Mural przedstawiający Wandę Rutkiewicz nabiera kolorów. Oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 8 grudnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z okazji stulecia polskiej niepodległości i rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom „Wysokie Obcasy” chcą upamiętnić kobiety na muralach. Powstają one w tym roku w trzech miastach – Katowicach, Radomiu i Wrocławiu. U nas bohaterką ściennego malunku jest Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza polska himalaistka i jedna z czołowych na świecie, która 16 października 1978 r. jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest.

Mural powstaje przy pl. Legionów 4a. Po zagruntowaniu ścian i narysowaniu szkicu przyszedł czas na kolory. – Pogoda nam sprzyja, więc prace idą bardzo sprawnie – mówi Aleksandra Stachowicz, koordynatorka prac. – To zlecenie sprawia nam dużo radości. Kobiety wciąż są zbyt mało zauważalne w przestrzeni publicznej, a dzięki takim akcjom możemy to zmienić.

Przy malowaniu muralu pracują same kobiety. Aleksandra Stachowicz: – Zaczepił mnie sprzedawca z kiosku koło muralu i był zaskoczony, że dziewczyny chodzą po rusztowaniach. To również pokazuje, że ciągle nie myślimy o kobietach jako tych, które mogą wykonywać pewne prace i przecież na co dzień to robią. Na pewno nie gorzej niż mężczyźni. W kobiecym zespole pracuje się jednak inaczej. Każdej z nas zależy, żeby tę pracę wykonać jak najlepiej, nie ma delegowania zadań na koleżanki.

Odsłonięcie muralu planowane jest na 8 grudnia.

Partnerem Strategicznym akcji jest bank BGŻ BNP Paribas

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem