Lato w mieście. Półkolonie we Wrocławiu cieszą się ogromną popularnością. Niewiele już zostało wolnych miejsc.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na najtańsze zajęcia we wrocławskich placówkach edukacyjnych albo nie ma miejsc, albo są ostatnie, a bywa, że tworzone są listy rezerwowe – tu na zwolnione miejsce od razu „wskakuje” chętne dziecko. Można też zapisać podopiecznych na droższe zajęcia komercyjne, ale warto zastanowić się nad bezpłatnymi, które, choć nie zajmują większości dnia, są także twórcze, a dziećmi zajmują się profesjonalni wychowawcy.

W Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży (ul. Kołłątaja 20) od 24 do 28 czerwca i od 1 do 5 lipca w godz. 9–14 odbędzie się bezpłatne „Lato miejskich dzieci”. – To zajęcia otwarte w naszych pracowniach – poleca Bartosz Ślusarski, wicedyrektor Centrum. – Będą różne warsztaty: plastyczne, muzyczne, teatralne, ruchowe, naukowe, a wśród nich chemiczne.

Półkolonie organizowane na Partynicach przez Wrocławski Tor Wyścigów Konnych
Półkolonie organizowane na Partynicach przez Wrocławski Tor Wyścigów Konnych  Fot. Mat. WTWK Partynice

W śródmiejskim Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Dubois 5 półkolonie przeżyły prawdziwe oblężenie. MDK oferuje zajęcia edukacyjne, posiłki, wycieczki, konkursy z nagrodami. I właśnie tu powstała lista rezerwowa dla czekających na wolne miejsce.

Także Młodzieżowy Dom Kultury „Fabryczna” przy ul. Zemskiej 16a proponuje bezpłatne zajęcia otwarte. Choć nie obejmują posiłków, cieszą się sporym zainteresowaniem, bo to zajęcia artystyczne. Odbędą się od 24 czerwca do 13 lipca i od 19 do 27 sierpnia.

Atrakcyjnie zapowiada się oferta w Szkole Podstawowej nr 113 na Nowym Dworze (ul. Zemska 16c, 22 lipca – 9 sierpnia) i w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Gorlickiej 25 na Psim Polu (1–9 lipca). – Mamy jeszcze wolne miejsca – mówi Paula Wiśniewska, kierowniczka półkolonii. – Rodzice bardziej zwracają uwagę na program niż na posiłki, choć dzieci dostaną oczywiście obiady i napoje. W programie jest m.in. rejs statkiem, a także zajęcia poświęcone ochronie zwierząt.

Do Szkoły Podstawowej nr 98 przy ul. Sycowskiej 22a rodzice zapisują swoje pociechy nawet z dalszych części miasta. Turnus kosztuje 150 zł. Zostało jeszcze kilkanaście miejsc w terminie od 8 do 12 lipca.

– Mamy bardzo bogatą ofertę: zajęcia sportowe, zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu, ruchowe, dzieci nauczą się podstaw bezpieczeństwa – wylicza Marcin Nowakowski, organizator.

Półkolonie
Półkolonie  MIKOŁAJ KURAS

W zabawę wpleciona jest nauka, „angielski na wesoło”, a od tego roku także „niemiecki na wesoło”. Dzieci spędzą tu czas od 7 do 16, zjedzą śniadanie ok. godziny 8, po powrocie z warsztatów dostaną obiad. Zajęcia ze zdrowego odżywiania poprowadzi nauczycielka i dietetyczka Iwona Durczyńska.

– Propagujemy zdrową żywność, dzieci nauczą się, jak się robi surówkę, sok, szaszłyki owocowe – zachęca Marcin Nowakowski.

Uczestnicy półkolonii pojadą do domu kultury zajęcia sportowe, teatralne, filozoficzne. – Co roku największą popularnością cieszy się garncarstwo – mówi Marcin Nowakowski.

W Sky Tower dzieci będą grać w kręgle. W programie są też treningi piłki nożnej, lekcję o zwierzętach i roślinach w kiełczowskiej Zielonej Osadzie. Na podróż z dyliżansem pojadą do Muzeum Poczty i Telekomunikacji, na spotkanie z literaturą do Muzeum Pana Tadeusza. Pierwszy raz w tym roku popływają na łodziach smoczych w Klubie Wioślarskim Pegaz.

Podczas półkolonii w Szkole Podstawowej nr 91 przy ul. Sempołowskiej dzieci pójdą do interaktywnego Magicznego Teatru Muzycznego na spektakl i zajęcia warsztatowe. – Będziemy też w Aquaparku, zagramy w grę terenową z Muzeum Architektury (zwiedzanie starówki), odwiedzimy Muzeum Poczty i Telekomunikacji – wylicza Jolanta Such-Białoskórska.

Na półkolonie zaprasza również Wrocławski Tor Wyścigów Konnych, są jeszcze miejsca dla dzieci w wieku 7–12 lat. – Codziennie jest przewidziana jazda konna i zajęcia w stajni. Uczestnicy dowiedzą się, jak się zachowywać przy koniu i jak go karmić – zachęca Dominika Jurkiewicz, instruktorka jeździectwa.

Dzieci spotkają się też z behawiorystą zwierzęcym Marcinem Wierzbą, który nauczy ich „psijaźni”, czyli podstaw relacji z psami. Zajęcia będą się odbywać w godz. 8–16, od poniedziałku do piątku. Kosztują 550 zł. W tej cenie jest opieka, zajęcia, śniadanie i obiad, zabawa w parku linowym, zajęcia plastyczne, jazda konna, woltyżerka, lekcje o koniu.

Od 24 czerwca Wrocławski Park Wodny organizuje Aquawakacje dla dzieci w wieku 7–12 lat. – To idealna propozycja dla aktywnych dzieci. Nasz program jest pełen dobrej zabawy i sportowych wyzwań. Każdego dnia na dzieci czekają nowe atrakcje – zapewnia Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka wrocławskiego Aquaparku.

W programie jest dzień: piracki, nurka, młodego ratownika, surfera i hawajski. Wszystko pod opieką profesjonalnych animatorów i instruktorów pływania.

– Gwarantujemy także zabawę połączoną z nauką zasad bezpieczeństwa nad wodą, a w zależności od poziomu umiejętności dziecka naukę podstaw pływania lub doskonalenie umiejętności – wylicza Anna Lisowska z Aquaparku.

Podczas zajęć będzie możliwość ubiegania się o kartę pływacką, a dzieci mają zapewnione pełne wyżywienie, składające się z trzech posiłków dziennie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem