Ks. Stanisław Orzechowski otrzyma w tym roku tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Civi Honorario.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2009 r. radni ustanowili 16 października, będący wspomnieniem liturgicznym św. Jadwigi Śląskiej, Świętem Województwa Dolnośląskiego. – To postać silnie związana z Dolnym Śląskiem. Całe swoje życie poświęciła tej ziemi i jej mieszkańcom – tłumaczą urzędnicy. Dlatego też w tym dniu wyróżniane są osoby związane z naszym regionem.

Tym razem uroczystość zostanie zorganizowana w Operze Wrocławskiej.

W tym roku najważniejszy tytuł przyznano ks. Orzechowskiemu. To kapelan wrocławskiej „Solidarności”, duszpasterz młodzieży i przewodnik pielgrzymek do Częstochowy.

Ks. Stanisław Orzechowski
Ks. Stanisław Orzechowski   FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA

W uchwale radni przypomnieli, że jest charyzmatycznym duszpasterzem wrocławskiej młodzieży, a z regionem związany jest od 1957 r., kiedy rozpoczął naukę w Technikum Budowlanym we Wrocławiu. Rok później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. W 2015 r. miejscy radni nadali ks. Stanisławowi Orzechowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

Do tej pory tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska zostali uhonorowani m.in.: kardynał Henryk Gulbinowicz, Władysław Bartoszewski, prof. Leon Kieres, Lech Kaczyński, Waldemar Krzystek, Sylwester Chęciński, prof. Jan Miodek, a także św. Jadwiga Śląska.

Podczas uroczystości wręczone zostaną także Odznaki Honorowe Zasłużonym dla Województwa Dolnośląskiego, które otrzymają: Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Filip Springer, Beata Maciejewska, Jacek Antczak, Davit Gabaidze, Irina Tkeshelashvili. Poza tym – za szczególne osiągnięcia dla regionu – wręczone będą także nagrody marszałka, a za służbę na rzecz budowania tożsamości regionalnej na Dolnym Śląsku – wyróżnienia Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem