Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, został w czasie finału WOŚP zaatakowany nożem. Niestety, zmarł w poniedziałek. Wcześniej z całej Polski płynęły słowa wsparcia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia, ale też komentarze, jak to się Adamowiczowi należało.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

[AKTUALIZACJA] Po godz. 14 poinformowano, że Paweł Adamowicz zmarł. Miał 53 lata. Zostawił żonę Magdalenę oraz córki Antoninę i Teresę. Od ponad 20 lat był prezydentem Gdańska. CZYTAJ WIĘCEJ

„Kilka lat po mordzie na polityku PiS Marku Rosiaku i kilka dni po bestialskim ataku na Franza Magnitza posła prawicowego AfD, został zaatakowany Paweł Adamowicz. Niestety… zło wraca” – stwierdził znany z antysemickich i rasistowskich wypowiedzi były ksiądz Jacek Międlar na Twitterze. Na prowadzonym przez niego portalu wprawo.pl o festiwal nienawiści oskarżył Jurka Owsiaka.

Napisał: „Organizator WOŚP powiązał dźgnięcie nożem Adamowicza z twórczością polskiej artystki Barbary Pieli, co jest wyraźną sugestią dla zaślepionego lewackiego motłochu, by powiązać artystkę z atakiem, którego dopuścił się rabuś z Trójmiasta”. Był to komentarz do słów Jurka Owsiaka, że „świat stworzony przez TVP i p. Barbarę Pielę to jest właśnie świat, który budzi nienawiść”.

O „oburzającym zachowaniu Owsiaka” napisała większość prawicowych portali. Ich czytelnicy, szukając przyczyn tragedii nie przebierali w słowach. Pisali: „To owsiakowe kanalie były odpowiedzialne za ochronę imprezy, ale teraz chcą wszystko zwalić na PIS” czy „Nożownik chyba był kiedyś fanem Owsiaka i wdrożył w życie jego «zasadę», wpajaną od dziesięcioleci młodzieży polskiej: róbta co chceta”.

Internauci prawicowych portali m.in. „Do Rzeczy” idą ze swoimi wnioskami jeszcze dalej. Użytkownik Sikorka Bogatka silił się na metafory: „Mówili o odstrzale dzików, nie o szlachtowaniu, skłamałbym gdybym napisał, że mi żal tego dzika”, a wtórował mu Myśliwy: „Sezon rozpoczęty i pierwszy dzik odstrzelony! To był wspaniały okaz, wielka, tłusta, czerwona świnia! Pora na lochy z Warszawy!”.

Owsiaka o doprowadzenie do tragedii oskarżał też bloger Matka Kurka, czyli Piotr Wielgucki. Na Twitterze napisał: „To twoje dzieło Owsiak, ten bandycki atak w Gdańsku to jest twoja pieczęć”, by za chwilę dodać „I bądźcie pewni, że Owsiak z tej tragedii za chwilę zrobi ideologiczny biznes i pranie mózgu”. Od razu poparła go posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, która stwierdziła: „Owsiak musi odejść, bo skłócanie przez niego ludzi, szczucie na innych źle się skończy. Owsiak MUSI odejść. Dla dobra sprawy i bezpieczeństwa innych”.

Teorie spiskowe wśród internautów idą jeszcze dalej. Piwi77 na to, co się stało ma następujące wytłumaczenie: „Na zdrowy rozum to całe zdarzenie jest tak bez sensu jak pamiętna ustawka celebrująca Hitlera w lesie. Oba zdarzenia jednak nadają się świetnie do ataku na obecny rząd. Więc może i tym razem wyjdzie, że na sprawcę ataku wpływ miała tvn-owska szczujnia, co zapłaciła stosowną sumę i obiecała, że po przejęciu władzy przez ich mocodawców bandyta wyjdzie z więzienia i pożyje na poziomie”.

Aktualnie na portalu DoRzeczy.pl, na którym pojawiło się najwięcej nienawistnych komentarzy, większość artykułów o Pawle Adamowiczu ma już zablokowaną możliwość ich dodawania.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Tak, świat kreowany przez TVPiS budzi miłość, a do Międlara wróci samo dobro.
już oceniałe(a)ś
80
0
Tych ludzi nic nie oduczy nienawiści i jeszcze to poczucie wyższości moralnej. Obrzydliwość.
już oceniałe(a)ś
75
0
Wojna polsko - polska zbiera nieprawdopodobne żniwo.
Jest to tragiczne, w jaki sposób został zniszczony kraj "Solidarności". Jak w Gdańsku, miescie uznawanym na świecie na miasto wolności szaleniec przypisujący sobie prawo do decydowania o czyimś życiu wbija z pobudek politycznych nóż w serce rodakowi.
Zniszona demokracja, zniszona wolność, o którą walczyli dziadkowie, mama, tata... Okropne czasy przyszły...
już oceniałe(a)ś
59
0
Fanatyzm to choroba niebezpieczna szczególnie dla otoczenia fanatyków. Dlatego powinni oni być izolowani i leczeni pod przymusem.
już oceniałe(a)ś
50
0
Międlar, Wielgucki, Pawłowicz ...
już oceniałe(a)ś
49
0
Zło już dawno powróciło -- pod postacią wielebnego Jacka Międlara.
już oceniałe(a)ś
47
1
Potok pomyj i nienawiści mnie absolutnie nie dziwi, podobnie jak wypowiedzi pani Pawłowicz. To niestety charakterystyczne dla wszystkich środowiska ekstremalnych.

Kaczyński jednak powinien mieć świadomość, że spuszczenie tych sentymentów z łańcucha owszem, zaowocuje zwarciem szeregów - ale przeciw niemu. Pawłowicz miała się wycofać z polityki ale po raz kolejny nie mogła powstrzymać się od skomentowania sprawy co tylko pokazuje, że szef PiSu stracił już panowanie nad własną partią (i demonami, które uwolnił).
już oceniałe(a)ś
18
0
Gnoje odwrócili kota ogonem!
już oceniałe(a)ś
12
0