W tym roku Fabryka św. Mikołaja wspiera Środowiskowy Dom Samopomocy "Ostoja". Dzięki hojności sponsorów mamy ponad 155 tys. zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Warto pomagać. Możemy wyliczać setki argumentów dlaczego, ale najtrafniej oddaje to Seneka: „Posiadanie jakiegokolwiek dobra nie daje radości, jeżeli nie dzielimy go z drugim człowiekiem” – mówi Magdalena Konieczna z Profit Development.

To jedna z firm, która wsparła tegoroczną edycję Fabryki św. Mikołaja, czyli działającej od 14 lat akcji charytatywnej „Gazety Wyborczej Wrocław”. Dzięki sponsorom pomożemy Środowiskowemu Domowi Samopomocy „Ostoja” przy ul. Stawowej. Do placówki uczęszcza 30 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i współistniejącymi sprzężeniami (m.in. wady wzroku, słuchu, problemy z poruszaniem się, choroby metaboliczne czy epilepsja).

– Łączy ich to, że możliwości samodzielnej egzystencji mają bardzo mocno ograniczone. A gdy kończą 25 lat i szkołę, nierzadko pozostają im renta socjalna, cztery ściany i rozstanie z grupą rówieśniczą. Ale przyszli do nas. I tutaj, w Ostoi, my wciąż tą grupą jesteśmy – opowiada Wioletta Piętal-Pyrek, kierowniczka ŚDS „Ostoja”. – Uczymy ich samodzielności, zaradności życiowej, zachęcamy do różnego rodzaju aktywności, pracujemy nad tworzeniem więzi społecznych. Nad tym, co może przydać się w życiu.

W budynku przy ul. Stawowej chcemy wymienić windę, bo obecna ma ponad 20 lat i pomimo kilku napraw często się psuje. Są też inne pilne potrzeby: nowe zadaszenie, naprawa podjazdu dla osób poruszających się na wózkach i zakup sprzętu potrzebnego do terapii.

Wielkim marzeniem terapeutów ŚDS „Ostoja” jest Sala Doświadczania Świata, która będzie stymulować zmysły. Chcemy ją więc stworzyć w jednym z pomieszczeń placówki.

– Dzięki takiej strefie osobom z niepełnosprawnością łatwiej zrozumieć otoczenie i płynące z niego bodźce. Zwiększa się też poczucie zaufania i odprężenia – wyjaśnia prezes stowarzyszenia Ostoja Małgorzata Gorący. – Terapia sprawdza się na całym świecie, także wśród dzieci i młodzieży, którym pomagamy w innych placówkach Ostoi. Gdy dorastają i przychodzą do domu przy ul. Stawowej, często mamy poczucie, że coś tracą. Bo tutaj takiej sali nie ma.

Pomoc ŚDS „Ostoja” będzie możliwa dzięki naszym sponsorom, którzy już zadeklarowali, że Fabryce św. Mikołaja przekażą 155 tys. zł. Do przyłączenia się zachęcamy kolejne firmy. W sprawie przyłączenia się do akcji prosimy o kontakt z koordynatorką zbiórki Agnieszką Iwanowską: agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl, tel. 507 094 827.

Po raz pierwszy Fabryce mogą pomóc także osoby prywatne – uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na portalu crowdfundingowym Zrzutka.pl. Tam wpłacono 1823 zł.

Fabryce św. Mikołaja pomagają:

– Profit Development SA (złoty sponsor i partner naszej akcji, przekazał 100 tys. zł),
– Volvo Polska,
– Temar Deweloper,
– Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy,
– Dom Aukcyjny „Dawro”,
– Rudy Consulting sp. z o.o.,
– Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia,
– Cargill Poland sp. z o.o.,
– Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości,
– Osiński i Syn sp.j.,
– Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu,
– pracownicy firmy Schaeffler,
– DOM.developer Wrocław,
– Projektmanagement Polska sp. z o.o.,
– Multi Grupa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem