Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia "Gazeta Wyborcza Wrocław" organizuje akcję charytatywną Fabryka św. Mikołaja. W tym roku chcemy wesprzeć Środowiskowy Dom Samopomocy "Ostoja" przy ul. Stawowej 1a we Wrocławiu. Po raz pierwszy w historii Fabryki wspomóc akcję mogą także nasi Czytelnicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym celu uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na portalu crowdfundingowym zrzutka.pl - to m.in. przez tę stronę pieniądze zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 

Wspólnymi siłami chcemy zgromadzić tam 100 tys. zł. Głęboko wierzymy w zaangażowanie naszych Czytelników, którzy dotychczas nas nie zawiedli i zawsze okazywali się wrażliwi na potrzeby innych ludzi.

Najniższa możliwa wpłata na portalu to 5 zł. 

Fabryka św. Mikołaja działa już 14 lat. Dzięki jej darczyńcom działają już dobrze wyposażone miejsca do rehabilitacji dzieci. Niestety, osoby niepełnosprawne intelektualnie powyżej 16. roku nie mogą być w nich leczone. Szkoda byłoby zmarnować efekty wcześniejszej rehabilitacji tych osób, stąd pomysł, aby w tym roku Fabryka św. Mikołaja pracowała na ich rzecz.

W tym roku wesprzemy więc Środowiskowy Dom Samopomocy "Ostoja" przy ul. Stawowej 1a we Wrocławiu. 

We Wrocławiu działają obecnie tylko trzy takie placówki dla młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Zapewniają opiekę 95 podopiecznym, ale potrzeby są znacznie większe. Na jedno miejsce oczekuje nawet osiem osób przez trzy lub cztery lata.

Dom przy ul. Stawowej 1a zapewnia opiekę dzienną i prowadzi działalność wspierająco-aktywizującą dla 30 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, na dodatek zmagających się z wadami mowy, wzroku, słuchu, epilepsją, chorobami metabolicznymi, dysfunkcjami narządu ruchu czy chorobami somatycznymi.

Tegoroczna Fabryka będzie zbierać pieniądze m.in. na wymianę windy w ośrodku. Ma ona już ponad 20 lat i często się psuje. Innymi pilnymi potrzebami placówki są nowe zadaszenie i naprawa podjazdu dla osób poruszających się na wózkach, a także zakup sprzętu rehabilitacyjnego potrzebnego do terapii. To m.in. rower rehabilitacyjny, chodzik rehabilitacyjny, podnośnik i fotel pielęgnacyjny typu Normandie.

W ubiegłym roku Fabryka św. Mikołaja wspomogła Bonitum - placówkę założoną przez rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnością. Dzięki naszym darczyńcom, twórcy Domu mogli zakupić m.in. sprzęt do rehabilitacji
W ubiegłym roku Fabryka św. Mikołaja wspomogła Bonitum - placówkę założoną przez rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnością. Dzięki naszym darczyńcom, twórcy Domu mogli zakupić m.in. sprzęt do rehabilitacji   MIECZYSŁAW MICHALAK

Wielkim marzeniem pracowników ŚDS „Ostoja” jest także remont sali i wyposażenie jej tak, aby służyła terapii metodą Snoezelen. Będzie to więc strefa wyposażona w urządzenia stymulujące rozwój zmysłów (np. świetlne klocki, kolumnę bąbelkową, panel dźwiękowy), wzbogacająca doświadczenia, aktywizująca, zwiększająca poczucie bezpieczeństwa, odprężająca.

 ***

Fabryka św. Mikołaja w ciągu 14 lat zebrała prawie 2,2 mln zł na paczki mikołajkowe oraz na rzecz instytucji na co dzień pomagającym dzieciom. W latach 2007-2016 przekazaliśmy darowiznę od sponsorów o łącznej wysokości ok. 1,1 mln zł poniższym instytucjom: 

 • oddziałowi Chirurgii Dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Tadeusza Marciniaka na zakup oprzyrządowania do laparoskopii i artroskopii oraz narzędzi chirurgicznych;
 • Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia SPSK nr 1 na remont pracowni endoskopowej;
 • Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej SPSK nr 1 na utworzenie sali do usypiania dzieci przed operacją w towarzystwie rodziców; remont wejścia; przebudowę recepcji; budowę nowych toalet dla pacjentów; przebudowę poczekalni, podczas której wymienione zostały okna, podłogi, oświetlenie i grzejniki; utworzenie kolorowego kącika dla dzieci w poczekalni; remont sali obserwacyjnej;
 • Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” na dokończenie remontu nowo powstałej przychodni dla dzieci leczonych paliatywnie w domach. Dzięki temu wszyscy specjaliści, którzy są potrzebni dzieciom i ich rodzicom, przyjmują w jednym miejscu, podczas jednej wizyty;
 • Stowarzyszeniu „Ostoja” na budowę pierwszego we Wrocławiu Ogrodu Sensorycznego przy ul. Górnickiego 37a, który służy rehabilitacji i integracji sensorycznej dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym;
 • Stowarzyszeniu „Ostoja” na stworzenie sali doświadczania świata, miniogrodu sensorycznego i poprawę warunków rehabilitacji dzieci w ośrodku przy ul. Robotniczej 42b;
 • Fundacji Dzieci i Młodzieży „Krzyś” przy ul. Stalowej 64 na prace remontowe związane z poprawą bezpieczeństwa dzieci oraz na wyposażenie gabinetów w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i terapeutyczny do pracy z dziećmi nad poprawą mowy, uwagi słuchowej, koncentracji, pamięci i zwiększeniem możliwości psychofizycznych;
 • Środowiskowemu Domowi Samopomocy „Bonitum” – ośrodkowi wsparcia dziennego – na wyposażenie strefy integracji sensorycznej służącej osobom po 16. roku życia z niepełnosprawnością intelektualną. 

Mamy nadzieję, że pozwolą się Państwo zatrudnić w Fabryce św. Mikołaja. Zapłatą za nasze zaangażowanie będzie uśmiech podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Ostoja”. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem