Gala Zwycięzców to największe takie wydarzenie w Polsce - 15 grudnia przyjedzie do Wrocławia prawie 1000 osób z całej Polski. W programie jest m.in. niecodzienne spotkanie - dwoje pacjentów Przylądka Nadziei, którzy pokonali białaczkę dzięki przeszczepowi szpiku, pozna dawców, którym zawdzięczają zdrowie i życie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już 14. Spotkanie Pacjentów Wyleczonych z Choroby Nowotworowej we Wrocławiu. Galę co dwa lata organizuje Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

- Jest okazją dla byłych pacjentów, by po latach spotkać znajomych i przyjaciół z czasów terapii, raz jeszcze uściskać lekarzy, pielęgniarki i personel szpitala, wszystkich którzy pomogli w powrocie do zdrowia. I poopowiadać, jak potoczyły się losy po wyzdrowieniu - tłumaczy Bartłomiej Dwornik z Fundacji.

Spotkanie osób wyleczonych z choroby nowotworowej. 25-lecie fundacji 'Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową' w 2016 roku. Od lewej: Dr Marek Ussowicz, transplantolog z kliniki Przylądek Nadziei, prof. Alicja Chybicka oraz Piotr Pobrotyn, dyrektor USK
Spotkanie osób wyleczonych z choroby nowotworowej. 25-lecie fundacji 'Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową' w 2016 roku. Od lewej: Dr Marek Ussowicz, transplantolog z kliniki Przylądek Nadziei, prof. Alicja Chybicka oraz Piotr Pobrotyn, dyrektor USK  Fot. Piotr Hawalej

W programie gali jest m.in. wręczenie Kropel Życia, czyli nagród dla osób, które pomagają dzieciom chorym na raka w powrocie do zdrowia i wspierają działania kliniki Przylądek Nadziei, najnowocześniejszego w Polsce szpitala onkologicznego dla dzieci. W tym roku piętnaście osób dostanie nagrody w sześciu kategoriach.

Podczas uroczystości ma też być ogłoszone oficjalnie uruchomienie przy Przylądku Nadziei pierwszej w naszym kraju poradni dla pacjentów wyleczonych z choroby nowotworowej ponad pięć lat temu.

- To kolejny, nowatorski projekt wrocławskich onkologów dziecięcych - wyjaśnia Bartłomiej Dwornik. - Ważny, bo pacjenci onkologiczni po pięciu latach od wyleczenia przestają być objęci programami refundowanymi przez NFZ. A przecież specjalnej opieki wymagają nadal. Odtąd we Wrocławiu byli pacjenci Przylądka będą mogli na nią liczyć. I to bezpłatnie.

Prof. Alicja Chybicka i wolontariusze Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Spotkanie osób wyleczonych z choroby nowotworowej w 2016 roku
Prof. Alicja Chybicka i wolontariusze Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Spotkanie osób wyleczonych z choroby nowotworowej w 2016 roku  Fot. Piotr Hawalej

Wokół kliniki ma też powstać społeczność byłych pacjentów. Dwornik: - To właśnie są Onkomocni, którzy nie tylko będą mogli korzystać z porad lekarzy i psychologów, ale także wspierać się wzajemnie, dzielić się doświadczeniami i organizować wspólne wydarzenia.

Gościem specjalnym będzie Michał Zawadka - Mistrz Polski Przemówień Publicznych, pisarz, autor książek motywacyjnych dla dzieci i młodzieży. Opowie, jak ważna jest motywacja w powrocie do zdrowia, ale i później. I jak znaleźć ją w sobie.

W programie jest też 1,5-godzinny charytatywny pokaz magii przygotowany przez iluzjonistę Marcina Muszyńskiego. Organizatorzy zapowiadają latający fortepian, znikających i lewitujących ludzi, przecinanie człowieka piłą i same nogi jeżdżące na rowerze. Pokaz jest otwarty - chętni obejrzą go o godzinie 20 we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej 1. Bilety można kupić na platformie Eventim.pl (http://bit.ly/PokazMagii) - cały dochód przeznaczony zostanie na leczenie pacjentów kliniki Przylądek Nadziei.

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową od 27 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którzy przyjeżdżają do Wrocławia na leczenie z całego kraju. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce - każdego roku jest tu leczonych 2000 małych pacjentów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem