Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Imprezę, która potrwa do 2 grudnia, otworzy gala wręczenia Pióra Fredry.

Kto zwycięży na Wrocławskich Targach Dobrych Książek

„Mały książę” Antoine’a Saint-Exupery’ego w przekładzie Henryka Woźniakowskiego z ilustracjami Pawła Pawlaka (Wydawnictwo Znak Emotikon), „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” Piotra Sommera w opracowaniu graficznym Przemysława Dębowskiego (Wydawnictwo Karakter), „Tuż obok” Wojciecha Nowickiego w opracowaniu Witolda Siemaszkiewicza (Wydawnictwo Czarne i Muzeum Etnograficzne w Krakowie), „Zwierzyniec. Okazy wybrane” Macieja Byliniaka w opracowaniu Ewy Stiasny (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry) oraz „Oto sztuka polskiego plakatu” opracowana merytorycznie przez Dorotę Folgę-Januszewską, a artystycznie przez Lecha Majewskiego – oto książki nominowane do tegorocznej edycji konkursu „Pióro Fredry”.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2016Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2016 TOMASZ PIETRZYK

Spośród 145 propozycji finałową piątkę wybrało jury w składzie: Marta Mizuro, Karolina Maria Wiśniewska, prof. Marcin Cieński (przewodniczący), prof. Paweł Jarodzki i Michał Nogaś. Ono też wyłoni zwycięzcę – werdykt poznamy 29 listopada podczas uroczystej gali.

– Zakładamy, że książka stanowi całość, jeśli chodzi o szatę graficzną i treść – mówi prof. Cieński. – Widać znak czasu w sztuce edytorskiej: poziom wydawnictw jest wyrównany, co nie oznacza, że błędy się nie zdarzają. Znakomita większość zgłoszonych książek jest jednak znakomicie wydana, co nie świadczy tylko o zmianie nastawienia wydawców, ale też o oczekiwaniach czytelników. Nie mamy tu jednego klucza, według którego wybieramy nominowanych, staramy się doceniać rozmaitość rozwiązań stosowanych przez autorów i wydawców.

Zwycięski tom zostanie wyróżniony tytułem Książki Roku i główną statuetką Pióra Fredry, pozostałe, które znalazły się w gronie nominowanych – honorowymi statuetkami. W ubiegłym roku jury nagrodziło książkę „Nieprzysiadalność. Autobiografia” Marcina Świetlickiego i Rafała Księżyka.

Historia na nowo opowiedziana

27. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek potrwa od 29 listopada do 2 grudnia. Pojawi się na niej 160 wystawców, odbędzie się ponad 100 spotkań z autorami oraz ponad 40 warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Okładka książki 'Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana' napisanej przez Beatę Maciejewską i Mirosława Maciorowskiego z 'Gazety Wyborczej' (Wydawnictwo Agora)Okładka książki 'Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana' napisanej przez Beatę Maciejewską i Mirosława Maciorowskiego z 'Gazety Wyborczej' (Wydawnictwo Agora) Fot. Wydawnictwo Agora

W niedzielę 2 grudnia o godz. 15 (Sala Cesarska) rozpocznie się spotkanie z Beatą Maciejewską i Mirosławem Maciorowskim z „Gazety Wyborczej”, autorami premierowej książki „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana”, którą wydało wydawnictwo Agora.

– Trzy lata pracy, 19 rozmówców, 49 władców i opowieści, jakich nie znajdziecie w podręcznikach historii. Jak to było z Popielem, czy ochrzcili nas Niemcy, o bezwzględności Bolesława Chrobrego i biskupie przywiezionym w teczce. Dlaczego oskarżenie męża o impotencję mogło go pozbawić tronu i po co książę łykał ropuchy oraz żmije. Czy opłacało się zostać wdową i za jakie grzechy Władysław Warneńczyk poniósł klęskę pod Warną – opowiada Beata Maciejewska, dziennikarka „Wyborczej Wrocław”.

Książkę wymyślił Mirosław Maciorowski, szef „Ale Historii”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, a kiedyś wicenaczelny wrocławskiego oddziału.

– Uznał, że czas na nowy poczet władców. Ale taki, który wciągnie i nie wypuści, nie zanudzi i sprawi, że przeszłość będzie jak teraźniejszość. Newsem na czołówkę gazety, publicystyką prowokującą dyskusję, ale i barwnym skandalem – tłumaczy Beata Maciejewska. – Francuzi i Anglicy uczynili ze swoich władców towar eksportowy, kręcą o nich filmy i piszą bestsellery. A przecież polscy monarchowie wcale nie są gorsi.

Spotkanie poprowadzi Mariusz Urbanek.

Nowości

– Po raz pierwszy mamy gości honorowych. Są to Węgry – mówi Irek Grin, szef Wrocławskiego Domu Literatury, który organizuje targi. Z tej okazji Wrocław odwiedzą m.in. Viktor Horvath ze swoją najnowszą wydaną w Polsce książką „Mój czołg” (Książkowe Klimaty) oraz Lajos Grendel z „Życiem w cztery tygodnie” (wydawnictwo Pogranicze).

Okładka książki 'Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana' napisanej przez Beatę Maciejewską i Mirosława Maciorowskiego z 'Gazety Wyborczej' (Wydawnictwo Agora)TOMASZ PIETRZYK

To niejedyna nowość w programie WTDK. – Drugą jest „Salon zdobywców” w klubie Proza, impreza towarzysząca WTDK – mówi Grin.

W jego ramach do Wrocławia przyjadą laureaci najważniejszych nagród literackich przyznanych w ciągu ubiegłego roku w Polsce: Dominik Bielicki, Anna Bikont, Martyna Bunda, Julia Fiedorczuk, Sława Lisiecka, Maciej Płaza, Elżbieta Sobolewska, Paweł Sołtys i Marcin Wicha. Spotkania z nimi (w czwartek, piątek i sobotę o 18.30 i 20 oraz w niedzielę o 17.30 i 19) poprowadzi Michał Nogaś.

Więcej czasu dla książek

Przestrzeń targowa będzie czynna dłużej niż w minionych latach – w czwartek do godz. 19, w piątek i sobotę do godz. 20, w niedzielę do godz. 17. We Wrocławiu pojawi się doborowy zestaw gości – przyjadą m.in. Lucyna Kirwił i Jerzy Bralczyk, Olga Drenda, Urszula Dudziak, Adam Wajrak, Jakub Małecki. Będą spotkania wokół reportażu, m.in. z Katarzyną Surmiak-Domańską, Kamilem Bałukiem, Mariuszem Szczygłem. Pojawią się twórcy bestsellerowych kryminałów, w tym Katarzyna Bonda i Wojciech Chmielarz.

Węgierscy pisarze to niejedyni autorzy zagraniczni goszczący na targach – wśród pozostałych jest Filip Florian z Rumunii, autor „Dni króla” (wydawnictwo Amaltea), czy Czech Vladimir Macura, który będzie we Wrocławiu opowiadał o swojej książce „Guwernantka” (Amaltea). Powód do wyprawy do Hali Stulecia będą mieli fani futbolu – wśród gości targów jest Andrzej Strejlau. Głodnych na warsztaty kulinarne zaprasza Katarzyna Gubała, autorka książki „Wege w kwadrans”.

Tak jak w ubiegłym roku WTDK będą towarzyszyły Targi Wszystkiego Dobrego – w kuluarach będzie można znaleźć artystyczne rękodzieło, swoje stoiska będą miały galerie grafiki, ale też sprzedawcy płyt winylowych i ekokosmetyków.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.