TechTalk Special Edition II – Java i Java Script to całodniowa konferencja stworzona przez specjalistów dla specjalistów. Podzielona była na dwie sekcje dotyczące Java i JavaScript. Można tu było spotkać gwiazdy programowania i ekspertów Capgemini Software Solutions Center.
– Słyniemy z tego, że chwalimy się wiedzą i naszymi specjalistami. Dlatego zorganizowaliśmy kolejną edycję TechTalk dla osób z doświadczeniem, które chciały rozwinąć swoje umiejętności programistyczne – opowiada Agata Wabnic, organizatorka wydarzenia.
Pierwszym z prelegentów był Kyle Simpson. To guru JavaScript. Jak sam wspominał, w latach 90. w liceum mógł przez 40 minut w tygodniu poprzeglądać internet, który wówczas był bardzo skromnym zasobem wiedzy. Wówczas jeszcze nie spodziewał się, że sam będzie tworzył strony internetowe i zostanie programistą. Kyle Simpson pokazywał swoje pierwsze podejścia do kodowania i to, jak język programowania zmieniał się przez lata.
Porównał ten proces z rozwojem eksploracji kosmosu. Krok po kroku naukowcy z NASA rozwijali technologię umożliwiającą loty w kosmos, a dzisiaj są śmiałkowie, którzy zapowiadają nawet loty komercyjne. Technologia idzie cały czas do przodu, ale przypomina to metodę małych kroków. Podobnie w JavaScript, który to język cały czas idzie do przodu, i choć nie raz wieszczono jego koniec, to wciąż się rozwija i pozwala osiągać niezwykłe efekty. Kyle Simpson napisał szereg książek na temat JavaScript, występuje na konferencjach na całym świecie i prowadzi warsztaty, z których przez ostatnie dwa dni mogli również skorzystać pracownicy Capgemini.
Kolejną gwiazdą wydarzenia TechTalk with Capgemini Special Edition był Jarek Ratajski, były pracownik Capgemini, któremu firma wciąż pozostaje bliską. Obecnie pracuje w Szwajcarii, a na konferencjach TechTalk dzieli się swoim bogatym doświadczeniem.
– Nieważne, jaki język znasz i w jakim frameworku piszesz, pewnie za rok, dwa, może pięć będziesz musiał się czegoś nowego nauczyć. To piękno, ale i przekleństwo pracy programisty.
Dlaczego tak jest? Dlaczego nie można po prostu nauczyć się jednej technologii, zrobić certyfikat i dojechać tak do emerytury. Poświęcając czas na inne hobby i rodzinę, zamiast na ciągłe dokształcanie. A może się da? – pytał prowokacyjnie, opowiadając o ewolucji języków programowania.
Michał Jawulski tłumaczył zaś, czym są i do czego służą web components: – Strony internetowe, które odwiedzamy, są pisane w różnych językach programowania. Jeśli chcemy stworzyć taką samą funkcjonalność w różnych technologiach, musimy napisać ją od nowa. Przykładem jest tworzenie powiadomień o „ciasteczkach”, które wyskakują na każdej stronie. Web componenty rozwiązują ten problem. Można je porównać do klocków Lego, stworzone raz, mogą posłużyć do budowania wielu różnych stron.
Konferencja miała również wymiar charytatywny. Każdy z uczestników mógł kupić tzw. cegiełkę w wysokości minimum 25 zł, a dochód z nich przeznaczony zostanie na Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Beata Hernik-Janiszewska, prezes fundacji: – Capgemini wspiera nas już od kilku lat m.in. przy mikołajkach czy Dniu Dziecka. Pracownicy firmy kolorują dzieciom świat. Przygotowywali prezenty czy zbierali różne dobra dla naszych podopiecznych. Środki zebrane podczas konferencji naukowej zostaną przeznaczone m.in. na rehabilitację i pomoc socjalną.
Jak dodaje, każdy może wesprzeć hospicjum jednym procentem podatku, a o tym, jak to zrobić, można się dowiedzieć ze strony hospicjum.wroc.pl.
Capgemini działa w Polsce od ponad 20 lat i jest jednym z największych inwestorów sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Firma posiada sześć oddziałów: w Warszawie działa biuro Application Services, w Krakowie i Katowicach – Business Services oraz Cloud Infrastructure Services (ta dywizja jest obecna również w Opolu), natomiast we Wrocławiu i Poznaniu – Software Solutions Center.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze