Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Paweł Adamowicz walczy o życie w szpitalu po tym, jak w niedzielny wieczór, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został raniony nożem na scenie, w centrum miasta. 

Jeszcze w niedzielę ze słowami wsparcia dla samorządowca wystąpił włodarz Wrocławia Jacek Sutryk. W poniedziałek rano zabrał głos ponownie - Cały czas jestem myślami z Pawłem i jego rodziną; mam nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Wszyscy powinniśmy znów zacząć zwracać uwagę na język, jakim się posługujemy, myśleć o skutkach, jakie mogą wywoływać nasze słowa.

Prezydent zwrócił się też z apelem do dyrektorów wrocławskich szkół o poświęcenie najbliższych lekcji wychowawczych skutkom mowy nienawiści: „Nie jestem naiwny, nie uda mi się zmienić natychmiast całego kraju, ale dzisiaj chcę zadeklarować, że będę jeszcze uważniejszy w słowach, których używam, że będę pilnował słów, które wypowiadają moi współpracownicy jako przedstawiciele miasta.  Wrocław rozpocznie kampanię przeciwko hejtowi i mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. Dziś jeszcze poproszę o stosowne działania Departament Edukacji. Chcę, żeby do końca tygodnia lekcje wychowawcze w każdej klasie poświęcone były skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu” - napisał w swoim apelu prezydent Wrocławia.

Jak przyznał Jacek Sutryk, sam również kilkukrotnie był obiektem internetowych ataków. W niedzielny wieczór, już po ataku na Pawła Adamowicza, w jednym z serwisów społecznościowych jeden z komentatorów napisał: „Jeszcze Jaśkowiaka [prezydent Poznania] i prezydenta Wrocławia...”. 

- Wszystkie tego typu sygnały zawsze zgłaszaliśmy odpowiednim służbom. Toczy się w tych sprawach kilka postępowań - mówił Sutryk.

Mężczyzna, który w niedzielny wieczór groził prezydentom Poznania i Wrocławia, w poniedziałek rano został zatrzymany przez policję. Okazał się nim 41-letni mieszkaniec jednej z wielkopolskich miejscowości.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.