Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Karolina Kijek: - We wtorek we Wrocławiu odbędzie się 3. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych. W jakim celu go organizujecie?

Agata Bulicz, przedstawicielka Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, organizatorka 3. Kongresu: - To przede wszystkim spotkanie przedstawicieli trzeciego sektora, władz miejskich i mieszkańców, dla których Wrocław jest ważny. Organizujemy go m.in. po to, by wymienić się doświadczeniami i przedyskutować, co już udało nam się wspólnie zrobić oraz przed jakimi wyzwaniami stoimy.

Motywem przewodnim kongresu jest 30-lecie obrad Okrągłego Stołu i Ustawy o stowarzyszeniach. Jak zmienił się trzeci sektor na przestrzeni tych 30 lat?

- Dojrzał, zmienił się jego krajobraz – oprócz organizacji pomocowych, sportowych, socjalnych, jest coraz więcej NGO-sów, które zajmują się zrównoważonym rozwojem, ekologią czy prawami człowieka. Warto też wspomnieć, że stał się interesującym miejscem pracy.

Przede wszystkim jednak trzeci sektor aktywnie uczestniczy we współtworzeniu miasta. W tym celu organizacje pozarządowe współpracują ze sobą, urzędnikami i mieszkańcami. To niezwykle ważne, aby patrzeć na Wrocław jako na całość, system naczyń połączonych, widzieć, gdzie są obszary, w których jest coś do zrobienia.

Obecną rolę organizacji pozarządowych we Wrocławiu widać nawet na przykładzie krótkiej historii naszego Kongresu. Podczas jego pierwszej edycji skupiliśmy się na wypracowaniu strategii współpracy gminy Wrocław z NGO-sami. Rok później omawialiśmy wdrażanie tej strategii. A na najbliższym omówimy już jej efekty.

Bez wątpienia rośnie też liczba organizacji pozarządowych.

- Tak, ale nie to jest najważniejsze. Obecnie we Wrocławiu mamy ich aż cztery tysiące. Aktywnie współpracuje z miastem ok. czterystu. Nierzadko dzieje się tak, że mieszkańcy chcą coś zrobić dla swojej społeczności i przychodzi im do głowy, że można działać właśnie poprzez organizację pozarządową.

Tymczasem z badań wynika, że wielu osobom wciąż kojarzy się ona przede wszystkim z rozwijaniem swoich pasji i hobby.

- A my dbamy o to, żeby skojarzenia i etykiety były bliższe rzeczywistości.

To też poniekąd cel Kongresu. Poruszymy więc np. temat dostępności – mamy wiele organizacji, które skupiają się na wspieraniu osób z niepełnosprawnościami. Porozmawiamy też o aktywności lokalnej, bo integrujemy podmioty, które na osiedlach prowadzą takie centra i aktywizują mieszkańców. Będziemy mówić również o działalności dotyczącej młodzieży – wiele organizacji pomaga przechodzić młodym osobom przez niełatwy proces dojrzewania albo uzupełnia swoimi zajęciami ofertę szkolną. Porozmawiamy też np. o takich obszarach jak kultura we Wrocławiu, ekonomia społeczna czy wielokulturowość. Różnorodność jest przecież potencjałem miasta.

Część robocza Kongresu, podczas której poruszymy te tematy, będzie miała formę open-space. Każdy uczestnik będzie mógł więc zgłosić taki temat, który z jego perspektywy dotyczy istotnej sprawy dla miasta i jego mieszkańców.

Z badań wynika też, że wciąż niewielu Polaków ma kontakt z organizacjami pozarządowymi – w jednym z badań tylko 13 proc. zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku uczestniczyło w organizowanych przez nie wydarzeniach.

– Polacy mają kontakt z organizacjami pozarządowymi, ale często o tym nie wiedzą. Nie zdają sobie sprawy, że wyjazdy wakacyjne ich dzieci, wydarzenia kulturalne, w których uczestniczą, usługi opiekuńcze i lecznicze, z których korzystają, organizowane są często właśnie przez NGO-sy. Po to również organizujemy kongres, aby tę wiedzę upowszechniać. To tak, jak z markami sklepów – rozpoznajemy je, bo widzimy na co dzień. Chcemy, aby organizacje stały się bardziej widoczne. I tak się dzieje – wiele organizacji działa lokalnie, dzięki czemu stają się rozpoznawalne. Mamy np. stowarzyszenie Żółty Parasol na Ołbinie, Sektor 3 działający przy ul. Legnickiej, Zajezdnię Dąbie, szereg organizacji na Nadodrzu. Przykłady można mnożyć. A wciąż powstają nowe.

W pierwszym Kongresie, zorganizowanym trzy lata temu, wzięło udział dwieście osób i sto organizacji. Na ten najbliższy zapisało się prawie 500 uczestników i 200 NGO-sów.

- To największe spotkanie aktywnych obywateli w naszym mieście i jedyne w tej formule i na taką skalę w Polsce. Myślę, że to pokazuje, iż kondycja naszego społeczeństwa obywatelskiego jest coraz lepsza. Stajemy się coraz bardziej odpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, co „samorząd” oznacza w praktyce. A oznacza partycypować i zmieniać swoje najbliższe otoczenie.

Rozmawiała Karolina Kijek

***

3. Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowej odbędzie się we wtorek 28 maja w kompleksie przy ul. Legnickiej 65. Gośćmi specjalnymi będą Ewa Kulik-Bielińska (Dyrektor Fundacji Batorego) oraz Henryk Wujec.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.30 „śniadaniem pozarządowym”. – Oczywiście, bez plastiku, bo dbamy o środowisko. Zachęcamy uczestników do przyniesienia swoich kubków na ciepłe napoje – mówi Agata Bulicz.

Część oficjalna rozpocznie się o godz. 10.30. Kongres otworzą wystąpienia prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz przedstawicieli trzech wrocławskich organizacji pozarządowych, które obchodzą w tym roku 30-lecie istnienia. Następnie odbędzie się sesja plenarna, w ramach której zaplanowano wystąpienia odnoszące się do tych 30 lat – m.in. Henryka Wujca, Ewy Kulik-Bielińskiej oraz Bartłomieja Świerczewskiego, dyrektora Departamentu Spraw Społecznych.

– Czeka nas też niezwykle ważna debata prezydenta z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Porozmawiają o tym, przed jakimi wyzwaniami stoimy – zapowiada Agata Bulicz.

Podczas części roboczej kongresu, która rozpocznie się o godz. 13.30 i potrwa do godz. 16, zaplanowano dyskusję w formie open-space. A po zakończeniu obrad, o godz. 18, rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Wrocławskich NGO w Grillowaniu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. – Zapewniamy opiekę nad dziećmi w godzinach organizowania kongresu. Zadbamy też o dostępność całego wydarzenia. Oferujemy wsparcie asystentów, tłumaczenie w PJM, miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami – wymienia Agata Bulicz.

Rejestracja internetowa jest już zamknięta, ale można zarejestrować się na miejscu. Więcej informacji o kongresie oraz jego szczegółowy program na stronie internetowej www.wro-ngo.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.