Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. To placówki z oddziałami II i III stopnia referencyjności, czyli takie, które dokonują specjalistycznej diagnozy i udzielają pomocy najciężej chorym dzieciom. W stolicy Dolnego Śląska kwestować na ten cel będzie tysiąc wolontariuszy z 11 sztabów. Oto niektóre z atrakcji, jakie czekają na wrocławian podczas tegorocznego finału WOŚP.

Rozgrzewka

Już dziś o godz. 20 w Starym Klasztorze odbędzie się Docek Nove Godine, czyli Bałkański Sylwester. Zagrają: bałkańska orkiestra dęta Tsigunz Fanfara Avantura, bułgarski zespół Balkan Folk Acustic oraz DJ Vera Pavlović i DJ Szoszana. Dzień później w Starej Piwnicy dla WOŚP zagrają zespoły wykonujące muzykę żeglarską, a w Starym Klasztorze – legendarny zespół reggae Bakshish oraz The Messengers, Ras Tab i Draggy (początek jutrzejszych koncertów o godz. 19.30).

Niedzielny finał

Na pl. Nowy Targ od południa grać będą zespoły Strain i Nadija, Alicja Janosz, szczecińska grupa Chorzy, Tymon Tymański i bałkańska orkiestra dęta Fanfara Transilvania. Usłyszymy też projekt Wroclove Guitar Top. Na placu pojawi się grupa rekonstrukcyjna Pancerni Strzegom, a Muzeum Motoryzacji Topacz i Towarzystwo Automobilowe Topacz przygotują wystawę zabytkowych aut z lat 50. 60. i 70. Odbędzie się bieg tyłem „Policz się z cukrzycą” – za datki zebrane przy rejestracji zostaną zakupione pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą.

Na finał przyjadą psie zaprzęgi z Watahy Domowych Wilków. Już po raz szósty będą kwestować golden retrievery i ich właściciele, a Tor Wyścigów Konnych na Partynicach umożliwi przejażdżki kucem i koniem lub zrobienie sobie zdjęcia z Damarem, którego ujeżdżał filmowy Bohun. Arek Szajba, który w roku 2018 zdobył tytuł mistrza świata w budowie jednośladów, będzie udostępniać do zdjęć swój pojazd. O godz. 10 balonem stratosferycznym wystartuje w kosmos Krasnal Niepodległy, będą też tradycyjnie licytacje, gastronomia, a o godz. 20 „Światełko do nieba”. Muzyka będzie rozbrzmiewać również w Starym Klasztorze, gdzie od godz. 15 grać będą Acid Drinkers, Alpha Dog, Wowa i Bemy.

Gastronomia dla WOŚP

Tradycyjnie do Orkiestry przyłączyła się wrocławska gastronomia. Na aukcjach, które zebrał w całość i wystawił Piotr Gładczak z bloga Wrocławskie Podróże Kulinarne, można wylicytować m.in. ekskluzywne kolacje, vouchery, kosz wędzonych pstrągów i warsztaty kulinarne. Również dolnośląskie browary rzemieślnicze postanowiły połączyć siły i zagrać razem dla WOŚP. Tak jak rok temu do pubu Kontynuacja przekażą beczki z piwem, a dochód z ich sprzedaży trafi do fundacji Owsiaka – cała kwota, którą klient zapłaci za piwo, pójdzie na WOŚP.

W wielu lokalach, m.in. w kawiarni Koton, na wolontariuszy będzie czekać ciepła herbata, a na gości ciasta. Dochód z ich sprzedaży trafi do WOŚP.

Biała Niedziela

Podczas finału odbędzie się kolejna edycja Białej Niedzieli. Będzie można bezpłatnie wykonać specjalistyczne badania, m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Gromkowskiego i w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej. W budynku urzędu miejskiego na Nowym Targu będzie można zrobić test na obecność wirusa HCV.

A może do kina?

Ponownie do WOŚP dołącza Dolnośląskie Centrum Filmowe i zaprasza na pokazy filmów, a także do wzięcia udziału w aukcjach charytatywnych, konkursie i czytaniu bajek. W niedzielę kino przedpremierowo pokaże film „Władcy Przygód. Stąd do Oblivio” (godz. 16.30; 20 zł, dochód ze sprzedaży biletów trafi do fundacji) i zaprosi najmłodszych widzów do Chill Roomu, gdzie aktor Darek Maj będzie czytał klasyczne, znane baśnie (godz. 15). Będzie też konkurs z filmowymi nagrodami i aukcje, podczas których będzie można wylicytować całoroczny bilet do kina i unikatowy egzemplarz „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego z autografami znanych osób. DCF zaprasza też do swoich kin w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy, w których za „serduszko” widzowie będą mogli obejrzeć „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego.

Do Orkiestry przyłączyły się także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i Hydropolis. Z każdego niedzielnego biletu 5 zł trafi na konto WOŚP. Stanie tam też puszka – na tych, którzy wrzucą do niej drobną kwotę, będą czekać upominki.

Licytuj, wygrywaj

Medale i gadżety klubu futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław, lot balonem z prezydentem Jackiem Sutrykiem, koszulka klubu piłkarskiego Wolverhampton z autografami znanych zawodników tej drużyny, legendarna maszyna do szycia Łucznik kl. 82 z połowy lat 50. XX w., rodzinne vouchery na loty w tunelu aerodynamicznym Speedfly – to tylko niektóre rzeczy, jakie można znaleźć na wrocławskich aukcjach na rzecz WOŚP. W Sky Tower będzie można wylicytować m.in. kolację dla dwóch osób w punkcie widokowym i karnety na nieograniczone wejścia do niego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.