W najbliższą sobotę odbędzie się pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Od południa uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na wrocławskim rynku. Wciąż można także wpisywać się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w starym ratuszu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych, szereg delegacji z całego świata, samorządowcy i mieszkańcy Gdańska pożegnają prezydenta Adamowicza w sobotę 19 stycznia. Uroczystości pogrzebowe w Bazylice Mariackiej rozpoczną się o godz. 12. 

Zawyją syreny alarmowe 

Mogą w nich uczestniczyć także mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia - od południa w sobotę będą one transmitowane na żywo na telebimie we wrocławskim rynku. 

W całym kraju od godz. 17 w piątek do godz. 19 w sobotę trwa żałoba narodowa. W związku z tym, przed wrocławskim ratuszem nastąpi ponowne opuszczenie flag z udziałem wiceprezydenta Jakuba Mazura i w asyście straży miejskiej. Aby oddać cześć pamięci prezydenta Gdańska, w południe w sobotę zostaną też uruchomione w mieście syreny alarmowe. 

Księga kondolencyjna do soboty

Mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia nadal mogą wpisywać się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej na parterze Starego Ratusza (Muzeum Miejskie).

Udostępniono ją tam w poniedziałek wieczorem. Tego dnia osób, które chciały się wpisać, było tak wiele, że przed drzwiami muzeum ustawiła się długa na kilkadziesiąt metrów kolejka. Ostatni mieszkaniec wpisywał się o godz. 22.40.

Mieszkańcy i mieszkanki przychodzili także we wtorek i środę. 

Zdecydowano się więc znów przedłużyć możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej. Będzie to można zrobić także w piątek od godz. 9 do godz. 22 oraz w sobotę do godz. 18. 

Marsz pamięci 

Z kolei w piątek 18 stycznia przez Wrocław przejdzie marsz pamięci Pawła Adamowicza, który organizują mieszkańcy Wrocławia. Rozpocznie się o godz. 19 na pl. Wolności. Stamtąd uczestnicy przejdą obok Opery, ul. Świnicką, rynkiem do pl. Solnego, gdzie odśpiewają hymn i posłuchają utworu „The sound of silence”. 

- Żegnamy Prezydenta Pawła Adamowicza. Każdy z nas nosi w sercu smutek, a obok smutku przerażenie tym, do jak tragicznych wydarzeń doszło w Polsce. Przejdźmy wspólnie drogę z pl. Wolności na pl. Solny w ciszy i zadumie, myśląc o człowieku, który budował miasto bez barier i nie bał się mówić o tym, co ważne - apelują organizatorzy piątkowego marszu. - My, wrocławianie i wrocławianki, żegnamy, ale będziemy pamiętać. Wrocław nie da wygrać nienawiści, która odebrała Pawła rodzinie, przyjaciołom oraz całemu społeczeństwu.

Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek 14 stycznia. W niedzielę wieczorem, w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Sprawca wszedł na scenę i zadał mu kilka ciosów nożem. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem