Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Światełkiem do nieba zakończył się 27. Finał WOŚP 2019 we Wrocławiu. 13 stycznia w całym kraju ponad 120 tysięcy wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz 27. wyszło na ulice nie tylko polskich, ale i zagranicznych miast, żeby zbierać pieniądze na na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

W samym Wrocławiu pojawiło się ich ponad tysiąc. Wrocławianie do godz. 21 mogli wrzucać pieniądze do puszek. Do godz 13. we wszystkich sztabach WOŚP we Wrocławiu zebrano dokładnie 48 476,89 zł, po 15  było już 71 757,96 zł, a półtora godziny później 182 107, 87 zł. Po godzinie 20 oficjalna kwota, jaką zebrano we wrocławskich sztabach wynosiła 591 569,11 zł.

WOŚP 2019: atrakcje na pl. Nowy Targ we Wrocławiu

Centrum orkiestrowych działań we Wrocławiu był tradycyjnie już plac Nowy Targ. Zespoły Strain, Nadija, Alicja Janosz, Chorzy oraz Tymon Tymański, jedna z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr dętych Fanfara Transilvania oraz specjalny projekt Wroclove Guitar Top - to muzyczne gwiazdy, które pojawiły się na tegorocznym finale we Wrocławiu.

Sporą część placu wypełniły tradycyjnie zabytkowe auta, które sprowadziły Muzeum Motoryzacji Topacz i Towarzystwo Automobilowe Topacz. Był wśród nich dostojny Lincoln czy charakterystyczny Jaguar, ale nie brakowało też poczciwych Warszaw i Syren. Do WOŚP tradycyjnie przyłączyli się wrocławscy motocykliści. - Można usiąść na motorze, przymierzyć się, zrobić sobie zdjęcie, pogadać z nami i oczywiście wrzucić coś do puszki - mówili Agnieszka, Jarek i Piotrek stojący przy szeregu motocykli. - Jest m.in. słynna Honda Gold Wing, jest motocykl z koszem pochodzący z czasów drugiej wojny światowej, mamy coś dla miłośników motocykli turystycznych i motocrossu - dodawali.

W strefie motocyklowej był też Arek Szajba, który w roku 2018 zdobył wraz ze swoim motocyklem tytuł mistrza świata w budowie jednośladów. Udostępniał swój pojazd każdemu, kto chciał zrobić zdjęcie.

Przejażdżki konne, wojskowy wóz bojowy i nauka pierwszej pomocy były kolejnymi atrakcjami tegorocznego finału. - Mamy najprawdopodobniej pierwszego w Polsce wirtualnego trenażera pierwszej pomocy - mówił Łukasz z firmy 4 Help VR. - Zakładamy gogle, przenosimy się w miejsce wypadku i możemy zapoznać się z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy w warunkach bojowych. Wirtualny instruktor podpowie nam, jak opanować stres, gdzie zadzwonić i co robić po kolei w trakcie reanimacji.

WOŚP 2019 we Wrocławiu 13 stycznia wspierają nawet czworonożni  WOŚP 2019 we Wrocławiu 13 stycznia wspierają nawet czworonożni  KRZYSZTOF ĆWIK

ZOBACZ TEŻ: Kartą, smartfonem a nawet zegarkiem można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy 2019. Podpowiadamy, jak rozpoznać wolontariuszy WOŚP przyjmujących transakcje bezgotówkowe

WOŚP 2019: "To dla chorych dzieci"

Od 2006 roku z Orkiestrą gra Szkoła Podstawowa nr 97 im. Jana Brzechwy. - Mamy w szkole manekiny zakupione przez WOŚP, na których uczymy dzieci pierwszej pomocy - informował Krzysztof Kubiak, nauczyciel wychowania fizycznego. Wraz z Martą Gawkowską stali, trzymając dużą, drewnianą tarcze z numerem szkoły. - Podchodzi do nas dużo absolwentów naszej podstawówki i chętnie wrzucają do puszki - opowiadała pani Marta.

- Jesteśmy siódmy albo ósmy raz - informowała pani Magda, która zbierała pieniądze z mężem i córką Emilką. - To się zaczęło tak samo z siebie, po prostu wpadliśmy na pomysł, żeby się przyłączyć. Nigdy nie korzystaliśmy ze sprzętu WOŚP, ale nie to jest najważniejsze. Po prostu wierzymy, że innym możemy pomóc w ten sposób.

Sześcioletnia Natalia spacerowała od puszki do puszki z woreczkiem monet. Wrzucała po trochę do każdej: - To dla chorych dzieci - mówiła. - Ona jeszcze nie wie, ale sprzęt WOŚP uratował jej życie - mówił Mariusz, tato dziewczynki. - Urodziła się dużo za wcześnie, jej pierwszym domem była szpitalna sala ze sprzętem z serduszkiem. Nie przeżyłaby bez niego, lekarze nie mieli wątpliwości co do tego. Powiedzieli, że sprzęt uruchomili trzy tygodnie przed urodzinami Natalii, wcześniej prawdopodobnie nie mieliby jak jej pomóc. Popłakałem się. W życiu nie spłacę tego długu, ale może te pieniądze choć trochę pomogą innym dzieciom - mówił wyraźnie wzruszony. - Natalka może za rok sama będzie stała z puszką, choć bardziej podoba się jej wrzucanie i dostawanie serduszek. Oczywiście jeśli zechce zbierać, to będziemy tu razem.

WOŚP 2019: grał od rana do wieczora

O godz. 9 we Wrocławiu odbył się Bieg Tyłem „Policz się z cukrzycą” – za datki zebrane przy rejestracji zostaną zakupione pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą. Godzinę potem balonem stratosferycznym wystartował w kosmos Krasnal Niepodległy. Wzniósł się na wysokość prawie 25 km.

Po raz szósty podczas WOŚP we Wrocławiu kwestowały też golden retrievery i ich właściciele.

Podczas Finału odbyła się też kolejna już edycja Białej Niedzieli. W jej ramach można w budynku urzędu miejskiego na Nowym Targu można było zrobić test na obecność wirusa HCV i przebadać się bezpłatnie m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Gromkowskiego i w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

- To nasza forma podziękowania dla Fundacji WOŚP, która zaopatrzyła nas w sprzęt pozwalający robić zabiegi, którymi chwalimy się na całym świecie, ale przede wszystkim pozwalający ratować zdrowie i życie małych pacjentów - mówił Sylwester Gerus, chirurg dziecięcy z tej ostatniej palcówki. Aby skorzystać z akcji w klinice należało się wcześniej zarejestrować: - To zdecydowanie skraca okres oczekiwania na konsultacje. W taką niedzielę trafiają do nas osoby skierowane przez lekarza rodzinnego, ale też przez nas leczone, które chcą się skontrolować i takie, które chcą się przebadać. To kilkanaście, kilkadziesiąt osób rocznie, przychodzą z problemami urologicznymi, ortopedycznymi, neurochirurgicznymi...

W Białą Niedzielę lekarze Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej stali się wolontariuszami WOŚP: w gabinecie, przed którym czekali rodzice z dziećmi, stała puszka: - Co roku ląduje w niej kilkaset złotych. Wiemy, że nie jest to zawrotna kwota, ale z takich małych sum bierze się ostateczny wynik Orkiestry - mówił Gerus.

W poczekalni wśród zabawek stał specjalistyczny trenażer chirurgiczny. Mali goście szpitala mogli na nim sprawdzić swoją zręczność. - To sprzęt światowej klasy, ćwiczą na nim zawodowi chirurdzy. Wykazuje wszystko, nawet najmniejsze drgania rąk, uczy kontroli i precyzyjności. Na co dzień jest niedostępny.

O godz. 20 odbyło się tradycyjne Światełko do Nieba. Było tradycyjnie bez fajerwerków, bo "Wrocław nie strzela". Były za to lasery, zimne ognie i latarki. Wrocławianie świecili też telefonami. Światełko zabłysło przy dźwiękach piosenki Joe Cockera " With a little help from my friends".

WOŚP 2019: licytuj, wygrywaj

WOŚP to też aukcje, które wciąż trwają. W naszym województwie jest ich ponad dwa tysiące. Są na nich m.in. skok ze stadionu na bungee, skok ze spadochronem, loty samolotami, lot balonem z prezydentem Jackiem Sutrykiem, koszulka klubu piłkarskiego Wolverhampton z autografami zawodników, legendarna maszyna do szycia Łucznik z lat 50. i vouchery na loty w tunelu aerodynamicznym Speedfly. Medale i gadżety oferuje klub futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław, wśród nich jest piłka jest podpisana przez legendę koszykarskiego Śląska Wrocław Macieja Zielińskiego, rapera Waldemara Kastę i zawodnika Panter Deante Battle’a. Są przejażdżki zabytkowym Garbusem i specjalnie odnowiony Fiat 125p, pierwszy numer startowy w Bike Maratonie, start w rajdzie legendarnym Fordem Sierra czy Wieżę na Wielkiej Sowie,

Tradycyjnie do Orkiestry przyłączyła się wrocławska gastronomia: na aukcjach wylicytować można m.in. vouchery, kosz wędzonych pstrągów i warsztaty kulinarne. Również dolnośląskie browary postanowiły zagrać razem dla WOŚP: do pubu Kontynuacja przekażą beczki z piwem, a obrót z jego sprzedaży trafi do WOŚP.

Wyborcza gra z WOŚP 2019

Redakcja „Gazety Wyborczej Wrocław” też gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wystawiliśmy na aukcje kurs fotograficzny i spacer po Wrocławiu.

Kurs to 16 godzin indywidualnej nauki z Mieczysławem Michalakiem, legendą wrocławskich fotoreporterów. Swoją przygodę z fotografią zaczął w czasie tzw. karnawału „Solidarności”. Poczuł wtedy – jak żartuje – zew historii i ta historia już go nie opuściła. Jest zawsze z aparatem w miejscach, gdzie coś ważnego się dzieje, i wie, jak sforsować bramy, kłódki, zasieki.

LICYTUJ DLA WOŚP 2019 KURS FOTOGRAFII Z MIECZYSŁAWEM MICHALAKIEM

Na prywatny spacer po Wrocławiu zaprasza natomiast Beata Maciejewska. To spacer dla jednej albo dwóch osób. – Zawsze o takim marzyłam, bo z dużą grupą nie wszędzie można wejść. Przyznam, że penetrując różne ciekawe zakamarki Wrocławia – podziemia, strychy, ruiny – zadaję sobie pytanie, czy będę mogła tu wrócić z czytelnikami „Wyborczej”. I niestety nie zawsze mogę. Ale jeśli pójdziemy we dwójkę czy trójkę, to się wszędzie zmieścimy – zachęca do licytacji Beata Maciejewska.

PRYWATNY SPACER PO WROCŁAWIU MOŻESZ LICYTOWAĆ TUTAJ

Gazeta Wyborcza ma też swoją puszkę! Pieniądze można wpłacać przez siepomaga.pl - całkowity dochód z tej puszki przekazany zostanie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

WOŚP 2019 już bije rekord

Dzięki hojności darczyńców fundacja WOŚP przez lata działalności zakupiła urządzenia medyczne za kwotę ponad 700 mln zł. W zeszłym roku padł absolutny rekord – ludzie dobrej woli przekazali Orkiestrze ponad 126 mln zł. Teraz zapowiada się, że będzie tylko lepiej. O godz. 9 sztab główny WOŚP 2019 poinformował, że zebrano ponad 10 mln zł. Przed godz. 22 kwota wynosiła już ponad 70 mln zł.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.