Do 16 grudnia zaprasza na nią Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Prezentuje ono przede wszystkim pieniądze obiegowe II Rzeczypospolitej od momentu odzyskania niepodległości aż do 1939 r. Ale na wystawie są także waluty państw zaborczych.
„Zwiedzający zobaczą więc oryginalne marki polskie, ostmarki i ostruble wprowadzone przez niemieckiego okupanta jeszcze podczas I wojny światowej. Ta część ekspozycji uzupełniona została o prezentację waluty państw zaborczych: marki, korony, ruble – informują organizatorzy. – Chaos walutowy spotęgowany narastającą inflacją i walką o granice II Rzeczypospolitej zakończyła reforma skarbowa Władysława Grabskiego, którego sylwetka i dokonania także zostały przypomniane na wystawie”.
1924-1939 to już banknoty i monety złotowe. Na wystawie można zobaczyć m.in. jeden z najpiękniejszych banknotów polskich – słynną setkę z 1932 roku zaprojektowaną przez Józefa Mehoffera.
Muzeum Papiernictwa przypomina także prezesów i skarbników przedwojennego Banku Polskiego. „To właśnie ich podpisy widnieją na banknotach prezentowanych na wystawie” – tłumaczą organizatorzy wystawy.
Są także informacje o Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która drukowała banknoty.
„Wystawa Waluta Niepodległej to doskonała okazja do zaprezentowania kolekcji numizmatycznej, jaką w ostatnich latach konsekwentnie budowało Muzeum Papiernictwa. Zupełnie unikatowym w skali ogólnopolskiej jest pokaz próbnych wydruków banknotów złotowych drukowanych w 1919 r. we Francji i Wielkiej Brytanii, które kilka lat czekały na wprowadzenie do obiegu” – tak pracownicy muzeum zachęcają od odwiedzenia ich ekspozycji.
Została ona przygotowana w ramach jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa (1968-2018) pod patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa dolnośląskiego, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Sponsorem wystawy jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.
Wernisaż wystawy współprowadzili uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku pod opieką Joanny Bałchan. A o walucie Polski Niepodległej opowiedział Damian Marciniak, który jest właścicielem gabinetu numizmatycznego i zajmuje się pośrednictwem w handlu monetami, banknotami oraz historycznymi papierami wartościowymi.
Wszystkie komentarze