IMGW wydał ostrzeżenie o silnym wietrze. W 18 powiatach województwa dolnośląskiego obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. W pozostałych powiatach powieje nieco słabiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od godziny 19 w niedzielę do godz. 4 w poniedziałek ma mocno wiać na południu Dolnego Śląska.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla 18 powiatów naszego województwa: dzierżoniowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, miasta Jelenia Góra, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, miasta Legnica, lubańskiego, lwóweckiego, strzelińskiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, miasta Wałbrzych, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego, złotoryjskiego.

W tych powiatach "przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 do 35 km/h, w porywach miejscami od 70 do 75 km/h z południowego-zachodu" - czytamy w ostrzeżeniu wydanym przez Janusza Zielińskiego, dyżurnego synoptyka. 

W pozostałych powiatach województwa powieje nieco słabiej, ale też należy uważać, bo wiatr będzie tam wiał ze średnią prędkością od 30 km na godz. do 45 km na godz., ale w porywach będzie osiągał nawet 90 km na godz. 

Jak zabezpieczyć się przed wichurą
Jak zabezpieczyć się przed wichurą  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

W całym województwie ma wiać z zachodu i północnego zachodu. Możliwe, ze wystąpią też burze.

Przypominamy więc, by mieszkańcy południa województwa zabezpieczyli wszystkie przedmioty ruchome znajdujące się na zewnątrz (na balkonach, ogródkach i podwórkach) oraz w miarę możliwości parkowali samochody w miejscach nienarażonych na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty. Na drogach natomiast należy dostosować prędkość jazdy do warunków atmosferycznych.

Bezwzględnie nie szukajmy też schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty autobusowe i tramwajowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Janusze i Grażynki! Pamiętajcie!
  Głosujcie jak wielebny przykazał z ambony na Prezesa Jarosława!
  Potem będzie niestety tak jak zawsze goło bo kasiora z budżetu wkrótce sie skończy ale za to bardzo bardzo wesoło - zwłaszcza wtedy gdy Amerykanie uzależnia swoją dalszą obecność wojskową w naszym pięknym kraju od konieczności ... dogadania się Polaków z diaspora w sprawie restytucji mienia po żydowskiego. Będzie wtedy mega czad oj będzie. Sami zobaczymy.
  A na Kremlu? No cóż szampan już się chłodzi. Oni są chyba dziwnie spokojni o wynik tegorocznych wyborów.
  Ale czy nas to naprawdę powinno cieszyć?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0