Austro-węgierskie korony, rosyjskie ruble, niemieckie i polskie marki, a także, oczywiście, przedwojenne polskie złote - możecie je obejrzeć na wystawie "Waluta Niepodległej".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do 16 grudnia zaprasza na nią Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Prezentuje ono przede wszystkim pieniądze obiegowe II Rzeczypospolitej od momentu odzyskania niepodległości aż do 1939 r. Ale na wystawie są także waluty państw zaborczych.

Wystawa ' Waluta Niepodległej' w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Wystawa ' Waluta Niepodległej' w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju  Autor: Mat. Muzeum Papiernictwa

„Zwiedzający zobaczą więc oryginalne marki polskie, ostmarki i ostruble wprowadzone przez niemieckiego okupanta jeszcze podczas I wojny światowej. Ta część ekspozycji uzupełniona została o prezentację waluty państw zaborczych: marki, korony, ruble – informują organizatorzy. – Chaos walutowy spotęgowany narastającą inflacją i walką o granice II Rzeczypospolitej zakończyła reforma skarbowa Władysława Grabskiego, którego sylwetka i dokonania także zostały przypomniane na wystawie”.

1924-1939 to już banknoty i monety złotowe. Na wystawie można zobaczyć m.in. jeden z najpiękniejszych banknotów polskich – słynną setkę z 1932 roku zaprojektowaną przez Józefa Mehoffera.

Muzeum Papiernictwa przypomina także prezesów i skarbników przedwojennego Banku Polskiego. „To właśnie ich podpisy widnieją na banknotach prezentowanych na wystawie” – tłumaczą organizatorzy wystawy.

Są także informacje o Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która drukowała banknoty.

„Wystawa Waluta Niepodległej to doskonała okazja do zaprezentowania kolekcji numizmatycznej, jaką w ostatnich latach konsekwentnie budowało Muzeum Papiernictwa. Zupełnie unikatowym w skali ogólnopolskiej jest pokaz próbnych wydruków banknotów złotowych drukowanych w 1919 r. we Francji i Wielkiej Brytanii, które kilka lat czekały na wprowadzenie do obiegu” – tak pracownicy muzeum zachęcają od odwiedzenia ich ekspozycji.

Wystawa ' Waluta Niepodległej' w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Wystawa ' Waluta Niepodległej' w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju  Autor: Mat. Muzeum Papiernictwa

Została ona przygotowana w ramach jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa (1968-2018) pod patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa dolnośląskiego, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Sponsorem wystawy jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.

Wernisaż wystawy współprowadzili uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku pod opieką Joanny Bałchan. A o walucie Polski Niepodległej opowiedział Damian Marciniak, który jest właścicielem gabinetu numizmatycznego i zajmuje się pośrednictwem w handlu monetami, banknotami oraz historycznymi papierami wartościowymi.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem