Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgodnie z badaniami naukowymi aż tysiąc wrocławian umiera co roku wcześniej z uwagi na stan powietrza, a normy trujących substancji przekroczone są nawet trzykrotnie. Ostatnio okazało się, że w mieście jest aż 18 tys. mieszkań komunalnych, opalanych węglem.

Spotkanie w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpocznie się o godz. 19 pokazem filmu „Smog Wars”, pierwszego polskiego obrazu poświęconego tematyce czystego powietrza.

Film w reżyserii Jonathana L. Ramseya został wyróżniony na New Earth International Film Festivalu 2018 za „wielowymiarowe ukazanie problemu smogu i walki o czyste powietrze”.

Autor skupia się na Warszawie, lecz istota zagadnienia oraz wnioski, które płyną z filmu, dotyczą wszystkich polskich aglomeracji miejskich. Film został w całości sfinansowany i zrealizowany przez osoby prywatne.

Debatę poprowadzi Mateusz Kokoszkiewicz z „Wyborczej”, a wezmą w niej udział Katarzyna Szymczak-Pomianowska z magistratu, Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz dr Maciej Zathey z Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Film „Smog Wars” w reżyserii Jonathana L. Ramseya został wyróżniony na New Earth International Film Festivalu 2018 za „wielowymiarowe ukazanie problemu smogu i walki o czyste powietrze”.

Bilet na film kosztuje 13 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.