Są potęgą, która może niszczyć, ale i przynosić korzyści - zjawisku falowania oceanów zostanie poświęcone najbliższe Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe Politechniki Wrocławskiej. Jego gościem będzie we wtorek prof. Frédéric Dias.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe Politechniki Wrocławskiej jest cyklem otwartych wykładów dla studentów, pracowników naukowych i wszystkich tych, których interesuje pogłębianie wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Zapraszani są na nie eksperci z różnych dziedzin, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wynikami badań. Występowali tu noblista z zakresu fizyki prof. Klaus von Klitzing, specjaliści od bioinżynierii czy budowy mostów, informatycy i chemicy, architekci czy biochemicy.

Teraz o wygłoszenie wykładu został poproszony światowej sławy matematyk prof. Frédéric Dias.

Naukowiec pod hasłem „The fascination of ocean waves” mówić będzie o swoich badaniach dotyczących dynamiki płynów. O zasadach, które pozwalają zrozumieć i przewidzieć zjawisko powstawania tsunami, a także o uderzeniach fal w obiekty i budynki oraz o szeroko rozumianej energetyce oceanicznej. Ta rozwijająca się gałąź wiedzy i przemysłu traktowane są jako jedno z wyjść z narastającego kryzysu energetycznego, ekologiczną alternatywę dla energii czerpanej z węgla.

Prof. Frédéric Dias obronił doktorat na Uniwersytecie Wisconsin w Madison (USA), ale przeniósł się do Francji, gdzie rozpoczął współpracę z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS). Od 2000 roku zajmuje stanowisko profesora matematyki stosowanej na Ecole normale supérieure Paris-Saclay, a w 2009 roku rozpoczął pracę na University College Dublin w Irlandii. Tam prowadzi badania nad konwerterami energii fal.

Dwukrotnie (w 2012 i 2019 roku) na realizację swoich projektów naukowych otrzymał najbardziej prestiżowy grant europejski – ERC Advanced Grant (przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych – European Research Council).

Wrocławski wykład jest jego pierwszym wystąpieniem w Polsce. Będzie prowadzony w języku angielskim, ale przewidziano symultaniczne tłumaczenie na język polski. Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy na stronie fredericdias.evenea.pl.

Wykład rozpocznie się we wtorek, 14 maja, o godz. 14 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego 8, budynek D20.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem