Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od ponad dekady „Wyborcza Wrocław” wyróżnia młodych, zdolnych artystów w pięciu dziedzinach: Film, Literatura, Muzyka, Sztuki Wizualne i Teatr.

Swojego zwycięzcę wskazują również nasi Czytelnicy. Do godz. 16 wczoraj w konkursie oddano 8011 głosów. Najwięcej zdobył ich Maciej Bobula (literatura – 1628). Na kolejnych miejscach są Regime Brigade (muzyka, 611 głosów) i Emose Uhunmwangho (teatr, 483).

Zwycięzcy w każdej z pięciu kategorii dostaną plakiety autorstwa Tymona Wodnickiego oraz po 10 tys. zł od miasta Wrocław. A najlepsza osoba w plebiscycie publiczności – 5 tys. zł od Wrocławskiego Domu Literatury. Wyróżnienia wręczymy 20 marca podczas gali w Starym Klasztorze.

„W kapitule muzycznej nagrody WARTO mam najfajniejszą fuchę spośród wszystkich jurorów. To ja obdzwaniam nominowanych artystów – pisał niedawno Rafał Zieliński z „Wyborczej". I wyliczał, co zyskują nagrodzeni: – Wydają nowe płyty, kupują instrumenty, opłacają sale prób, zakładają swoje strony internetowe, nagrywają teledyski."

Bo ta nagroda to nie tylko docenienie dotychczasowej pracy, ale i szansa na dalszy rozwój. Warto więc wspierać WARTO. Głosujcie!

WARTO 2019 - nominacje

W kategorii Film jury nominowało cztery osoby: aktorkę Karolinę Bruchnicką za główną rolę w filmie „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka, Jagnę Dobesz za scenografię do filmu „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserkę Paulinę Ziółkowską za scenariusz, reżyserię, opracowanie plastyczne animacji „Na zdrowie” i montażystę Nikodema Chabiora m.in. za pracę przy filmach „Ukołysz mnie” Davida Tejera i „Rojst. Prolog” Michała Marczaka.

WARTO 2019 - POZNAJ NOMINOWANYCH W KATEGORII FILM [KLIKNIJ]

W kategorii Literatura szansę na nagrodę mają: poeta Maciej Bobula za tomik „Wsie, Animalia, Miscellanea", prozaik Jakub Tabaczek za „Czytajcie, co wam pisane", eseista Dawid Szkoła za „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu", powieściopisarka Iga Zakrzewska-Morawek za powieść „Wstyd” i autorka komiksów Małgorzata Kulik za książkę „Ta małpa poszła do nieba".

WARTO 2019 - NOMINOWANI W KATEGORII LITERATURA

W kategorii Muzyka nominacje trafiły do Endy’ego Ydena za debiutancki album „GTFO!", Kapeli Timingeriu za pierwszy studyjny album „Gadzie i Goje", zespołu Hello My Sunshine za pierwszą płytę „Wolno nam żyć wolno", Suwala, czyli Piotra Suwalskiego, za minialbum „Forma” i wrocławskiego kolektywu Regime Brigade za stworzenie i prowadzenie klubowej przestrzeni Uczulenie.

WARTO 2019 - NOMINOWANI W KATEGORII MUZYKA

W kategorii Sztuki Wizualne nominowano: malarkę Karolinę Balcer za indywidualną działalność, ceramiczkę Weronikę Lucińską za międzynarodowe sukcesy i wystawę we wrocławskiej Galerii Miejskiej, rzeźbiarkę Annę Raczyńską m.in. za pracę prezentowaną podczas ubiegłorocznego Survivalu, performerkę i psycholożkę Irminię Rusicką, która wykorzystuje artystyczne działania do badań nad zachowaniami społecznymi, oraz kolektyw Cave, czyli Mariusza Maślankę i Barbarę Żłobińską, za obiekty, instalacje, rzeźby odzwierciedlające nowe nurty w sztuce, filozofii i kulturze globalnej.

Jeśli chodzi o kategorię Teatr, nagroda może trafić do aktorki i reżyserki Agnieszki Bresler, nominowanej za spektakle „Kobietostan” i zrealizowaną z osadzonymi w zakładzie karnym w Krzywańcu „Marię K.", aktorki Sary Celler-Jezierskiej, wyróżnionej za role w spektaklach wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego, aktorki, dramatopisarki i reżyserki Magdy Drab nominowanej za ekwilibrystyczną żonglerkę tymi trzema talentami, aktorki i wokalistki Emose Uhunmwangho związanej z Teatrem Muzycznym „Capitol", która od lat wbija nas w fotele potęgą swojego głosu i sceniczną osobowością, lub aktorki Pauliny Wosik, którą kreacją w „Genialnej przyjaciółce” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym podbiła nasze serca.

WARTO 2019 - NOMINOWANI W KATEGORII TEATR

Partnerem Nagrody Publiczności jest Wrocławski Dom Literatury, Partnerem WARTO jest Archicom. Patronat nad nagrodą objęło Miasto Wrocław.

WARTO 2019 - jak głosujemy?

  • głosowanie trwa od 25 lutego od godz. 21 do 14 marca do godz. 12;
  • każdy może oddać tylko jeden głos;
  • w plebiscycie na Nagrodę WARTO Publiczności nie ma podziału na kategorie, wybieramy wśród wszystkich nominowanych.

GŁOSOWAĆ MOŻNA NA TEJ STRONIE. REGULAMIN ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.