Jeszcze 30 lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko, dzisiaj już nawet 85 procent wraca do zdrowia. Do 5 lutego na Facebooku każdy może wesprzeć dzieci chore na raka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" uruchomiła na Facebooku zbiórkę pieniędzy dla małych pacjentów kliniki "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu. To największy w Polsce szpital leczący dzieci chore na nowotwory i najnowocześniejsze centrum transplantacji szpiku dla dzieci chorujących na białaczki. Co roku leczy się tu ponad 2000 małych pacjentów z całej Polski.

Pomagają wszystkim

Zebrane środki fundacja przeznaczy na drogie, nierefundowane leki ratujące życie, leczenie dzieci za granicą, kiedy wyczerpią się już wszystkie możliwości w Polsce, a także na nowoczesny sprzęt, żeby diagnozować i leczyć jeszcze skuteczniej.

Zbiórkę "Światowy Dzień Walki z Rakiem. Pomóż małym pacjentom Przylądka Nadziei" można znaleźć pod adresem www.facebook.com/donate/535408713647097/.

Pacjenci kliniki 'Przylądek Nadziei' spotkali się z papieżem Franciszkiem
Pacjenci kliniki 'Przylądek Nadziei' spotkali się z papieżem Franciszkiem  fot. Alicja Chybicka/Facebook

- Jeszcze nigdy przez 27 lat historii Fundacji nie zdarzyło się, żebyśmy nie pomogli dziecku w potrzebie. Jesteśmy z tego bardzo dumni - mówi Mirosław Szozda, wiceprezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową", która pomaga małym pacjentom Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei". - To możliwe dzięki wsparciu i pomocy dobrych ludzi, instytucji i firm, które bezinteresownie angażują się w pomoc. Cieszymy się, że takich osób jest z każdym rokiem coraz więcej.

Wygrali z rakiem

Jedną z pacjentek Przylądka Dobrej Nadziei jest Sara. Ma dopiero siedem lat a przez prawie dwa walczyła o zdrowie i życie z neuroblastomą - wyjątkowo złośliwym nowotworem dziecięcym, atakującym układ nerwowy.

Martyna Wojciechowska z pacjentami Przylądka Nadziei
Martyna Wojciechowska z pacjentami Przylądka Nadziei  mat. Fundacji

Miała w brzuchu ogromny, czternastocentymetrowy guz. Przeszła chemioterapię i operacje. Konieczna była także terapia antyciałami, na którą musiała pojechać do Niemiec. To nierefundowana procedura kosztująca ponad milion złotych – zebrać tę kwotę pomogło ponad 37 tysięcy osób z całej Polski w internetowej zbiórce na portalu Siepomaga.pl. Dziś Sara jest zdrowa.

Staś zachorował na ostrą białaczkę w grudniu 2011 roku, kiedy miał niecałe dwa lata. Kolejne dwa lata trwała chemioterapia, ale nie pomogła. Nowotwór ustąpił tylko na chwilę, jedyną szansą był przeszczep szpiku. Pomógł mu dawca z drugiego końca Polski – Mateusz. Obaj spotkali się na Gali Zwycięzców we Wrocławiu, czyli spotkaniu pacjentów wyleczonych w "Przylądku Nadziei”.

- Ta historia pokazuje, jak niewiele czasem potrzeba, żeby uratować komuś życie - zachęca Mirosław Szozda. - Zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku, na przykład DKMS czy MEDIGEN, to tylko chwila. A im więcej osób dołączy do bazy dawców, tym większa szansa na znalezienie genetycznych bliźniaków dla dzieci, dla których przeszczep jest ostatnią szansą na powrót do zdrowia.

Pomagają

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową od 27 lat pomaga małym pacjentom z całej Polski, którzy leczą się we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Finansuje kosztowne, nierefundowane leki, terapie i rehabilitacje, kupuje sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Z jej inicjatywy także powstał najnowocześniejszy w Polsce szpital - Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei".

Aby pomóc podopiecznym Fundacji,można w formularzu PIT przekazać 1 proc. podatku na rzecz dzieci z "Przylądka Nadziei" (KRS 00000 86210), dołączyć do wolontariatu Fundacji lub właśnie wziąć udział w facebookowej zbiórce, która trwa do 5 lutego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Przylądek Nadziei to wspaniały przykład... przy adekwatnym dofinansowaniu możemy leczyć na światowym poziomie, a nawet lepiej. Super kadra i świetna organizacja.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0