Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już druga edycja wydarzenia „Made in Wrocław” organizowanego przez Urząd Miasta Wrocławia oraz Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Ściągnęło ono tłumy do Wrocławskiego Centrum Kongresowego. Było to bowiem połączenie konferencji z targami otwartymi dla wszystkich.

W tej drugiej części można było doświadczyć nowych wymiarów rozrywki dzięki wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, poznać wynalazki przyszłości i porozmawiać z założycielami młodych firm, które odniosły krajowy i międzynarodowy sukces. Swoje stoiska miały takie firmy jak Mondelez International, 3M, GlobalLogic czy Volvo. Swoje wynalazki zaprezentowało ponad 25 start-upów.

W trakcie części konferencyjnej założyciele i menedżerowie największych firm działających w mieście odpowiadali na pytanie, co marka „Made in Wrocław” oznacza dziś, a co oznaczać może w najbliższej przyszłości.

Prezydent Rafał Dutkiewicz otwierając konferencję wspominał, że miasto było w awangardzie, jeżeli chodzi o innowacje.

– Gdy kilka lat temu zadaliśmy ponad 5 tysiącom wrocławian i wrocławianek pytanie, na czym im najbardziej zależy, to w pierwszej kolejności mówili o nowym terminalu lotniska, w drugiej o stadionie, ponieważ był to czas przed Euro 2012, a w trzeciej kolejności wymienili budowę gospodarki opartej na wiedzy. To było dość zaskakujące, że już wtedy istniała świadomość w tym temacie. Dzisiaj w 110 centrach usług wspólnych pracuje ponad 26 tys. osób, jesteśmy smart city, a także start-upowym hubem. I wciąż stawiamy na ten rozwój – opowiadał.

Wśród prelegentów była m.in. Dorota Jarodzka-Śródka, współzałożycielka firmy deweloperskiej Archicom. – Jesteśmy liderem na rynku wrocławskim, jeżeli chodzi o ilość sprzedawanych mieszkań. Nasza firma funkcjonuje już 30 lat, a nasze inwestycje zmieniają oblicze miasta. Nie zawsze było łatwo, przeszliśmy dwa poważne kryzysy, które jednak udało się rozwiązać. Obecnie działamy nie tylko na rynku wrocławskim, ale i w Poznaniu, Łodzi czy Krakowie – mówiła przedsiębiorczyni.

Dorota Jarodzka-Śródka wspominała także o kwestii zatrudnienia prezesa z zewnątrz. Przedtem deweloper funkcjonował bowiem jako firma rodzinna: – Przez te lata, gdy firma się rozrastała, mówiłam pracownikom, że każdy zespół zyskał profesjonalnego dyrektora i wsparcie, a my jako zarząd nieśliśmy wszystko na swoich barkach, dlatego i my potrzebowaliśmy rozbudować nasz zarząd.

Wydarzenie Made in Wrocław 2018Wydarzenie Made in Wrocław 2018 KRZYSZTOF ĆWIK

Piotr Krupa, prezes spółki windykacyjnej Kruk, podkreślał, że sam jest takim produktem „Made in Wrocław”. Biznesmen pochodzi ze Szczawna-Zdroju, ale za swoją szkolną miłością zawędrował na studia prawnicze do Wrocławia i do dzisiaj są razem. Początkowo założył wydawnictwo Kruk – od białego kruka – i wydawał książki prawnicze, w tym te pisane przez siebie. Z czasem firma przebranżowiła się na usługi windykacyjne i z małej, kilkunastoosobowej spółki przekształciła się w międzynarodową grupę finansową.

Paweł Stefański, prezes Balluff Polska opowiadał natomiast o przemyśle 4.0. – Dzisiaj maszyna komunikuje się z maszyną w sposób, który pozwala uzyskać największą efektywność i elastyczność. Generujemy ogromną ilość danych, które trafiają do chmury, są również przetwarzane w ekosystemach. Nasuwa się pytanie, a ile to wszystko kosztuje. Technologia jeszcze nigdy nie była tak tania jak obecnie – twierdził, ale zaznaczał, że to człowiek jest reżyserem świata nowoczesnych technologii i produkcji.

– Wrocław ma ważne miejsce na mapie rozwoju przemysłu 4.0. Potrzebujemy jednak nieustannie specjalistów, którzy potrafią rozmawiać z maszynami, ale jednocześnie pozostawać ludźmi. A więc z jednej strony pamiętać o ciekawości świata i odwadze w zarządzaniu zmianą, a z drugiej o ludzkiej empatii.

Wśród prelegentów konferencji posłuchać można było także dr Olgi Malinkiewicz, założycielki Saule Technologies, której firma wytwarza nowy rodzaj ogniw fotowoltaicznych z perowskitu, będących konkurencją dla tradycyjnych modeli krzemowych. Zgodnie z zapewnieniami firmy są one tańsze, bardziej elastyczne, półprzezroczyste i lżejsze. A w dodatku mogą mieć różne kolory. Produkcja odbywa się dzięki specjalistycznej drukarce, która nanosi tusz na folię.

Firma już w ubiegłym roku podpisała duży kontrakt. Skanska zastosuje perowskitowe ogniwa przy budowie biurowców. Co ważne, wspomniana technologia może być wykorzystana nie tylko na dachach, ale i elewacji budynków, dzięki czemu ilość pozyskiwanej energii ze słońca znacznie wzrasta.

Bartosz Olchówka, dyrektor ds. produktów LiveChat żartował, że firma jest niemal dinozaurem wśród firm technologicznych, ponieważ istnieje już 16 lat. To dostawca oprogramowania służącego bezpośredniej komunikacji w internecie pomiędzy odwiedzającym stronę WWW a jej właścicielem.

Obecnie ma 25 tys. klientów z ponad 150 krajów. Co stało za globalnym sukcesem firmy? Zdaniem Olchówki przede wszystkim ponadczasowe wartości. Po pierwsze zgrany zespół, po drugie wspólny cel, po trzecie praca w skupieniu. – Jesteśmy związani z Krzykami, nie szukaliśmy biura w centrum, gdzie ciągle panuje hałas, lecz willi w spokojnej okolicy – opowiadał.

Jako czwarty czynnik wskazywał wytrwałość: – W 2009 roku mieliśmy pół miliona długu, a wynagrodzenie przychodziło w ratach. Szef firmy Mariusz Ciepły powiedział nam wówczas: jest źle, ale skupmy się, popracujmy ciężej przez kilka miesięcy. I udało się. Wówczas mieliśmy 300 klientów, a obecnie 25 tysięcy i ciągle rośniemy - mówił Olchówka.

W trakcie konferencji nie brakowało również dyskusji o idei Wrocław 4.0, potencjale rozwoju miasta i źródłach inspiracji, o których opowiadali m.in. piosenkarka Maria Peszek, słynny chirurg dr Adam Domanasiewicz oraz znany dziennikarz Maciej Orłoś – główny prowadzący wydarzenia Made in Wrocław.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.