Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Impreza organizowana na stadionie lekkoatletycznym Stadionu Olimpijskiego przyciągnęła startujące dzieci i młodzież z całej Polski, Czech i Słowacji. Na wydarzeniu gościli także sportowcy profesjonalni, jak i amatorzy. Jak przystało na olimpiadę, uroczyste otwarcie Onkoigrzysk przebiegło zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Przy dźwiękach hejnału Wrocławia dzieci wraz ze sportowcami wciągnęli flagę olimpijską na maszt, padły słowa przysięgi olimpijskiej i zapłonął olimpijski znicz.

Widownię zachwyciła nie tylko gra, ale także musztra paradna Orkiestry Komendy Głównej Policji we Wrocławiu. Obecny był patrol konny straży miejskiej. Uroczystość uświetniły również występy artystyczne - grupy Dance Life z Kamiennej Góry, w której występuje m.in. Gabrysia, mająca za sobą udaną walkę z nowotworem, oraz grupy Kids New Circus, którą współtworzą dzieci niesłyszące. Wystąpiła też Szkoła Muzyczna Tony. Do rywalizacji zagrzewały Glow Cheerleaders.

W otwarciu wzięły udział władze i przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego i lekarze na co dzień opiekujący się w Przylądku Nadziei cierpiącymi na nowotwory dziećmi i młodzieżą. - Jak mówi Jurek Owsiak, będziemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej. Walczyć znaczy wygrywać – powiedział dr hab. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, prof. AWF. Natomiast dr hab. Marek Ussowicz z Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej dopingował zawodników: - Jesteście silni i dzielni. Warto walczyć! Już po chwili na swoim profilu FB napisał: „Nasze dzieciaki już są zwycięzcami, jak mija choroba, to mogą w pełni cieszyć się życiem”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ratują większość dzieci, bo dziś rak to już nie wyrok. Też możesz pomóc

Jedną ze zwyciężczyń, o jakich mówił dr hab. Ussowicz, jest najmłodsza uczestniczka Onkoigrzysk. Lena ma tylko 18 miesięcy, a za sobą już ogromne zwycięstwo. Od pierwszych chwil swojego życia musiała walczyć z nowotworem. W sobotę 8 czerwca podczas inauguracji Onkoigrzysk kwiatami powitał ją rektor AWF. - Weszliśmy w to środowisko, gdy dowiedzieliśmy się o chorobie. Dziś Lena czuje się już dobrze, a my nadal tu jesteśmy – mówiła szczęśliwa mama dziewczynki.

Moment startu poprzedziła rozgrzewka przeprowadzona przez sportowców. Zawody lekkoatletyczne otworzył bieg rodzinny na 400 m, który można było również przemaszerować, pokonać na wózku czy przejść spacerem. Z numerem 122 wraz z dumnymi rodzicami – Aleksandrą i Andrzejem wystartowała w nim 1,5-roczna Lena. Następnie, po biegu na 60 m, zawodnicy rywalizowali w takich dyscyplinach, jak skok w dal i rzut piłeczką palantową oraz w rozgrywkach w badmintonie i tenisie stołowym. Nad wszystkim czuwał dr Leszek Korzewa z Katedry Lekkoatletyki i Gimnastyki AWF.

XII Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, Wrocław, 08.06.2019XII Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży, Wrocław, 08.06.2019 FOT . KRZYSZTOF ĆWIK

Zofia Placek na trybunach stadionu kibicowała wnuczce – Nikoli Skotnickiej. - Jedziemy tu 1,5 godziny, jesteśmy z Kamieńca Ząbkowickiego. Przyjeżdżamy tu już od pięciu lat. Wnuczka startuje w biegu, rzucie piłeczką i skoku w dal – opowiadała zadowolona babcia w przerwie pomiędzy konkurencjami.

Wszyscy chętni mogli się posilić m.in. wojskową grochówką oraz słonymi i słodkimi przekąskami. Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce. Dzieci zabawiały również maskotki – Jaś i Małgosia.

Konkurencje indywidualne igrzysk zwieńczył mecz piłki nożnej Polska – Czechy. Każdy mały i duży olimpijczyk wrócił do domu z medalem.

Onkoigrzyska, których pomysłodawcą jest prof. dr hab. Marek Woźniewski z AWF, organizuje co roku Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu we współpracy z Fundacją „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” oraz Katedrą i Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wydarzeniu przyświeca cel przełamania stereotypowego, błędnego myślenia o zbędności lub nawet szkodliwości stosowania wysiłku fizycznego w leczeniu, rehabilitacji i rekreacji osób cierpiących na schorzenia nowotworowe. Organizatorzy podkreślają, że aktywność fizyczna stanowi podstawę działań prewencyjnych, zapobiegających wielu schorzeniom, a jej brak uznawany jest za główny czynnik ryzyka wielu chorób. Na start każdego zawodnika zgodę wyrazili rodzice i lekarz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.