Przedstawiciele Fabryki św. Mikołaja oraz sponsorzy odwiedzili wczoraj Środowiskowy Dom Samopomocy stowarzyszenia "Ostoja". W ramach akcji "Wyborczej Wrocław" chcemy wymienić tam 20-letnią windę i stworzyć Salę Doświadczania Świata.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do domu przy ul. Stawowej 1a uczęszczają dorosłe osoby z niepełnosprawnością. W tym te, które były podopiecznymi innych placówek stowarzyszenia jeszcze jako dzieci i młodzież.

Tym ośrodkom pomagaliśmy w ramach akcji charytatywnej „Wyborczej Wrocław” w ubiegłych latach. Stwierdziliśmy, że nie chcemy marnować efektów ich pracy, stąd pomysł, aby tym roku Fabryka św. Mikołaja wsparła właśnie Środowiskowy Dom Samopomocy.

Z zajęć korzysta tam 30 osób, które mają od 27 do 50 lat. Wielu z nich ma sprzężoną niepełnosprawność i zmaga się m.in. z wadami mowy, wzroku, słuchu, epilepsją, chorobami metabolicznymi.

– Ich możliwości samodzielnej egzystencji są bardzo mocno ograniczone – mówi kierowniczka placówki Wioletta Pętal-Pyrek. – Dlatego nie mogą być skierowani na warsztaty terapii zajęciowej ani podjąć się nawet najprostszej pracy. W domu uczymy ich więc samodzielności, zaradności życiowej, zachęcamy do różnego rodzaju aktywności, pracujemy nad tworzeniem więzi społecznych. Wspieramy też bliskich, którzy nierzadko przez całe życie zajmują się naszymi podopiecznymi. A dzięki domowi mają choć kilka godzin dla siebie.

Wczoraj mogliśmy się przekonać, jak działa ŚDS „Ostoja”. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Profit Development SA: prezes Piotr Adamek i Magdalena Konieczna. Firma wspiera akcję „Wyborczej Wrocław” od samego początku – jest złotym sponsorem i partnerem. Tegorocznej Fabryce św. Mikołaja przekazała 100 tys. zł.

W pomoc włączyli się także kolejni darczyńcy: Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k. oraz Rudy Consulting Sp. z o.o.

Chcemy zebrać pieniądze na wymianę windy w ośrodku. Ma ponad 20 lat i – pomimo kilku napraw – często się psuje. To spory problem, bo wielu podopiecznych ma kłopoty z poruszaniem się. Podczas awarii mogą więc korzystać tylko z pomieszczeń, które są na parterze budynku.

Innymi pilnymi potrzebami placówki są nowe zadaszenie i naprawa podjazdu dla osób poruszających się na wózkach czy też zakup sprzętu potrzebnego do terapii. To m.in. rower rehabilitacyjny, chodzik, podnośnik i fotel pielęgnacyjny typu Normandie.

Wielkim marzeniem pracowników placówki jest stworzenie Sali Doświadczania Świata. Można w niej realizować terapię Snoezelen, w ramach której zmysły są pobudzane muzyką, efektami świetlnymi, zapachami czy łagodnymi wibracjami. – Dzięki temu osobom niepełnosprawnym łatwiej zrozumieć otoczenie i płynące z niego bodźce. W łagodny i ostrożny sposób poznają świat. Zwiększa się też poczucie zaufania i odprężenia – mówiła prezes stowarzyszenia Małgorzata Gorący.

Terapia od lat sprawdza się na całym świecie. – Także wśród dzieci i młodzieży, którym pomagamy w Ostoi. Gdy dorastają i przychodzą do domu przy ul. Stawowej, często mamy poczucie, że coś tracą. Bo tutaj takiej sali nie ma. A dzięki Fabryce św. Mikołaja być może będą mogli kontynuować zapoczątkowaną wcześniej terapię – dodaje prezes.

„Wyborcza Wrocław” organizuje akcję charytatywną Fabryka św. Mikołaja przed świętami Bożego Narodzenia już od 14 lat. W tym roku po raz pierwszy mogą ją wesprzeć także osoby prywatne. Uruchomiliśmy dla nich zbiórkę na portalu zrzutka.pl . To m.in. przez tę stronę pieniądze zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie do naszej akcji zapraszamy też firmy zainteresowane wsparciem Fabryki św. Mikołaja. W tym przypadku prosimy o kontakt z koordynatorką zbiórki Agnieszką Iwanowską: agnieszka.iwanowska@wroclaw.agora.pl, tel. 507 094 827.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem