jest kontynuacja wycieczki żółtym szlakiem w kierunku Starego Wołowa i Goliny. Tuż za tą miejscowością warto na chwilę zjechać z trasy i udać się do miejscowości Pełczyn. Warto tu zobaczyć murowano-szachulcowo-drewniany kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus wybudowany w XVII w., a w środku zdobiony m.in. gotyckimi rzeźbami. W Pełczynie znajduje się także gospodarstwo rodziny Grobelnych, którzy prowadzą Ekomuzeum Mleka – miejsce, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o hodowli bydła.
Po powrocie na żółty szlak dojedziemy do Żychlina, którego atrakcją są piękne stawy.
Później, w pobliżu miejscowości Sławowice, w rozległym lesie Mrówczy Bór napotkamy polodowcowy Głaz Kordeckiego – pomnik przyrody. W Garwole warta odwiedzenia jest lokalna pasieka. Z kolei w Uskorze Wielkim znajdują się skansen, staw i boisko, na którym można rozpalić ognisko.
Z Uskorza Wielkiego nowo wybudowaną ścieżką rowerową dojedziemy do Wołowa. W centrum miasta zobaczymy samolot, mury obronne, Zamek Piastowski, ratusz, kościoły i starówkę.
Na terenie Gminy Wołów znajdują się jeszcze:
* czerwony szlak Odra – Barycz, który łączy stolice gmin z powiatu Wołowskiego. Na terenie Gminy Wołów szlak przebiega przez Uskorz Wielki, Wołów i dalej w kierunku Moczydlnicy Dworskiej.
* czarne szlaki rowerowe. Są to trzy trasy: obok miejscowości Łososiowice w kierunku Wołowa, od miejscowości Siodłkowice w kierunku Pawłoszewa do granicy Gminy Wołów (Staszowice, gmina Wińsko) oraz droga rozpoczynająca się w miejscowości Stobno w kierunku granicy gminy (okolice Pogalewa Wielkiego, gmina Brzeg Dolny).
W ciągu najbliższych pięciu lat gmina Wołów planuje:
* wybudować na terenie miasta sieć ścieżek rowerowych w ramach kolejnego etapu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 338,
* trasę rowerową do gminy Prusice – w ramach projektu Dolnośląska Kraina Rowerowa,
* trasę łączącą miasto z polderem zalewowym w miejscowości Tarchalice, w kierunku Ścinawy.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Gadał ślepy o kolorach.