Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgodnie z badaniami naukowymi, aż tysiąc wrocławian co roku przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza, a normy trujących substancji przekroczone są w naszym mieście nawet trzykrotnie.

Spotkanie w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpocznie się dziś o godz. 19 pokazem filmu „Smog Wars”, pierwszego polskiego obrazu, poświęconego tematyce czystego powietrza, w reżyserii Jonathana L. Ramseya. Film został wyróżniony na festiwalu New Earth International Film Festivalu 2018 za „wielowymiarowe ukazanie problemu smogu i walki o czyste powietrze”.

Po filmie debatę nt. smogu we Wrocławiu poprowadzi Mateusz Kokoszkiewicz z „Wyborczej”, a wezmą w niej udział Katarzyna Szymczak-Pomianowska z magistratu, Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

– Uruchommy wrażliwość na jakość środowiska przyrodniczego. Zależymy od środowiska i od tego środowiska zależy nasza przyszłość – podkreśla dr Zathey.

Szymczak-Pomianowska: - Jesteśmy w trakcie gorącej rozmowy na temat jakości powietrza we Wrocławiu, która zbiega się z procesem pracy nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym Wrocławia 2020-2030. To, że muszą się w nim znaleźć środki na likwidację kopciuchów jest pewne. Zapraszam na debatę, mając z tyłu głowy, że w tej chwili przechodzimy już do czynów.

O godz. 20 na Facebooku Wyborcza.pl Wrocław można będzie obejrzeć streaming z debaty.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.