Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do ataku na Pawła Adamowicza doszło w niedzielę w Gdańsku. Wieczorem około godz. 20 prezydent tego miasta został zaatakowany nożem w trakcie tzw. Światełka do nieba, które tradycyjnie kończy finał WOŚP. 

Niestety w poniedziałek, po godz. 14 poinformowano, że Paweł Adamowicz zmarł. Miał 53 lata. Zostawił żonę Magdalenę oraz córki Antoninę i Teresę. Od ponad 20 lat był prezydentem Gdańska.

W związku ze śmiercią Pawła Adamowicza przed wrocławskim Ratuszem pojawiły się flagi z kirem, które zostały opuszczone do połowy masztu.

Zostanie też wyłożona księga kondolencyjna. Będzie się można do niej wpisać na parterze Starego Ratusza (Muzeum Miejskie) dziś od godz. 18 do 21 oraz we wtorek i środę w godzinach od 9 do 18.

Dzisiaj o 18 do Księgi wpisał się prezydent Wrocławia, a po nim wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Więcej tutaj.

Światełko pamięci Pawła AdamowiczaŚwiatełko pamięci Pawła Adamowicza TOMASZ PIETRZYK

O godz. 20 wielkie serce z setek zniczy wrocławianie ułożyli na pl. Nowy Targ. W niedzielę świętowali tam finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzień później przyszli zapalić Światełko - Pamięci Pawła Adamowicza.

Paweł Adamowicz przeszedł  w nocy operację. Dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego mówił jeszcze rano: – Pacjent żyje, ale jego stan jest bardzo ciężki. Operacja trwała pięć godzin, przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie. Pacjent miał poważną ranę serca, ranę przepony i rany jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny.

Jego życia nie udało się jednak uratować. Więcej szczegółów TUTAJ.

- Paweł Adamowicz nie żyje. Dobry człowiek, doświadczony samorządowiec, nasz kolega. Jestem głęboko poruszony i łączę się w bólu z rodziną Pawła. Zostanie z nami na zawsze - napisał na Twitterze prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

"Odszedł Paweł Adamowicz. Wspaniały prezydent wspaniałego Gdańska. Czy Jego śmierć stanie się początkiem moralnej i politycznej odnowy naszego kraju? W ostatnich latach mowa nienawiści niejednokrotnie plamiła Polskę. Kto sieje wiatr, zbiera burzę" - napisał Rafał Dutkiewicz.

Światełko dla Pawła Adamowicza

Ludzie w całej Polsce chcą dzisiaj pokazać gest solidarności z brutalnie zaatakowanym prezydentem Gdańska. Dlatego wieczorem zamierzają m.in. zapalić światełka dla Pawła Adamowicza. Wydarzenie ma przebiegać w ciszy, bez przemówień politycznych.

Światełka zostaną zapalone m.in. w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, jak i również we Wrocławiu. 

„Ludzi dobrej woli jest więcej. Spotykamy się 14.01.2019, poniedziałek, o godzinie 20 w miejscach, gdzie w naszych w miejscowościach odbywa się „Światełko do nieba” WOŚP. We Wrocławiu to pl. Nowy Targ. Rozpalamy światełka dla Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska, zaatakowanego przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2019” – piszą organizatorzy na Facebooku. Więcej informacji TUTAJ.

Na godzinę przed spotkaniem na Nowym Targu parafia ewangelicko-augsburska zaprasza na cichą modlitwę w intencji zmarłego prezydenta w kościele św. Krzysztofa koło pl. Dominikańskiego.

"Zapraszamy wszystkich, bez względu na wyznanie, do naszego kościoła na cichą modlitwę. Nie będzie żadnych przemówień, czytań, kazań, jedynie muzyka organowa. W obliczu tej tragedii, a także tego wszystkie, co się wokół nas dzieje, potrzeba nam milczenia i skupienia. Kościół będzie otwarty od godz. 19 do 20" - piszą organizatorzy.

Jacek Sutryk potępia atak na prezydenta Gdańska

Do spotkania zachęca również prezydent Wrocławia. Na Facebooku napisał: „Kochani, spotkajmy się jutro o 20 na pl. Nowy Targ i zapalmy światło dla Pawła Adamowicza. Bądźmy razem”.

Przypomnijmy, że wczoraj wieczorem Jacek Sutryk potępił atak na prezydenta Gdańska. 

– Nasz spokój i radość z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu zakłóciła smutna informacja z Gdańska. Atak nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pawle, trzymamy za ciebie kciuki. Mam nadzieję, że szybko dojdziesz do pełni sił i zdrowia. Ja, a także wszystkie wrocławianki i wrocławianie, trzymają za ciebie kciuki. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku – mówił Jacek Sutryk na krótkim filmie opublikowanym na swoim Facebooku.

I dodawał: – To akt najwyższego potępienia, akt barbarzyński, który nigdy nie powinien mieć miejsca – komentował prezydent Wrocławia.

Zdarzenie skomentował wczoraj krótko na Twitterze również były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który napisał: „Jestem z Tobą Pawle”.

"Wyborczej" mówił dzisiaj:

- Znamy się od wielu lat. Odwiedzaliśmy się wzajemnie. Paweł bywał u mnie w domu. Czuwałem całą noc, śledząc wiadomości na temat Pawła. Jako osoba wierząca modliłem się. Dziękuję wszystkim wrocławianom, którzy wykazują gesty współczucia - powiedział były prezydent Wrocławia. CZYTAJ WIĘCEJ

Do ataku na prezydenta Gdańska odniósł się również europoseł i były prezydent Wrocławia. Na Twitterze napisał: "Seans nienawiści powinien mieć granice. Nie ma. To, co stało się w Gdańsku, atak na Pawła Adamowicza wstrząsający. Teraz "Owsiakowe światełko"... także dla prezydenta Gdańska. Pawle trzymaj się, trzymamy kciuki, martwimy się, nie dowierzamy!

Internauta groził Jackowi Sutrykowi

"Jeszcze Jaśkowiaka i prezydenta Wrocławia... Stają się ofiarą swojego lewackiego i bezbożnego podejścia do swoich stanowisk" - napisał na Facebooku Cezary O., komentując atak nożownika na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. 41-letni mężczyzna został już zatrzymany.

- Zwrócę się z listem do dyrekcji wszystkich placówek oświatowych, by najbliższe lekcje wychowawcze poświęcić zagadnieniom mowy nienawiści i tego, do czego może ona prowadzić - zapowiedział w reakcji na zamach na prezydenta Gdańska Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Hejt na prawicy

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, został w czasie finału WOŚP zaatakowany nożem. Z całej Polski płyną słowa wsparcia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia, ale też komentarze, jak to się Adamowiczowi należało. CZYTAJ WIĘCEJ

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.