Pacjenci onkologiczni pod jednym numerem telefonu mogą dowiedzieć o kolejnych krokach leczenia, a także umówić się na wizytę w najbardziej dogodnym terminie i miejscu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Infolinia onkologiczna działa od początku lutego. Jest to jeden z elementów pilotażu sieci onkologicznej, który obejmuje na razie dwa województwa – dolnośląskie i świętokrzyskie. Docelowo ma powstać ośrodek koordynujący i 16 wojewódzkich centrów koordynujących i krajowy, które będą współpracować z wyznaczonymi ośrodkami włączonymi do sieci. Ma to zapewnić lepszą współpracę między placówkami zajmującymi się leczeniem onkologicznym. 

Infolinia dla pacjentów pozwala umówić się na wizytę w dowolnym ośrodku należącym do sieci. Dyspozytorki udzielą informacji, gdzie i w jakim terminie można udać się na wizytę. Poza tym na infolinii można dowiedzieć się o postępowaniu w przypadku podejrzenia lub zdiagnozowania raka, a także jak przygotować się do wizyty w szpitalu (na badanie diagnostyczne, operację chemio- lub radioterapię).

Pilotaż obejmuje najczęściej występujące nowotwory – piersi, płuca, jelita grubego, jajnika, gruczołu krokowego (prostaty).

– Zachęcamy osoby, które mają podejrzenie choroby nowotworowej, żeby dzwoniły na infolinię. Zamiast szukać na własną rękę, lepiej zatelefonować i uzyskać kompleksową informację, gdzie można się zgłosić – mówi dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, które jest koordynatorem pilotażu na Dolnym Śląsku. 

Infolinia działa od początku lutego i na razie niewielu pacjentów o niej wie. Od lutego do call center zadzwoniło ok. 200 osób.

– Pacjenci najczęściej pytają o terminy wizyt i poradnie onkologiczne. Odebraliśmy też sporo telefonów od osób, które pytały o dostępne metody leczenia, specjalistów i terminy operacji – dodaje Agnieszka Czajkowska-Masternak, rzeczniczka prasowa DCO.

Numer infolinii to (22) 755 11 55. Dzwonić można przez całą dobę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem