Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wręczając nagrody, wyróżniamy młodych, zdolnych artystów w pięciu dziedzinach - film, literatura, muzyka, sztuki wizualne i teatr. Każdy z laureatów wraz z pamiątkową plakietą autorstwa Tymona Wodnickiego otrzymał 10 tys. zł nagrody, a od sześciu lat zwycięzca w plebiscycie publiczności dostaje 5 tys. zł, tym razem od Wrocławskiego Domu Literatury, który w tym roku dołączył do grona naszych partnerów.

Na rozstrzygnięcie podczas uroczystej gali w Starym Klasztorze czekali z niecierpliwością artyści i przedstawiciele dolnośląskich środowisk twórczych. W kategorii „Sztuki wizualne” jury przyznało dwie równorzędne nagrody - otrzymały je z rąk jurora Piotra Krajewskiego z Wro Art Center Irmina Rusicka i Weronika Lucińska. Pierwsza we Wrocławiu skończyła psychologię i historię sztuki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz Wydziału Sztuki Mediów na ASP. W swoich działaniach łączy krytyczną wypowiedź społeczno-polityczną z wymiarem egzystencjalnym. Tworzy instalacje, prace wideo i fotografie. Druga studiowała ceramikę we wrocławskiej ASP. W swojej pracy wykorzystuje tradycyjną technikę koła garncarskiego, nadając jej nowy, konceptualny wymiar. Nagrodzona za swoje prace, które są raczej wymownymi rzeźbami, obiektami, a nie formami użytkowymi.

- Tegoroczne obrady były dla mnie piąte, w których brałem udział. Nigdy się tak nie pokłóciliśmy, ale nadal się lubimy. Dziękuję Agacie Saraczyńskiej, która wniosła wyjątkową jakość w te obrady - uśmiechał się Piotr Kielan, rektor ASP. Piotr Krajewski z Wro Art Center dodał: - Ponad 25 lat pisała na łamach „Wyborczej”, nie szczędziła nam krytyki i za to należą jej się podziękowania.

Na scenie pojawiła się Weronika Lucińska, która pogratulowała wszystkim nominowanym i nagrodzonym oraz „Gazecie Wyborczej”, Galerii Miejskiej i Akademii Sztuk Pięknych, gdzie dorastała jako artystka.

Do trzech razy sztuka

W kategorii „Literatura” zwycięstwo przypadło Dawidowi Szkole, który już po raz trzeci był nominowany do WARTO. Eseista, fan piłki nożnej i wyścigów konnych, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim został nagrodzony za zbiór „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu” (Wydawnictwo Officyna), eseistyczno-reporterską wyprawę na Kresy Paula Celana, Jerzego Stempowskiego, Josepha Rotha, Józefa Conrada Korzeniowskiego.

- Warto się starać o WARTO - powiedział Szkoła, odbierając nagrodę. - W moim wypadku sprawdza się powiedzenie, że do trzech razy sztuka.

Nagrodę muzyczną zdobyła Kapela Timingeriu. To rodzinny skład, specjalizujący się w żywiołowych interpretacjach muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, który odnajduje się zarówno w koncertach na żywo, jak i w realizacjach cyrkowo-teatralnych. Nagrodziliśmy Kapelę za jej pierwszy studyjny album „Gadzie i goje”, na którym znajdziemy energetyczne, tradycyjne utwory zagrane na akustycznych instrumentach tak, że nie da się przy nich usiedzieć w miejscu.

- Jesteśmy w żałobie, dlatego części kapeli nie ma z nami. Cieszymy się, że możemy dla Was grać. Dziękujemy serdecznie, zapraszamy na koncerty, bądźcie z nami - powiedział jeden z muzyków kapeli Timingeriu.

W kategorii Film WARTO otrzymała Paulina Ziółkowska, absolwentka łódzkiej szkoły filmowej na wydziale operatorskim ze specjalizacją film animowany i efekty specjalne, historii sztuki na UWr i grafiki na wrocławskiej ASP. Ziółkowska kończy właśnie dyplom w łódzkiej Filmówce. Nagrodzona za film animowany „Na zdrowie”, w którym porusza gorący temat mowy nienawiści.

Tysiące głosów od publiczności

W kategorii Teatr nagrodzono Magdę Drab, aktorkę, dramaturżkę, reżyserkę, za żonglerkę tymi trzema talentami, która co roku przynosi ciekawe efekty - tym razem w postaci spektaklu z własnym tekstem i we własnej reżyserii, zatytułowanego „Dzielni chłopcy” w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, którego Drab jest aktorką od kilku sezonów. Jej dramaty doczekały się już kilku laurów i wyróżnień. Jeden z jej ostatnich tekstów - „Wyzwolenia” wg Wyspiańskiego - miał premierę w ubiegłą sobotę na scenie Teatru Modrzejewskiej. Aktorka nie mogła osobiście odebrać WARTO - w trakcie uroczystości trwała próba do kolejnego spektaklu w Teatrze Modrzejewskiej, w którym występuje.

Niestety na galę nie dojechała Magda Drab oraz Jacek Głomb, który miał za nią odebrać nagrodę.

Nagrodę Publiczności zdobył Maciej Bobula, pochodzący z dolnośląskiego Szalejowa Górnego poeta i prozaik, nauczyciel. Czytelnicy docenili jego za debiutancką książkę poetycką „Wsie, animalia, miscellanea”, która ukazała się nakładem Fundacji Duży Format. Opowiada o niej o polskiej wsi drugiej dekady XXI wieku, diagnozując problemy społeczne, jakie ją dotykają.

- Głosowało 12 449 osób, a zwycięzca otrzymał 3500, co oznacza że głosował na niego cały Szalejów Górny - powiedział pisarz Irek Grin.

Maciej Bobula: - Szalejów ma 800 mieszkańców, więc nie wystarczyłoby głosów. Wrocławski historyk literatury dr Bogusław Bednarek mówił że człowiekowi o odpowiedniej formacji duchowej wystarczy pewne niezbędne minimum. Tę nagrodę traktuje, jak takie minimum.

Na scenie pojawił się również Jacek Sutryk. - Gratuluję nominowanym i laureatom. Warto się poznać, dowiedzieć co się dzieje we wrocławskim polu kultury, pokłonić się tym wszystkim, którzy poprzez swoje działania kulturalne budują markę Wrocławia. Jestem kontynuatorem polityki Rafała Dutkiewicza, jeśli chodzi o wsparcie dla WARTO. Miasto pozostanie partnerem tej nagrody - zapewnił prezydent Wrocławia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.