To jedna z największych pozagaleryjnych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce. Znów miejsce i historia związanych z nim ludzi stała się polem artystycznych eksploracji.
Jak zwykle Survival wpuszcza nas w niedostępne zakamarki. Oglądamy plątaninę opuszczonych korytarzy, dawne sale operacyjne, basen w podziemiu. Wnętrze dawnego Szpitala Kolejowego, a jeszcze wcześniej Szpitala Żydowskiego, stało się tłem prezentacji sztuki współczesnej. Na wystawę 17. Survivalu, którego hasło brzmi „Utajone”, złożyło się 35 prac wyłonionych w konkursie przez kuratorów (nadesłano prawie 270) – instalacje wideo, dźwiękowe i interaktywne, malarstwo, rysunki, performance.
– „Utajone” najlepiej oddaje charakter tego miejsca. Utajone bywają choroby, wirusy trawiące organizm – mówi kurator Michał Bieniek. – Utajone są także bolesne przeżycia związane z miejscem takim jak szpital, które wyłoniły się w toku rozmów z artystami.
Podczas Przeglądu prezentowane są też, przygotowane specjalnie na Survival, sekcja holenderska oraz trzy sekcje studenckie.
Survival konfrontuje widza ze sztuką współczesną. – Niektóre prace są naprawdę mocne pod względem emocjonalnym – mówi Bieniek. Instalacje są rozsiane na kilku poziomach budynku głównego, tworząc wspólną narrację. – Na parterze będzie można zobaczyć prace odnoszące się do architektury, a idąc w głąb (do podziemi lub na wyższe piętra) na zwiedzających czeka więcej nieoczywistych opowieści dotyczących snu, traum, samotności – dodaje kurator. – Mapa tego miejsca sprzyja, by poczuć się jak w czyimś mózgu. Gdy pierwszy raz tu wszedłem, poczułem się jak w „Lśnieniu” Kubricka. Widzowie mogą spodziewać się doświadczenia labiryntu i wielu zaskoczeń.
Wystawie towarzyszą inne atrakcje. W podziemiach szpitala działa klub festiwalowy, na dziedzińcu również toczy się życie – płynie muzyka, są leżaki i food trucki. Odbywają się debaty, wykłady, oprowadzania kuratorskie, spacery oraz pokazy filmowe. Podczas Survivalu zostanie wręczona Nagroda Publiczności, której fundatorem jest OKRE Development.
17. edycja Przeglądu Sztuki Survival trwa do 2 lipca w dawnym Szpitalu Żydowskim/Okręgowym Szpitalu Kolejowym (al. Wiśniowa 36). W programie wystawa, performance, debaty, spacery, koncerty, filmy, klub festiwalowy. Udział bezpłatny, na niektóre wydarzenia trzeba się zapisać przez stronę survival.art.pl (tam również dostępny godzinowy harmonogram).
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze