Nagrody WARTO wręczymy w tym roku po raz 11. Od ponad dekady wyróżniamy młodych, zdolnych artystów w pięciu dziedzinach: Film, Literatura, Muzyka, Sztuki Wizualne i Teatr. I z satysfakcją obserwujemy ich rozwój.
Nasi laureaci wychodzili m.in. z teatralnego offu, jak Sebastian Majewski, który jako pierwszy sięgnął po teatralne WARTO, a w kolejnych latach jego nazwisko znaczyło coraz więcej w mainstreamie.
Często żegnaliśmy naszych laureatów z żalem – tak było w przypadku aktorów Małgorzaty Gorol, Bartosza Porczyka i Adama Szczyszczaja, których kryzys Teatru Polskiego, ale też rozwój artystycznych karier pchnęły do Warszawy, gdzie można ich oglądać na najważniejszych scenach w kraju.
Szósty raz w historii WARTO przyznajemy Nagrodę Publiczności – jej laureatami byli pisarz Wojciech Koryciński, muzyk Peter J. Birch, lalkarka Anna Makowska-Kowalczyk, poeta Kamil Zając i graficzka Lena Czerniawska.
Zwycięzcę wybieramy w otwartym plebiscycie – każdy może oddać głos raz, na jednego z nominowanych. Głosowanie na stronie internetowej wroclaw.wyborcza.pl rozpocznie się dziś o godz. 21.
Laureaci nagród w każdej z pięciu kategorii dostaną plakiety autorstwa Tymona Wodnickiego oraz po 10 tys. zł od miasta Wrocław. Zwycięzca plebiscytu publiczności otrzyma 5 tys. zł od Wrocławskiego Domu Literatury. Wyróżnienia wręczymy 20 marca podczas gali w Starym Klasztorze. Dwukrotnie wręczyliśmy też honorowe WARTO – otrzymali je zespół Teatru Polskiego w Podziemiu i aktorka, wokalistka i aktywistka Karolina Micuła.
Tegoroczne nominacje
W kategorii Film jury nominowało cztery osoby: aktorkę Karolinę Bruchnicką za główną rolę w filmie „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka, Jagnę Dobesz za scenografię do filmu „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserkę Paulinę Ziółkowską za scenariusz, reżyserię, opracowanie plastyczne animacji „Na zdrowie” i montażystę Nikodema Chabiora m.in. za pracę przy filmach „Ukołysz mnie” Davida Tejera i „Rojst. Prolog” Michała Marczaka.
W kategorii Literatura szansę na nagrodę mają: poeta Maciej Bobula za tomik „Wsie, Animalia, Miscellanea”, prozaik Jakub Tabaczek za „Czytajcie, co jest wam pisane”, eseista Dawid Szkoła za „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu”, powieściopisarka Iga Zakrzewska-Morawek za powieść „Wstyd” i autorka komiksów Małgorzata Kulik za książkę „Ta małpa poszła do nieba”.
W kategorii Muzyka nominacje trafiły do Endy’ego Ydena za debiutancki album „GTFO!”, Kapeli Timingeriu za pierwszy studyjny album „Gadzie i Goje”, zespołu Hello My Sunshine za pierwszą płytę „Wolno nam żyć wolno”, Suwala, czyli Piotra Suwalskiego, za minialbum „Forma” i wrocławskiego kolektywu Regime Brigade za stworzenie i prowadzenie klubowej przestrzeni Uczulenie.
W kategorii Sztuki Wizualne nominowano: malarkę Karolinę Balcer, nagrodzoną w ubiegłym roku jako część zespołu galerii Wykwit – tym razem za indywidualną działalność, ceramiczkę Weronikę Lucińską za międzynarodowe sukcesy i wystawę we wrocławskiej Galerii Miejskiej, rzeźbiarkę Annę Raczyńską m.in. za pracę prezentowaną podczas ubiegłorocznego Survivalu, performerkę i psycholożkę Irminię Rusicką, która wykorzystuje artystyczne działania do badań nad zachowaniami społecznymi oraz kolektyw Cave, czyli Mariusza Maślankę i Barbarę Żłobińską, za obiekty, instalacje, rzeźby odzwierciedlające nowe nurty w sztuce, filozofii i kulturze globalnej.
Jeśli chodzi o kategorię Teatr, nagroda może trafić do aktorki i reżyserki Agnieszki Bresler, nominowanej za spektakle „Kobietostan” i zrealizowaną z osadzonymi w zakładzie karnym w Krzywańcu „Marię K.”, aktorki Sary Celler-Jezierskiej, wyróżnionej za role w spektaklach wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego, aktorki, dramatopisarki i reżyserki Magdy Drab nominowanej za ekwilibrystyczną żonglerkę tymi trzema talentami, która co roku przynosi ciekawe efekty – tym razem w postaci spektaklu z własnym tekstem i we własnej reżyserii, zatytułowanego „Dzielni chłopcy” w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, aktorki i wokalistki Emose Uhunmwangho związanej z Teatrem Muzycznym „Capitol”, która od lat wbija nas w fotele potęgą swojego głosu i sceniczną osobowością, lub aktorki Pauliny Wosik. Ją zauważyliśmy już na studenckich dyplomach, ale dopiero kreacją w „Genialnej przyjaciółce” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym podbiła nasze serca.
Partnerem Nagrody Publiczności jest Wrocławski Dom Literatury, Partnerem WARTO jest Archicom. Patronat nad nagrodą objęło Miasto Wrocław.
Jak głosujemy?
** głosowanie trwa od 25 lutego od godz. 21 do 14 marca do godz. 12;
** każdy może oddać tylko jeden głos;
** w plebiscycie na Nagrodę WARTO Publiczności nie ma podziału na kategorie, wybieramy wśród wszystkich nominowanych.
GŁOSOWAĆ MOŻNA NA TEJ STRONIE. REGULAMIN ZNAJDZIECIE TUTAJ.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.