Blisko Wrocławia można aktywnie spędzić wolny czas na rowerach wśród przyrody, a przy okazji zobaczyć ciekawe zabytki. Dojedziecie tam pociągiem lub samochodem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Proponowana przez nas trasa wykorzystuje szlaki turystyczno-rowerowe, począwszy od szlaku Odry po lokalne drogi rowerowe, a także drogi asfaltowe i gruntowe. Można zrobić całą pętlę lub wypróbować tylko niektóre fragmenty tej trasy. Auto zostawicie na parkingu przy stacji PKP.

Trasy rowerowe w rejonie gminy Miękinia
Trasy rowerowe w rejonie gminy Miękinia  Fot. Studio Gazeta

Na rowerach po trasie: Mrozów – Rzeczyca – Środa Śląska – Miękinia – Mrozów

Ta trasa ma około 50 km długości i jest idealna dla osób, które korzystają z kolei – zaczyna się bowiem na stacji PKP w Mrozowie. Następnie jedziemy na północ drogą asfaltową i zjeżdżamy na czerwony miękiński szlak przyrodniczy prowadzący przez miejscowości Wojnowice, Brzezina, Brzezinka Średzka, Wilkostów, Czerna, Księgienice. W tej miejscowości czerwony miękiński szlak łączy się z niebieskim szlakiem Odry biegnącym w przeważającej części wzdłuż wału Odry przez miejscowości: Głoska, Zakrzów, Rzeczyca, do Chomiąża. Po drodze warto zatrzymać się przy licznych atrakcjach.

Pałac w Mrozowie
Pałac w Mrozowie  Fot. Zbigniew Pilch

Z Chomiąża za wiaduktem jedziemy drogą gminną do Lipnicy, a stamtąd zielonym szlakiem rowerowym do Środy Śląskiej, skąd zielonym szlakiem spacerowym do miejscowości Święte-Przedmoście, a za nią poprzez zieloną miękińską trasę rowerową (Bike Maraton) do samej Miękini. Z niej drogą asfaltową, a następnie polną wrócimy do Mrozowa.

Mrozów. Jest tu barokowy kościół parafialny pw. Matki Boskiej Zwycięskiej z 1329 r. z klasycystyczną plebanią z 1805 r. i pochodzący z XVIII w. pałac, przebudowany w 1860 r. w stylu neogotyku angielskiego. Dziś jest w nim Zakład Opiekuńczo-Leczniczy sióstr albertynek. Jest też park krajobrazowy ze stawem i średniowiecznym grodziskiem otoczonym fosą oraz barokowy pomnik św. Jana Nepomucena z 1740 r.

Wojnowice. Koniecznie trzeba zobaczyć słynny gotycki rycerski zamek obronny na wodzie z XIV w. Wzniesiono go na konstrukcji z pali dębowych, głazów i gliny na wodzie, podobnie jak budynki w Wenecji. W latach 1513-1570 przebudowano go na renesansową siedzibę starosty księstwa wrocławskiego.

Wojnowice, zamek na wodzie
Wojnowice, zamek na wodzie  Fot. Mat. prasowe

Brzezina. W miejscowości warto obejrzeć średniowieczny tryptyk ołtarzowy w gotyckim kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej z 1335 r. Są tu też ambona i empora z 1620 r. oraz ława kolatorska z ok. 1600 r. A także ruiny kasztelanii (dworu na wodzie) z początku XIV w., na których w 1860 r. wybudowano dom stylowy ogrodnika oraz barokowy pałac z lat 1725-1730, przebudowany w 1910 r. i park pałacowy z pocz. XX w.

Pałac w Brzezinie
Pałac w Brzezinie  Fot. Zbigniew Pilch

Brzezinka Średzka. Neogotycki kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski z lat 60. XIX w. Dom rządcy w stylu szwajcarskim z XIX w. Budynek dawnych Zakładów Ceramicznych z około 1900 r. Dworzec kolejowy z około 1900 r.

Wilkostów. Pałac z około 1870 r., przebudowany na pocz. XX w.

Księginice. Leśniczówka, dawny dwór z 1907 r. Bezstylowy dworzec kolejowy z 1874 r.

Głoska. Średniowieczne grodzisko z XIII/XIV w.

Brodno
Brodno  Fot. Mat. prasowe

Brodno. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna o długości 420 m, z drewnianą altaną, pomostem i schodami, została wybudowana w 2014 roku w ramach projektu współfinansowanego przez UE. Korzystanie z niej ułatwią tablice edukacyjno-informacyjne, poświęcone roślinności i zwierzętom, służą do prowadzenia ciekawych zajęć terenowych dla dzieci, młodzieży szkolnej i turystów. Dzięki nim można poznać tutejszą florę i faunę.

Rzeczyca. Krzyż pokutny z XIV-XVI w.

Chomiąża. Warto zobaczyć tu barokowy kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła z lat 1693-1696, zbudowany na miejscu XV-wiecznej gotyckiej świątyni. Wewnątrz są polichromie stropu nawy i sklepienia prezbiterium z 1743 r. autorstwa Ignacego Axtera, ucznia holenderskiego malarza epoki baroku Filipa Krystiana Bentuma. Plebania z 1894 r. Piaskowcowy krzyż pokutny z XIV-XV w.

Miękinia, kościół parafialny
Miękinia, kościół parafialny  Fot. Mat. prasowe

Środa Śląska. Miasto powiatowe liczące około 8900 mieszkańców, jedno z najstarszych na Dolnym Śląsku, położone nad Średzką Wodą na dawnym szlaku handlowym Via Regia (rozwinęło się jako osada targowa). Na rynku jest kilka stylowych kamienic z XIX w. i gotycki ratusz z XV w., przebudowany w XVI i XIX w. W jego zachodniej części stoi jeden z najstarszych na Śląsku kościołów parafialnych – pw. św. Andrzeja Apostoła, wzmiankowany już w 1233 r.

Miękinia. Wieś gminna po raz pierwszy opisana w 1305 r. w księgach fundacyjnych kapituły wrocławskiej pod nazwą Nemkyna jako mała, 65-osobowa wieś dająca spore dochody.

Miękinia. Największa winnica w Polsce
Miękinia. Największa winnica w Polsce  Fot. Mat. prasowe

Tutejsze zabytki to m.in. kościół parafialny pw. Narodzenia NMP wzmiankowany w 1335 r., odbudowany po pożarze w 1711 r. w stylu barokowym, i kaplica grobowa rodziny von Haugwitz z 1803 r. Są też plebania z pierwszej połowy XIX w., zespół pałacowo-folwarczny wzmiankowany w 1345 r. z pałacem zbudowanym przed 1750 r., a przebudowanym w stylu neoklasycystycznym w XIX i XX w. i reliktami dawnego barokowego parku.

W Miękini warto zwiedzić także ceglane budynki folwarku z 1900 r., mieszczące siedzibę Winnic Jaworek, ratusz gminny z 1906 r., dawną gospodę i dom towarowy oraz dworzec kolejowy, pierwotnie klasycystyczny, zbudowany po 1844 r. A także największe w Polsce winnice.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No wreszcie jest jakaś mapa, dzięki temu sam mogę ułożyć trasę do nawigacji.
  dzięki!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0