Przedstawiciele Fabryki św. Mikołaja oraz sponsorzy odwiedzili wczoraj Środowiskowy Dom Samopomocy stowarzyszenia "Ostoja". W ramach akcji "Wyborczej Wrocław" chcemy wymienić tam 20-letnią windę i stworzyć Salę Doświadczania Świata.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do domu przy ul. Stawowej 1a uczęszczają dorosłe osoby z niepełnosprawnością. W tym te, które były podopiecznymi innych placówek stowarzyszenia jeszcze jako dzieci i młodzież.

Tym ośrodkom pomagaliśmy w ramach akcji charytatywnej „Wyborczej Wrocław” w ubiegłych latach. Stwierdziliśmy, że nie chcemy marnować efektów ich pracy, stąd pomysł, aby tym roku Fabryka św. Mikołaja wsparła właśnie Środowiskowy Dom Samopomocy.

Z zajęć korzysta tam 30 osób, które mają od 27 do 50 lat. Wielu z nich ma sprzężoną niepełnosprawność i zmaga się m.in. z wadami mowy, wzroku, słuchu, epilepsją, chorobami metabolicznymi.

– Ich możliwości samodzielnej egzystencji są bardzo mocno ograniczone – mówi kierowniczka placówki Wioletta Pętal-Pyrek. – Dlatego nie mogą być skierowani na warsztaty terapii zajęciowej ani podjąć się nawet najprostszej pracy. W domu uczymy ich więc samodzielności, zaradności życiowej, zachęcamy do różnego rodzaju aktywności, pracujemy nad tworzeniem więzi społecznych. Wspieramy też bliskich, którzy nierzadko przez całe życie zajmują się naszymi podopiecznymi. A dzięki domowi mają choć kilka godzin dla siebie.

Wczoraj mogliśmy się przekonać, jak działa ŚDS „Ostoja”. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Profit Development SA: prezes Piotr Adamek i Magdalena Konieczna. Firma wspiera akcję „Wyborczej Wrocław” od samego początku – jest złotym sponsorem i partnerem. Tegorocznej Fabryce św. Mikołaja przekazała 100 tys. zł.

W pomoc włączyli się także kolejni darczyńcy: Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k. oraz Rudy Consulting Sp. z o.o.

Chcemy zebrać pieniądze na wymianę windy w ośrodku. Ma ponad 20 lat i – pomimo kilku napraw – często się psuje. To spory problem, bo wielu podopiecznych ma kłopoty z poruszaniem się. Podczas awarii mogą więc korzystać tylko z pomieszczeń, które są na parterze budynku.

Innymi pilnymi potrzebami placówki są nowe zadaszenie i naprawa podjazdu dla osób poruszających się na wózkach czy też zakup sprzętu potrzebnego do terapii. To m.in. rower rehabilitacyjny, chodzik, podnośnik i fotel pielęgnacyjny typu Normandie.

Wielkim marzeniem pracowników placówki jest stworzenie Sali Doświadczania Świata. Można w niej realizować terapię Snoezelen, w ramach której zmysły są pobudzane muzyką, efektami świetlnymi, zapachami czy łagodnymi wibracjami. – Dzięki temu osobom niepełnosprawnym łatwiej zrozumieć otoczenie i płynące z niego bodźce. W łagodny i ostrożny sposób poznają świat. Zwiększa się też poczucie zaufania i odprężenia – mówiła prezes stowarzyszenia Małgorzata Gorący.

Terapia od lat sprawdza się na całym świecie. – Także wśród dzieci i młodzieży, którym pomagamy w Ostoi. Gdy dorastają i przychodzą do domu przy ul. Stawowej, często mamy poczucie, że coś tracą. Bo tutaj takiej sali nie ma. A dzięki Fabryce św. Mikołaja być może będą mogli kontynuować zapoczątkowaną wcześniej terapię – dodaje prezes.

„Wyborcza Wrocław” organizuje akcję charytatywną Fabryka św. Mikołaja przed świętami Bożego Narodzenia już od 14 lat. W tym roku po raz pierwszy mogą ją wesprzeć także osoby prywatne. Uruchomiliśmy dla nich zbiórkę na portalu zrzutka.pl. To m.in. przez tę stronę pieniądze zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie do naszej akcji zapraszamy też firmy zainteresowane wsparciem Fabryki św. Mikołaja. W tym przypadku prosimy o kontakt z koordynatorką zbiórki Agnieszką Iwanowską: agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl, tel. 507 094 827.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem